Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Dlaczego rynek aut używanych nadal nie jest przejrzysty?
Dlaczego rynek aut używanych nadal nie jest przejrzysty?

Samochody

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

Niska transparentność rynku pojazdów używanych to wciąż problem, o którym wie niewiele potencjalnych klientów aut. Zrozumienie patologicznych sytuacji i schematów rządzących nadal tą szczególną gałęzią branży motoryzacyjnej pomaga uchronić się przed zakupem auta o historii odmiennej od prezentowanej przez sprzedającego.

Temat ten został również poruszony w gotowej publikacji: „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych”. Przyjrzenie się bliżej najważniejszym kwestiom powyższego źródła pomoże umiejętnie podchodzić do zakupu samochodu z rynku wtórnego.

pobierz bezpłatny raport autoDNA

Zakupu używanego auta już nie musi być ruletką!

Wymagania klientów rosną, podobnie jak ich świadomość otrzymania pełnowartościowego produktu po udanej transakcji. Z drugiej strony używane auta w Polsce nadal w ogromnej większości pochodzą z Niemiec i sąsiednich krajów, gdzie pokonywane dystanse są dużo większe w porównaniu do polskich realiów. Utrzymująca się tendencja sprzedaży uszkodzonego auta bez jego naprawy jeszcze bardziej kusi nieuczciwych handlarzy do tańszego zakupu, usunięcia usterki i sprzedaży jako pełnoprawny produkt. Dlatego tak ważna jest wiarygodna historia pojazdu.

Asymetria informacji – pojęcie, które musisz znać

Czy wiesz, czym jest asymetria informacji? Definicja w kontekście pojazdów z rynku wtórnego mówi o sporej rozbieżności w ilości i jakości informacji po stronie sprzedającego i kupującego. Nadal w polskich realiach widoczny jest spory dysonans informacyjny dwóch stron transakcji, co sprzyja nieuczciwym sprzedawcom. Według raportu autoDNA, 70% klientów aut używanych wyczuło celową manipulację ze strony handlarza lub innej osoby odpowiedzialnej za sprzedaż danego egzemplarza.

Zazwyczaj taka forma nieuczciwości polega na zatajeniu najważniejszych informacji dotyczących faktycznego stanu samochodu lub wykorzystaniu kłamstwa w kontekście auta. Może chodzić o eliminowane usterki, historię, pochodzenie i faktyczny przebieg. Jak na ironię, takie wiadomości bardzo łatwo jest sprawdzić, jeśli posiadasz numer VIN pojazdu. Niestety mniej więcej 12% potencjalnych klientów aut używanych zauważyło, że w ofertach internetowych użyty został błędny lub niepoprawny indywidualnym numer auta. A 18% kierowców chcących uzyskać taki kod od sprzedającego, spotkało się z odmową.

lemon car

Lemon car – co kryje się za tym pojęciem?

Przechodzimy teraz do kolejnego pojęcia, które bezpośrednio wpływa na niską transparentność używanych samochodów. Chodzi o pojęcie „samochodu-miny”. Nie jest to zagadnienie nowe, możesz sprawdzić co to znaczy lemon car na Wikipedii. W prostych słowach jest to egzemplarz pułapka, który ma niewiele wspólnego z tym, co próbuje przekazać sprzedający. W potocznej mowie, gdy ktoś kupuje taki felerny egzemplarz i po czasie zdaje sobie z tego sprawę, mówi, że „trafił na minę”. Stan pojazdu jest zupełnie inny od faktycznego lub jego historia nie pokrywa się z opowieścią sprzedawcy. Co zrobić, by nie stać się ofiarą takiej sytuacji?

Jak unikać problemu lemon car i asymetrii informacji?

Rozwiązanie jest pod ręką, a jego źródłem jest wymieniony powyżej numer indywidualny auta. Sprawdzenie VIN jest łatwiejsze niż sądzisz i zazwyczaj nie wymaga dodatkowych opłat. Największym jednak problemem dla wykonania tej czynności jest uzyskanie tego numeru od sprzedającego. W zasadzie podzielenie się numerem składającym się z 17 cyfr i widocznym w dowodzie rejestracyjnym nie powinno stanowić kłopotu. Jednak szczególnie osobom, które chcą ukryć niewygodne dla nich fakty, trudno przechodzi odtajnienie tego ciągu.

Jak poznać dokładną historię pojazdu?

Dostępność wiarygodnych źródeł o historii pojazdu sprawia, że często transakcje związane z autami używanymi przypominają system dwójkowy – kupisz lub nie. Posiadając numer VIN możesz w szybki i prosty sposób uzyskać dostęp do sprawdzonych informacji na temat pojazdu. Jak to zrobić? Wystarczy, że skorzystasz z gotowych raportów, oferowanych przez serwis autoDNA. Otrzymasz wówczas wgląd do takich danych, jak:

  • historia uszkodzeń, kolizji, wypadków;
  • przeprowadzone naprawy;
  • wskazania licznika przebiegu;
  • archiwalne zdjęcia pojazdu;
  • przeznaczenie auta.
autoDNA raport - koniec ruletki

Raporty autoDNA zawierają tylko sprawdzone informacje z wiarygodnych źródeł (administracja państwowa, instytucje finansowe, centralne rejestry pojazdów). Serwis autoDNA czynny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Inne sposoby na sprawdzenie historii pojazdu

Możesz także skorzystać z rządowego rozwiązania widocznego na tej stronie. Jego użytkowanie jest bardzo proste i wymaga jedynie 3 zmiennych: VIN; numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji. Uzyskując od sprzedającego takie dane, możesz mieć dużą szansę na znalezienie ciekawego egzemplarza, a przynajmniej uczciwego sprzedającego.

