Wypowiedzenie OC przez nabywcę –  czy warto? Kiedy wypowiedzenie umowy OC ma sens? 

Znalezienie auta używanego w dobrym stanie technicznym nie jest proste. Jeśli udało Ci się to zrobić, to należą ci się gratulacje. Jednak zakup takiego pojazdu wiąże się nie tylko z przyjemnością i ekscytacją, ale też obowiązkami formalnymi. Musisz poprawnie skonstruować umowę kupna-sprzedaży, wykonać badanie techniczne, odwiedzić lokalny Wydział Komunikacji i zastanowić się nad ubezpieczeniem cywilnym. W niektórych przypadkach wypowiedzenie OC nabywcy może być korzystne, jednak musisz też liczyć się z pewnymi obowiązkami. Jak przeprowadzić ten proces?

Wypowiedzenie OC po zakupie pojazdu

Wypowiedzenie oc nabywcy ma sens wtedy, gdy masz solidne podstawy przewidywać, że twój ubezpieczyciel da Ci lepsze warunki dla umowy OC. Może się okazać, że obecny ubezpieczyciel pojazdu dokona rekalkulacji składek. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy kupujesz auto po doświadczonym kierowcy posiadającym duże zniżki. Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie dokonują rekalkulacji, inne robią to od razu, a jeszcze inne informują o tym nowego nabywcę tuż przed wygaśnięciem polisy. Dochodzi wtedy do mało przyjemnej procedury opłacenia brakującej kwoty. Co ważne, wypowiedzenie OC nabywcy nie jest skomplikowaną czynnością. Jak przez nią przebrnąć?

Jak sformułować wypowiedzenie umowy OC?

Możesz skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w Internecie. Jednak pamiętaj, że nie istnieje jeden konkretny dokument do wypowiedzenia OC po zakupie pojazdu. Dlatego możesz go sporządzić samodzielnie, uwzględniając poniższe informacje:

  • dane osobowe właściciela pojazdu (imię, nazwisko);
  • adres zamieszkania;
  • numer rejestracyjny pojazdu;
  • model i marka auta;
  • datę zakupu;
  • numer i serię dotychczasowej polisy i datę jej wygaśnięcia.

Wypowiedzenie oc nabywcy – ważne i przydatne informacje 

W wypowiedzeniu od nabywcy zawrzyj również najważniejsze dane dotyczące zbywcy pojazdu, który do tej pory był ubezpieczającym. Tak przygotowany dokument najlepiej jest wysłać pocztą, pamiętając o własnoręcznym podpisie. Data wygaśnięcia ochrony przez polisę, to data stempla pocztowego. Niektóre firmy honorują także formę elektroniczną w postaci zeskanowanego dokumentu. 

Jeśli decydujesz się na tradycyjną formę wypowiedzenia OC przez nabywcę, do korespondencji dołącz także umowę kupna-sprzedaży i wypełniony formularz dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela. Najlepiej w pierwszej kolejności zapoznaj się z informacjami o wypowiedzeniu polisy udostępnionymi przez daną firmę, aby możliwie jak najszybciej zakończyć formalności.

Wypowiedzenie OC po zakupie auta i co dalej?

Wypowiedzenie OC nabywcy wiąże się z istotnymi kwestiami. Pamiętaj, że nie możesz pozwolić sobie na zwłokę w nabyciu nowej umowy OC. Nawet w przypadku jednodniowej przerwy dotyczącej auta osobowego możesz otrzymać mandat w wysokości ponad 1000 zł! Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę po zakupie pojazdu może przynieść ci oszczędności tylko wtedy, gdy natychmiast zakupisz nową polisę. Jeśli będziesz zwlekał jeszcze dłużej, kara może nawet przekroczyć wartość auta.

Dobrze jest uwzględnić w swoich decyzjach byłego właściciela. Jeśli ty zrezygnujesz z korzystania z umowy spisanej przez zbywcę, może on ubiegać się o zwrot nadpłaconej składki. Dla ciebie nie ma to większego znaczenia, lecz im więcej były właściciel zapłacił za ubezpieczenie, tym więcej może zyskać. Nie jest to oczywiście obowiązkowe i prawdopodobnie nie przyniesie ci żadnych korzyści, jednak może to być miły gest.

Jaką decyzję podjąć w sprawie OC – art. 31?

Korzystanie z posiadanej już polisy jest wygodne. Nie musisz zajmować się wypowiadaniem umowy OC po zakupie, szukaniem ofert nowej polisy i załatwianiem wszystkich formalności. Jednak jeśli chodzi o wypowiedzenie OC, art. 31 ustawy o wypowiedzeniach umowy mówi, że nie możesz spodziewać się automatycznego przedłużenia polisy po zakończeniu okresu ochrony. Dotychczasowy ubezpieczyciel nie przyśle ci więc żadnej oferty przedłużenia. Jeśli nie dopilnujesz terminu wygaśnięcia OC, możesz narazić się na jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia. A trochę to kosztuje.

Rekalkulacja składki ubezpieczenia OC

Z drugiej strony decyzja o wypowiedzeniu OC nabywcy może się okazać dla ciebie korzystniejsza finansowo. W zależności od firmy ubezpieczającej powinieneś liczyć się z możliwością rekalkulacji składki i koniecznością uiszczenia różnicy. Dlatego jeśli jesteś młodym kierowca i kupiłeś pojazd od osoby mającej dużo więcej zniżek niż ty, sprawdź, co twój dotychczasowy ubezpieczyciel jest w stanie ci zaproponować. Możesz sporo zyskać.

Co istotne, nie zawsze informacja o rekalkulacji dotrze do ciebie od razu po zakupie auta. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel da znać tuż przed jej zakończeniem. A to spowoduje, że w jednej chwili będziesz musiał zapłacić za starą i nową polisę, którą przecież musisz mieć.

Jak widać, decyzja o wypowiedzeniu OC nie jest tak prosta. Dlatego zastanów się nad tym spokojnie. W wielu przypadkach możesz sporo zyskać, podejmując nową polisę i rezygnując z tej podjętej przez zbywcę. Z drugiej strony pamiętaj, że polisa poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie po zakończeniu czasu ochrony. To niezwykle ważne dla zachowania ciągłości ubezpieczenia pojazdu.

Archiwum: marzec 2021