Jako osoba kupująca nowy samochód otrzymasz w wydziale komunikacji stosownym dla twojego miejsca zamieszkania dokument, jakim jest tzw. miękki dowód. Tymczasowy dowód rejestracyjny wydawany jest tylko na określony czas, aż do momentu aż stały dowód zostanie wyprodukowany i przygotowany do odbioru przez właściciela pojazdu. Miękki dowód rejestracyjny wygląda bardzo podobnie jak ten stały, z tym że jest wydawany tylko na określony czas.

Tymczasowy dowód rejestracyjny – kiedy należy go wyrobić?

Masz pozwolenie czasowe na użytkowanie pojazdu? A może chcesz zarejestrować nowy samochód? W takim razie musisz udać się do stosownego wydziału komunikacji w twoim miejscu zamieszkania i wyrobić tymczasowy dokument rejestracyjny. Ten jest ważny przez 30 dni, natomiast okres jego ważności możesz jednorazowo wydłużyć od kolejne 14 dni. To możliwe tylko w sytuacji, kiedy z jakichś powodów nie jesteś w stanie odebrać dowodu rejestracyjnego wydawanego na stałe.

Tymczasowy dowód rejestracyjny wyrabia się wtedy, kiedy dochodzi do rejestracji pojazdu. Podczas wizyty w wydziale komunikacji twoje auto lub inny pojazd otrzyma numer rejestracyjny i specjalną naklejkę na szybę. Wydział komunikacji według prawa ma 30 dni na załatwienie formalności związanych z wyprodukowaniem stałego dowodu. Ten dokument nie ma już terminu ważności – nawet jeśli nie ma w nim już miejsc na badania techniczne wciąż możesz się nim posługiwać bez konieczności wymiany na nowy.

Tymczasowy dowód rejestracyjny a wniosek o rejestrację pojazdu

Jeśli chodzi o tymczasowy dowód rejestracyjny, warto mieć na uwadze, iż ten potrzebny jest do tego, aby sprawdzić dostępność stałego dokumentu. Podczas składania wniosku o rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji musisz wypełnić formularz podając: swoje dane osobowe, informacje o samochodzie oraz datę uzupełnienia wniosku wraz z załącznikami np. umową kupna-sprzedaży pojazdu. W wydziale komunikacji otrzymasz po rejestracji tablice rejestracyjne, naklejkę na szybę oraz dowód tymczasowy. Pamiętaj, że sam koszt miękkiego dowodu to wydatek 13,50 złotych.

Jak odebrać stały dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji?

Odbiór stałego dowodu rejestracyjnego w urzędzie to prosta sprawa. Wystarczy, że udasz się do stosownego wydziału komunikacji i okienku przedstawisz swój dowód tożsamości, tymczasowy dowód rejestracyjny i aktywną polisę ubezpieczenia OC. Z takim kompletem dokumentów odbierzesz stały i bezterminowy dowód rejestracyjny pojazdu nawet w ciągu kilku minut.

Tymczasowy dowód rejestracyjny a ubezpieczenie OC

Na pewno wiesz, że tymczasowy dowód rejestracyjny uprawnia cię do podpisania umowy na polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC, a także opcjonalnie ubezpieczenia AC. Dowód rejestracyjny tymczasowy jak najbardziej pozwala na dopełnienie formalności związanych z ubezpieczeniami, jak i uprawnia do kierowania pojazdem. Pamiętaj, że tymczasowy dokument wydawany przez wydział komunikacji dopuszcza pojazd do ruchu, a policjanci nie zabronią ci dalszej jazdy samochodem podczas ewentualnej kontroli.

Tymczasowy dowód rejestracyjny – jak sprawdzić, czy stały dokument jest już gotowy?

Chcesz dowiedzieć się, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru? W takim razie musisz wejść do centralnej ewidencji pojazdów, podać aktualny numer rejestracyjny, 5 znaków numeru VIN i to wszystko. Informacje o tym, czy dowód stały jest gotowy do odbioru otrzymasz praktycznie natychmiastowo. Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym tymczasowym są praktycznie takie same, jak w przypadku dowodu rejestracyjnego stałego. Różnice polegają przede wszystkim na tym, iż stały dokument posiada maszynowo nadrukowane dane, których nie da się zmienić w przeciwieństwie do tych, które pojawiają się na tymczasowym dowodzie rejestracyjnym. Pamiętaj, że stworzeniem stałego dowodu rejestracyjnego pojazdu zajmuje się polska wytwórnia papierów wartościowych.

Rejestracja auta a tymczasowy dowód rejestracyjny – ile to kosztuje?

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje rejestracja samochodu i wydanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego wraz z tablicami? Podczas wizyty w placówce wydziału komunikacji stosownego dla twojego miejsca zamieszkania zapłacisz w kasie za całą operację 180,50 złotych. Za tablice rejestracyjne obowiązuje zgodnie z przepisami opłata w wysokości 80 złotych, za dowód stały 54 złote oraz pozwolenie czasowe 13,50 złotych. Dodatkowo w wydziale komunikacji obowiązuje opłata w wysokości 2 złote.

Jak widzisz – koszty nie są duże. Kiedy kupisz nowy lub używany pojazd masz obowiązek go zarejestrować w terminie 30 dni od daty zakupu. W przeciwnym razie narażasz się na kary finansowe ze strony urzędu. Pamiętaj o terminach, kiedy planujesz załatwienia w wydziale komunikacji.

Archiwum: wrzesień 2022