Wypełniając widoczne na powyższej stronie internetowej pola, możesz uzyskać informacje nie tylko na temat aut zarejestrowanych w Polsce. Do twojej dyspozycji jest również historia samochodów z Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, Szwecji, USA i Kanady, czyli wszystkich najpopularniejszych kierunków poszukiwań polskich handlarzy. Rosnąca świadomość klientów na temat możliwości zapytania o VIN wpływa na transparentność oferty. Pamiętaj, że w sprawdzeniu, czy dana oferta nie jest pułapką, możesz zerknąć na definicję lemon car na autoDNA i upewnić się, z jakim egzemplarzem masz do czynienia.

Co jeszcze wpływa na obecną sytuację rynku aut używanych?

Nie da się ukryć, że zakup samochodów z drugiej ręki obarczona jest większym ryzykiem niż poszukiwanie nowego pojazdu lub objętego gwarancją (chociaż takie również warto prześwietlić). Stwierdzenie, że w Polsce wszyscy handlarze są nieuczciwi to potężna krzywda dla tych, którzy chcą sprzedać pojazd w pełni legalnie i nie tuszując niewygodnych faktów. 

Sposób na rozwiązanie problemów z brakiem transparentności rynku moto

Niestety rynek aut używanych jest podobny do samonapędzającego się koła. Klient chce uzyskać produkt w jak najlepszym stanie i po najniższej cenie, sprzedający natomiast chce zarobić jak najwięcej. Poza tym często klient nie rozumie zasad obecnie panujących w branży motoryzacyjnej i daje się nabrać na oferty 15-letnich aut z Niemiec z przebiegiem 150 tysięcy kilometrów. Chociaż jest to prawdopodobne, to jednak zazwyczaj mało spotykane. 

Czy potencjalny klient widząc dwa identyczne auta o jednakowym stanie wizualnym i z tego samego rocznika wybierze pojazd z przebiegiem 150.000 czy 300.000? To jasne, że skłoni się ku pierwszej z nich, która dla doświadczonego kupującego jest podejrzana. Dlatego warto mieć realne oczekiwania i przede wszystkim sprawdzać, z jakim pojazdem ma się do czynienia. Wtedy zakup pojazdu używanego nie będzie pułapką i wielką niewiadomą. Kierowcy chcą możliwie szerokiego zakresu informacji w ogłoszeniach sprzedaży aut w Internecie. Oferty sprzedaży zawierające komplet danych, w tym numer VIN, uznajemy za bardziej wiarygodne i jesteśmy gotowi zapłacić za nie więcej. Dodatkowo, każdy kupujący pojazd, sprawdzając numer VIN pojazdu i sprzedający, prezentując gotowy raport historii pojazdu autoDNA, będzie uzbrojony w wiedzę na temat historii samochodu.

autoDNA infografika

O autoDNA

Serwis autoDNA to jeden z największych serwisów w Polsce i Europie oferujący możliwość sprawdzenia historii pojazdu online. Raporty historii pojazdu autoDNA dostarczają informacje o pojazdach używanych i ich historii. Oferta serwisu obejmuje zarówno produkty własne, jak i największych światowych dostawców usług oraz informacji z branży motoryzacyjnej. Dzięki nam wielu klientów uchroniło się przed kupnem pojazdu z nieznaną lub powypadkową przeszłością. Więcej 🡪 www.autodna.pl

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

  1. Bronisław

    22 kwietnia 2021 at 22:41

    Przez całe życie kupowałem samochody używane. Niestety, nigdy nie było mnie stać na samochód z salonu, ale może kiedyś moje życie się odmieni i będę mógł sobie na taki pozwolić? Kto wie, byłoby fajnie mieć nowy samochód.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Wiadomości

Gorzów Wielkopolski. Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj (tj. 10 października) nieopodal skrzyżowania ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Rozpędzony samochód marki Chevrolet potrącił czteroletniego chłopca,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Przepisy

Zniżki OC w przekonaniu wielu kierowców są kluczowe do osiągnięcia najniższych składek ubezpieczeniowych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak obliczane są takie zniżki, ile...

Przepisy

Mandat za brak biletu parkingowego grozi przede wszystkim w dużych miastach. Kiedy możesz go dostać i jak jest wysoki? Czy kara obejmuje coś jeszcze?...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Przepisy

Gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego, kierowców informuje o tym trójkąt ostrzegawczy. Odległość jego ustawienia od auta jest zależna od typu drogi, po...

Dokumenty

Terminowe prawo jazdy jest obecnie wydawane wszystkim kierowcom. Czym jest i czy wiąże się z jakimiś konkretnymi obowiązkami? Jak długo dzięki niemu możesz jeździć...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...