Organizacja zarówno ślubu, jak i samego wesela pochłania wiele czasu. Niestety, sytuacja wygląda podobnie również po uroczystości. Większość osób pamięta o konieczności wyrobienia nowego dowodu, ale to nie wszystko. Niezbędną formalnością, którą musisz się zająć, jest również wymiana prawo jazdy po zmianie nazwiska. Poprzedni dokument po zawarciu związku małżeńskiego w takim przypadku straci ważność. Dlatego, jeśli chcesz prowadzić pojazd na polskich drogach, musisz zająć się tym tematem. Sprawdź, jak wymienić prawo jazdy po ślubie!

Gdzie należy wymienić prawo jazdy?

Wszystkich informacji o tym, jak wymienić prawo jazdy, udziela urząd miasta, starostwo powiatowe albo urząd dzielnicy, w przypadku osób zamieszkałych w Warszawie. Jeszcze do niedawna takie sprawy trzeba było załatwiać w wydziale komunikacji. Teraz uległo to zmianie.

Zatem, gdzie wymienić prawo jazdy po ślubie? Musisz udać się do jednej z powyższych instytucji i pobrać wniosek, a następnie go wypełnić. Warto wspomnieć o tym, że w niektórych regionach Polski możliwe jest złożenie wniosku przez internet. Jak wymienić prawo jazdy po ślubie, jeśli w twoim mieście wymaga się wizyty w urzędzie, a ty nie możesz stawić się tam osobiście? Rozwiązaniem tego problemu może być upoważnienie bliskiej osoby.

Wymiana prawa jazdy po ślubie – termin

Wymiana prawa jazdy po ślubie powinna zostać przeprowadzona nie później niż 30 dni od zawarcia związku małżeńskiego. W obliczu tego, jak działają urzędy, warto zająć się tym jak najwcześniej. Dzięki temu zyskasz pewność, że, nawet jeśli wystąpią pewne problemy, odbierzesz swój dokument w porę.

Wymiana prawo jazdy po ślubie – kara

Musisz pamięć o tym, że nawet jeśli twój dokument został wydany bezterminowo, to nadal konieczna jest wymiana prawa jazdy po ślubie. Gdy zaniechasz tego działania, czeka cię mandat w wysokości 50 zł przy najbliższej kontroli drogowej. Nie warto ryzykować, bo proces związany z wymianą prawa jazdy po ślubie jest bardzo łatwy w przeprowadzeniu.

Jak wygląda wniosek o wymianę prawa jazdy po ślubie?

Jak wymienić prawo jazdy po ślubie i co będzie ci potrzebne? Na pewno wspomniany już wniosek. Musisz w nim zawrzeć określone informacje, bo w przeciwnym razie wystawienie nowego dokumentu będzie niemożliwe. Co jeszcze musisz zanieść do urzędu w sprawie wymiany prawa jazdy po ślubie? Wniosek to tylko jeden z dokumentów. Sprawdź, jak prezentuje się cała lista:

  • poprawnie wypełniony formularz, który możesz znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta;
  • dowód osobisty;
  • aktualne zdjęcie, które zostanie umieszczone na nowym dokumencie podczas wymiany prawa jazdy po ślubie;
  • dotychczasowe prawo jazdy;
  • dowód osobisty;
  • orzeczenie lekarskie, które jest konieczne, jeśli twoje badanie niedługo wygasa;
  • dowód wniesienia opłaty w wysokości 100,50 zł.

Poprawnie przygotowany wniosek sprawi, że cały proces przebiegnie szybko i łatwo. Czy jednak zawsze potrzebne jest nowe orzeczenie lekarskie? Zweryfikuj sama, jak kwestia ta wygląda w twoim przypadku!

Badanie lekarskie – jak długo jest ważne?

Wymiana prawa jazdy po ślubie niekiedy wymaga przedłożenia orzeczenia lekarskiego. Na szczęście, przeprowadzenie nowej kontroli będzie konieczne w niewielu wypadkach. Jakich? Wymiana prawo jazdy po ślubie z dodatkowym badaniem lekarskim będzie konieczna tylko i wyłącznie wtedy, gdy ważność poprzedniego orzeczenia dobiega końca. Jak to sprawdzić? Jeśli przed wystawienie dokumentu konieczne było przejście badania lekarskiego, to ważność prawa jazdy kończy się wraz z przedawnieniem orzeczenia.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska?

Jaki jest koszt wymiany prawa jazdy po ślubie? Bez względu na to, czy musisz się tym zająć z uwagi na zmianę nazwiska, czy jakikolwiek inny powód, cena zawsze jest taka sama. Stawka za wymianę prawa jazdy po ślubie i w innych sytuacjach to 100 złotych i 50 groszy opłaty ewidencyjnej. W niektórych urzędach możliwa jest płatność przelewem, jednak w pozostałych konieczne będzie przygotowanie gotówki.

Wymiana prawo jazdy po ślubie to jedna z ważniejszych czynności formalnych. Bez tego możesz narazić się na mandat, dlatego w porę się tym zajmij, a unikniesz wszelkich problemów!

Archiwum: listopad 2021