Kasacja samochodu to nieodwracalny proces. Szczególnie często zdarza się w przypadku starych samochodów. Ważne jest jednak, aby była przeprowadzona legalnie. W tym celu trzeba znaleźć punkt, który ma zgodę na funkcjonowanie nadaną przez marszałka województwa.

Kasacja samochodu po wypadku – kiedy się na nią zdecydować?

Kasacja pojazdu to ostateczny proces, któremu poddaje się samochody nienadające się już do dłuższego użytkowania. Dotyczy to sytuacji, w których koszt naprawy przewyższa wartość pojazdu. Jest ona przeprowadzana również wówczas, gdy auto z powodu licznych usterek nie może być bezpiecznie użytkowane. Zazwyczaj jest to kasacja samochodu po wypadku. Zdarza się jednak, że chodzi o pojazdy, które długo nie były użytkowane i stały w niekorzystnych warunkach.

Czasem kasacja auta jest efektem tego, że cena OC starego samochodu jest za wysoka. Firmy ubezpieczeniowe uznają takie modele za zbyt niebezpieczne i podwyższają stawki, przez co bardziej opłacalne okazuje się zakupienie nowego pojazdu.

Minęły już czasy, w których auta służyły kilkanaście lat jednemu właścicielowi. Obecnie na polskich drogach pojawiają się coraz to nowsze modele, które zapewniają większe bezpieczeństwo podróżowania. Dlatego kasacja aut odbywa się często i jest wybierana przez właścicieli starych samochodów. 

Kasacja samochodów – gdzie najlepiej to zrobić?

Kasacja samochodu nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się to wydawać. Przede wszystkim może być przeprowadzona tylko w miejscu, które posiada zgodę marszałka województwa. Taki punkt musi spełniać szereg wytycznych, aby nie zanieczyszczać środowiska. 

Kasacja pojazdu może przebiegać na dwa sposoby. W pierwszym samochód może być pozostawiony na jakiś czas na tzw. szrocie. W takich miejscach mechanicy czy osoby prywatne poszukują dobrej jakości elementów, dzięki którym naprawa wciąż funkcjonujących pojazdów staje się zdecydowanie tańsza. 

W drugim przypadku auto może od razu trafić na wysypisko. Tam zostanie osuszone, czyli pozbawione wszelkich płynów, a następnie zezłomowane i oddane do huty. W ten sposób materiał poddaje się procesowi recyklingu.

Kasacja samochodu a obowiązujące przepisy

Według polskich przepisów kasacja samochodu nie może zostać wykonana przez osobę postronną. Rozbiórka i sprzedaż pojazdu na części jest nielegalna. Istnieją jednak elementy, które można wyjąć i użyć ponownie lub sprzedać, np. koło zapasowe. W ten sposób zarobisz niewielką kwotę jeszcze przed sprzedażą samego wraku.

Pamiętaj, że kasacja samochodów jest możliwa dopiero po ich wyrejestrowaniu. To jedyny sposób, aby móc w pełni legalnie dokonać takiej czynności. Na szczęście to nic trudnego – nie powinieneś mieć z tym najmniejszego problemu!

Kasacja auta – kto i ile na tym zarabia?

Zazwyczaj cena zakupu wraku samochodu waha się od 300 do 400 zł. To jednak początek całego procesu. Właściciel złomowiska również zarobi na pojeździe. Po odpowiednim przygotowaniu odzyska część pieniędzy dzięki sprzedanym częściom i zarobi na metalowych elementach znajdujących się w pojeździe. 

Kasacja pojazdu jest możliwa, gdy jest on kompletny. Jeśli będzie ważył mniej niż 90% masy podanej w dokumentach, to stacja zajmująca się demontażem pobierze dodatkową opłatę za każdy brakujący kilogram. Nawet jeśli przeszło ci przez myśl, by najpierw sprzedać część elementów, zastanów się, czy na pewno jest to opłacalny pomysł.

Kasacja auta –  niezbędne dokumenty

Aby kasacja auta była możliwa, dokumenty muszą być kompletne. Dlatego, zanim się nią zajmiesz, przygotuj cały potrzebny zestaw. 

Przede wszystkim musisz mieć dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeśli została wydana. Koniecznie weź ze sobą tablice rejestracyjne, dowód uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie oraz dokumenty związane z posiadaniem OC. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, będzie ci potrzebne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. W przypadku, gdy masz status osoby prawnej, koniecznie weź ze sobą wypis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Kasacja auta jest tylko pozornie trudna

Choć początkowo może wydawać się skomplikowana, kasacja pojazdu to proces przebiegający płynnie. Jeśli utrzymanie twojego samochodu przestało być opłacalne, skontaktuj się z najbliższym punktem zajmującym się kasacją. Na miejscu uzyskasz też odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania.

Archiwum: maj 2021