Skuter spalinowy to w zatłoczonym mieście doskonała alternatywa dla samochodu. Takim pojazdem bez problemu dotrzesz do pracy czy wybierzesz się na zakupy. W niektórych rejonach świata, np. na wyspie Bali, to wręcz główny środek transportu! Jego zalety to design, duża moc oraz bezawaryjność. Tę ostatnią zapewnia naprawdę prosta konstrukcja skutera. Zobacz, jakie skutery spalinowe są obecnie polecane dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Dowiedz się także, jakie prawo jazdy musisz posiadać, by móc poruszać się spalinowym skuterem i jak nim kierować. Przeczytaj!

Skutery spalinowe zabudowane a przepisy

Jeśli chcesz poruszać się po mieście czymś, co jest napędzane przez silnik, bez wyjątku musisz posiadać prawo jazdy. Jednym z takich pojazdów jest zabudowany skuter spalinowy. Jeśli jego pojemność silnika nie przekracza 50 ccm, a maksymalna prędkość sięga do 45 km/h jest on traktowany jako motorower. W związku z tym możesz bez problemu poruszać się nim, nawet jeżeli masz tylko prawo jazdy kategorii AM. To może być dobry wybór np. dla nastolatków, którzy chcą dojechać do szkoły, a nie mają jeszcze osiemnastu lat.

Skuter spalinowy trójkołowy, czyli nieco mocniejsza maszyna

Skuter spalinowy trójkołowy to kolejna z naszych propozycji. Jeśli pojazd z dwoma kołami z przodu ma maksymalną pojemność silnika 125 ccm, może kierować nim osoba, która dysponuje prawem jazdy kat. B od minimum trzech lat. Taki skuter jest łatwiejszy w prowadzeniu, a jednocześnie może być mocniejszy od jednośladów. To same zalety! Bez problemu dotrzesz trójkołowcem do pracy, a nauka poruszania się nim nie będzie wymagająca. Właśnie dlatego ten środek transportu często wybierają osoby początkujące. Jak widać, skutery spalinowe mają różne wcielenia i można jeździć zarówno jednośladami, jak i trójkołowcami.

Skutery spalinowe dla niepełnosprawnych 

Trójkołowiec z dwoma kołami z przodu nie jest dla ciebie? Jeśli szukasz czegoś wygodniejszego, zwróć uwagę na skuter spalinowy dla niepełnosprawnych. Takie pojazdy mają wprawdzie trzy koła, ale dwa z nich znajdują się z tyłu. To jeszcze lepiej wpływa na stabilność. Kolejne zalety to wygodna kanapa, a także sporo miejsca na nogi. Te udogodnienia to powód, dla którego takie pojazdy są często używane przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Tego typu skuterem spalinowym nadal jednak może jeździć człowiek w pełni zdrowy, który ceni sobie komfort jazdy.

Skuter inwalidzki spalinowy – ile kosztuje?

Skuter inwalidzki spalinowy kupisz od 5 tys. złotych w górę, jeśli zależy ci na zupełnie nowym modelu. Dlatego bez wątpienia będziesz musiał na niego trochę oszczędzić. Najlepsze jakościowo spalinowe skutery dla niepełnosprawnych mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy! Wiele osób stawia więc na egzemplarze używane. Taki skuter spalinowy powinien być jednak w dobrym stanie technicznym. Jeśli tak nie jest, upewnij się, że masz środki i możliwości, aby zadbać o jego naprawę.

Jakie skutery spalinowe dla dzieci?

Twoja pociecha uwielbia motoryzację? Jeśli tak, to skutery spalinowe dla dzieci mogą być świetnym pomysłem na prezent. Nawet za ok. 600 zł znajdziesz nowy jednoślad, a górny pułap cenowy to zazwyczaj 1500 złotych. Skutery dla najmłodszych dzieci zwykle nie przekraczają 5 km/h. To bezpieczne modele, które pozwolą małemu dziecku na dobrą i rozwijającą zabawę. Im szybciej zacznie naukę, tym prędzej przestawi się na kolejne maszyny, gdy dorośnie. Skuter spalinowy dla najmłodszych może być też ciekawym urozmaiceniem rodzinnych spacerów.

Skutery spalinowe, które warto kupić

To, jaki pojazd powinieneś kupić, zależy w dużej mierze od twoich potrzeb i możliwości finansowych. Na całe szczęście, już w niskich przedziałach cenowych da się znaleźć naprawdę ciekawe propozycje.

Teraz omówimy dwa modele:

  • Zipp Tops RS;
  • Vespa Sprint 125.

Na początek budżetowa opcja. Zipp Tops RS kupisz za niespełna 4 tys. złotych. Jego silnik generuje ok. 4,1 KM. Nie jest więc zbyt mocny, ale powinien wystarczyć jeśli chcesz dojechać do pracy. Te skutery spalinowe występują też w mocniejszych wersjach, ale oczywiście zapłacisz za nie więcej. 

Vespa Sprint 125

Zależy ci na ciekawym wyglądzie twojego pojazdu? Skuter spalinowy Vespa Sprint 125 kosztuje co prawda ok. 45 tys. złotych, ale naprawdę zwraca uwagę na ulicy! Jego moc to ok. 10,5 KM. Jest dynamiczny i bardzo wygodny w prowadzeniu. Jak już wspomnieliśmy, cena może być przeszkodą, ale czego się nie robi, by się wyróżnić? 

Skutery spalinowe są dostępne w różnych wersjach. Możesz wybrać nie tylko klasyczną, lecz również trójkołową lub dla niepełnosprawnych. Są także oczywiście modele dla dzieci, które będą dobrym narzędziem do nauki i zabawy. Ciekawe oferty można znaleźć w różnych przedziałach cenowych. Życzymy udanych poszukiwań i przyjemnej jazdy!

Archiwum: sierpień 2021