Jak kupić używany motocykl — weryfikacja ogłoszeń

Zakup nowego jednośladu jest kosztowną inwestycją, na którą nie każdego stać. Sprawia to, że motocykle używane są chętnie wybieraną alternatywą. Jeżeli mamy już upatrzony konkretny egzemplarz, możemy rozpocząć jego poszukiwania. Ofert dotyczących danego modelu motocykla najlepiej szukać za pośrednictwem internetu. Rozwój technologii sprawia, że współcześnie w łatwy i szybki sposób możemy zweryfikować dużą ilość propozycji dotyczących sprzedaży motocykli z całego świata. Analizując aktualne ogłoszenia zamieszczane w sieci, należy szczególnie zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Na podstawie przebiegu motocykla możemy ustalić wiele ciekawych informacji odnośnie do konkretnego modelu. Nie chodzi tylko o liczbę przejechanych kilometrów. Wiedząc, ile motocykl przejechał, możemy sprawdzić jakie czynności serwisowe, zalecane przez producenta, powinny być już wykonane oraz które w najbliższej przyszłości należy wykonać. Tak uzyskaną wiedzę możemy wykorzystać później w rozmowie ze sprzedającym. Jeśli okaże się, że motocykl nie przeszedł wymaganych zabiegów, możemy to wykorzystać jako argument do obniżenia ceny.

Kolejną rzeczą, która pomoże nam w podjęciu dobrej decyzji zakupowej, jest sprawdzenie przeszłości jednośladu. Historię motocykla zweryfikujmy za pomocą specjalnych portali internetowych. Jednym z nich jest historiapojazdu.gov.pl. Osoby zainteresowane zakupem używanego motocykla mogą bezpłatnie uzyskać informacje dotyczące wiarygodności oferty sprzedawcy. Wystarczy wpisać w odpowiednie pola formularza numer VIN, datę pierwszej rejestracji jednośladu w Polsce oraz jego numer rejestracyjny. W wygenerowanym raporcie znajdą się dane dotyczące m.in. ilości właścicieli czy badań technicznych, które przechodził motocykl.

W zakupie używanego motocykla pomóc nam może szczegółowy research dotyczący wybranego przez nas egzemplarza. Dowiemy się z niego jakie motocykl ma wady oraz jakim awariom najczęściej ulega np. czy motocykl uczestniczył w przeszłości w akcjach przywoławczych. Motocykle używane, szczególnie te starsze, na skutek złego serwisowania lub jego całkowitego braku mogą mieć zużyte klocki hamulcowe czy stary płyn hamulcowy. W trakcie zakupu motocykla powinniśmy zwracać uwagę na takie mankamenty. Nie przekreślają one wartości motocykla, lecz otwierają pole do negocjacji cenowej.

młoda dziewczyna z laptopem siedzi w pobliżu fioletowego motocykla

Jak powinny przebiegać oględziny motocykla?

Jeżeli dokładnie przeanalizowałeś historię pojazdu oraz wszystkie zgromadzone dane na temat danego modelu i nic nie wzbudziło twoich podejrzeń, możesz zacząć weryfikować stan motocykla. Rozmawiając ze sprzedawcą, poproś o dokumenty świadczące o przebytych serwisach, czy naprawach. Sprawdź kompletność motocykla oraz jego ogólny wygląd na podstawie informacji, oraz zdjęć z ogłoszenia. Przyjrzyj się czy na lagach przedniego zawieszenia lub silniku nie ma śladów wycieku.

Dokładnie oglądnij zbiornik paliwa, może on nosić ślady pęknięć, otarć czy wgnieceń powstałych na skutek kolizji drogowej. Ważną rzeczą w kontekście naszego bezpieczeństwa jest kondycja opon i układu hamulcowego. Szczególnie naszą uwagę powinny zwrócić tarcze hamulcowe. Ich grubość powinna być większa niż minimalna wartość podana przez producenta. Zakup nowych tarcz to duży wydatek, który może stanowić istotną wartość jednośladu.

