Zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? Zarejestrowanie samochodu w Polsce nie jest skomplikowane – warto pamiętać jednak o kilku zasadach. Przede wszystkim, każdy właściciel nowego pojazdu musi dopełnić niezbędnych formalności w ciągu 30 dni od zakupu samochodu. Należy też pamiętać, że rejestracja pojazdu wiąże się z pewnymi opłatami, a dowód potwierdzający płatność należy dołączyć do wniosku. Zgromadzone dokumenty można dostarczyć do wydziału komunikacji za pomocą dwóch sposobów – osobiście lub za pośrednictwem poczty. Niektóre urzędy dopuszczają również możliwość wysyłania ich online. Sprawdź, jak złożyć wniosek o rejestrację pojazdu. Tę kwestię przybliżamy w artykule!

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? Formalności związane z rejestracją

jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu - formalności związane z rejestracją
 1. Aby zarejestrować pojazd, najpierw musisz pobrać aktualny wzór wniosku o rejestrację pojazdu – można to zrobić przez internet. Jego uzupełnienie nie jest trudne, należy jednak starannie wypełnić wszelkie pola – najlepiej pisać drukowanymi literami.
 2. Na początku konieczne jest wskazanie nazwy i adresu organu, w którym będzie dokonywana rejestracja pojazdu.
 3. Trzeba również zaznaczyć swój cel (na przykład czy jest to przerejestrowanie pojazdu, czy wyrejestrowanie pojazdu).
 4. Później musisz podać informacje dotyczące auta, takich jak jego rodzaj (czy jest to samochód osobowy, czy ciężarowy), marka, model, rok produkcji czy numer VIN.
 5. Na koniec wystarczy jedynie podpisać wniosek.

Rejestracja samochodu – niezbędne dokumenty

Czeka cię rejestracja kupionego samochodu i nie wiesz, co będzie potrzebne?

 1. Niezbędny jest dokument potwierdzający nabycie pojazdu – może to być faktura VAT albo po prostu umowa kupna-sprzedaży pojazdu.
 2. Konieczna będzie też dotychczasowa tablica rejestracyjna samochodu – wyjątek stanowi sytuacja, jeżeli pojazd zarejestrowany jest w tym samym urzędzie miasta.
 3. Nowy właściciel pojazdu powinien mieć także dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeżeli została wydana.

O czym jeszcze pamiętać?

Wiesz już, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, ale warto pamiętać także o aktualnym badaniu technicznym pojazdu. Jeżeli nie jest ono ważne, będziesz musiał:

 • odwiedzić stację kontroli pojazdów i dokonać przeglądu auta;
 • zachować pozytywny wynik badania technicznego i dołączyć go do reszty dokumentów.

Musisz również postarać się o potwierdzenie uiszczenia wszystkich niezbędnych opłat. Nieodzowny jest oczywiście także sam wniosek, niezbędny do rejestracji pojazdu – możesz otrzymać go w urzędzie lub pobrać z internetu.

jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu - o czym jeszcze pamiętać
Car number plate. Vehicle registration license of Poland

Rejestracja stała i pozwolenie czasowe – co to znaczy?

Po pierwszej wizycie w urzędzie otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, który upoważnia do poruszania się po ulicach – a wraz z nim tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną. Co oznacza tymczasowość? Tak zwany miękki dowód rejestracyjny jest ważny jedynie 30 dni. Jeżeli jednak w tym czasie nie zdążysz dopełnić reszty formalności, urzędnik może wydłużyć ten okres o kolejne 14 dni. Natomiast już po zarejestrowaniu samochodu otrzymasz stały, czyli właściwy dowód rejestracyjny – ma to miejsce zazwyczaj po 4 tygodniach. Dokument odbierzesz w urzędzie – często wcześniej trzeba zadzwonić i ustalić termin odbioru.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? Pisemne pełnomocnictwo w wydziale komunikacji

jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu - pisemne pełnomocnictwo
Closeup of business woman making notes in document. Entrepreneur sitting at desk and writing. Paperwork concept. Cropped view.

Kto jest zobowiązany do złożenia wniosku o rejestrację samochodu? Przede wszystkim jego właściciel, jeżeli jednak auto należy do większej liczby osób, ich obecność także jest obowiązkowa. Wszyscy współwłaściciele powinni pojawić się w odpowiednim wydziale komunikacji. Jeżeli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe – można postarać się o pisemne pełnomocnictwo, w którym współwłaściciel upoważnia inną osobę do rejestracji pojazdu. W upoważnieniu powinny się znaleźć dane osobowe obu osób:

 • imię i nazwisko;
 • PESEL;
 • miejsce urodzenia i zamieszkania;
 • informacje dotyczące samochodu, w tym nr VIN, model i marka.

Do tego czasu możesz poruszać się autem, mając stary dowód rejestracyjny pojazdu.

Jaki jest koszt zarejestrowania auta?

Masz wiedzę, jak wypełnić wniosek o rejestrację i jakie dokumenty są potrzebne, więc czas poznać wydatki. Jaki jest koszt rejestracji pojazdu? Musisz liczyć się z kwotą rzędu 250 zł – w przypadku tradycyjnych tablic rejestracyjnych. Tablice indywidualne to już o wiele większy wydatek, ponieważ mogą kosztować nawet 1000 zł. Natomiast rejestracja pojazdu zabytkowego wyniesie około 700 zł (koszt obejmuje także wydanie białej karty oraz dodatkowe badania). Warto upewnić się też, do kiedy jest ważne ubezpieczenie OC, aby od razu kupić nową polisę. Samochód nie może pozostawać bez tego ubezpieczenia nawet przez jeden dzień. Nie ma przy tym znaczenia, czy tylko stoi w garażu, czy porusza się po drogach.

Jak przerejestrować pojazd sprowadzony z zagranicy?

Rejestracja pojazdu sprowadzonego do Polski jest nieco bardziej skomplikowana, między innymi dlatego, że będzie konieczne:

Warto też wiedzieć, że:

 1. Dokumenty muszą być przetłumaczone z pomocą tłumacza przysięgłego lub konsula.
 2. Od sprowadzonego pojazdu należy odprowadzić stosowny podatek w ciągu 30 dni.
 3. Należy złożyć w urzędzie dokument potwierdzający zapłatę akcyzy – można to zrobić osobiście lub przez internet. Jej wysokość uzależniona jest między innymi od wartości auta i pojemności silnika.
jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu - jak przerejestrować pojazd sprowadzony z zagranicy?

Rejestracja auta z zagranicy – kolejne formalności

Jakich jeszcze formalności musisz dopełnić? Samochód musi mieć aktualny przegląd i opłacone OC. Przegląd samochodu warto dodatkowo zrobić w Polsce, ponieważ ten zagraniczny nie zawsze jest akceptowany. Na wniosek właściciela można uzyskać rejestrację czasową, której używa się w celu umożliwienia odbioru pojazdu z zagranicy. Do wniosku o rejestrację pojazdu z zagranicy należy dołączyć wszystkie niezbędne załączniki w tym dowód własności pojazdu lub dokument potwierdzający uiszczenie wszystkich opłat, by złożyć go w stosownym urzędzie.

Wiesz już, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu i masz informacje, jakie formalności czekają cię podczas sprowadzania auta do Polski. Dzięki temu będziesz mógł o wiele sprawniej zebrać niezbędne dokumenty i fundusze na opłaty!

Archiwum: marzec 2022