Tocząc motocykl i wciskając przedni hamulec, sprawdzimy działanie zawieszenia. Jeżeli po naciśnięciu dźwigni hamulca motocykl zatrzyma się i płynnie bez zacięcia powróci do pozycji wyjściowej, oznacza to, że zawieszenie przednie działa poprawnie. W celu zweryfikowania kondycji ramy jednośladu w niektórych przypadkach możemy poprosić sprzedającego o demontaż zbiornika paliwa. Jest to zabieg, który nie wymaga dużo pracy, a w niektórych przypadkach użycia narzędzi.

Jazda próbna jest kolejnym etapem procesu zakupu motocykla, ale nim do niej dojdzie, odpalamy jeszcze silnik pojazdu. Skupmy się na kulturze pracy silnika, na tym, czy pracuje równo i czy nie gaśnie. Dobrym pomysłem jest przejechanie się podobnym modelem motocykla przed dokonaniem zakupu. Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy przejść dalej.

Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej?

Jeżeli zakup motocykla jest dla nas wyzwaniem, warto poprosić o pomoc znajomego motocyklistę lub mechanika motocyklowego. Obecność osoby, która zna się na motoryzacji, może pomóc nam uniknąć podjęcia złej decyzji. Jeżeli oględziny wypadły poprawnie, możemy rozpocząć jazdę próbną. Sprawdźmy, czy motocykl jest w stanie zapewnić nam odpowiedni komfort jazdy. Poruszając się po drodze, sprawdźmy działanie skrzyni biegów oraz hamulców. Oceńmy również sterowność jednośladu oraz przetestujmy, jak poradzi sobie na zakrętach.

Jeżeli po odbyciu jazdy próbnej nie jesteśmy przekonani co do zakupu motocykla, zawsze możemy wstrzymać się z podjęciem decyzji i poprosić o czas do namysłu. Możemy również poprosić właściciela o możliwość sprawdzenia pojazdu w specjalistycznym serwisie. Zakup motocykla to ekscytująca chwila, ale dla własnego dobra powinniśmy zachować koncentrację i opanowanie.

Motonita — motocykle używane z gwarancją

Jeśli chcesz kupić używany motocykl, z którego będziesz w pełni zadowolony, skorzystaj z oferty salonu Motonita. Salon posiada w sprzedaży używane motocykle uznanych światowych marek takich jak Kawasaki, BMW, Harley-Davidson, Suzuki, NIU, Honda, Ducati, czy Yamaha. Wszystkie oferowane przez sklep pojazdy są w nienagannym stanie technicznym i wizualnym.

Motonita udziela pisemnej gwarancji na zakupiony pojazd oraz oferuje możliwość dostarczenia go do klienta. Stan techniczny pojazdów, które opuszczają salon, jest szczegółowo badany, więc nie ma obawy o to, że motocykl będzie miał wadę, której usunięcie będzie wiązało się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Motonita oferuje nie tylko fachowe wsparcie przy zakupie jednośladu, ale również opiekę posprzedażową i pomoc w zakupie ubezpieczenia OC i AC. Klienci decydujący się na zakup motocykla w salonie Motonita są zwolnieni z opłaty skarbowej wynoszącej 2% oraz mogą doposażyć jednoślad w dodatkowe akcesoria, które zamontują pracownicy firmowego serwisu.

Podsumowanie

Rozwój nauki sprawił, że proces zakupu uległ znacznemu uproszczeniu, dzięki czemu mamy możliwość dokonać satysfakcjonującego nas zakupu pojazdów mechanicznych. Mając dostęp do sieci, uzyskujemy możliwość kupienia wybranego modelu motocykla z dowolnego miejsca na świecie, a także jest nam łatwiej zweryfikować informacje o stanie technicznym pojazdu czy kraju jego pochodzenia. Motocykle używane powinny być kupowane u zaufanych sprzedawców, którzy są w stanie udowodnić dobry stan maszyny. Przy wyborze motocykla powinniśmy skupić się przede wszystkim na maszynie, która gwarantuje bezpieczeństwo. Jeśli nie znamy się na motoryzacji, dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc kogoś kompetentnego.

Archiwum: luty 2024