Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Dlaczego rynek aut używanych nadal nie jest przejrzysty?
Dlaczego rynek aut używanych nadal nie jest przejrzysty?

Porady

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

Niska transparentność rynku pojazdów używanych to wciąż problem, o którym wie niewiele potencjalnych klientów aut. Zrozumienie patologicznych sytuacji i schematów rządzących nadal tą szczególną gałęzią branży motoryzacyjnej pomaga uchronić się przed zakupem auta o historii odmiennej od prezentowanej przez sprzedającego.

Temat ten został również poruszony w gotowej publikacji: „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych”. Przyjrzenie się bliżej najważniejszym kwestiom powyższego źródła pomoże umiejętnie podchodzić do zakupu samochodu z rynku wtórnego.

pobierz bezpłatny raport autoDNA

Zakupu używanego auta już nie musi być ruletką!

Wymagania klientów rosną, podobnie jak ich świadomość otrzymania pełnowartościowego produktu po udanej transakcji. Z drugiej strony używane auta w Polsce nadal w ogromnej większości pochodzą z Niemiec i sąsiednich krajów, gdzie pokonywane dystanse są dużo większe w porównaniu do polskich realiów. Utrzymująca się tendencja sprzedaży uszkodzonego auta bez jego naprawy jeszcze bardziej kusi nieuczciwych handlarzy do tańszego zakupu, usunięcia usterki i sprzedaży jako pełnoprawny produkt. Dlatego tak ważna jest wiarygodna historia pojazdu.

Asymetria informacji – pojęcie, które musisz znać

Czy wiesz, czym jest asymetria informacji? Definicja w kontekście pojazdów z rynku wtórnego mówi o sporej rozbieżności w ilości i jakości informacji po stronie sprzedającego i kupującego. Nadal w polskich realiach widoczny jest spory dysonans informacyjny dwóch stron transakcji, co sprzyja nieuczciwym sprzedawcom. Według raportu autoDNA, 70% klientów aut używanych wyczuło celową manipulację ze strony handlarza lub innej osoby odpowiedzialnej za sprzedaż danego egzemplarza.

Zazwyczaj taka forma nieuczciwości polega na zatajeniu najważniejszych informacji dotyczących faktycznego stanu samochodu lub wykorzystaniu kłamstwa w kontekście auta. Może chodzić o eliminowane usterki, historię, pochodzenie i faktyczny przebieg. Jak na ironię, takie wiadomości bardzo łatwo jest sprawdzić, jeśli posiadasz numer VIN pojazdu. Niestety mniej więcej 12% potencjalnych klientów aut używanych zauważyło, że w ofertach internetowych użyty został błędny lub niepoprawny indywidualnym numer auta. A 18% kierowców chcących uzyskać taki kod od sprzedającego, spotkało się z odmową.

lemon car

Lemon car – co kryje się za tym pojęciem?

Przechodzimy teraz do kolejnego pojęcia, które bezpośrednio wpływa na niską transparentność używanych samochodów. Chodzi o pojęcie „samochodu-miny”. Nie jest to zagadnienie nowe, możesz sprawdzić co to znaczy lemon car na Wikipedii. W prostych słowach jest to egzemplarz pułapka, który ma niewiele wspólnego z tym, co próbuje przekazać sprzedający. W potocznej mowie, gdy ktoś kupuje taki felerny egzemplarz i po czasie zdaje sobie z tego sprawę, mówi, że „trafił na minę”. Stan pojazdu jest zupełnie inny od faktycznego lub jego historia nie pokrywa się z opowieścią sprzedawcy. Co zrobić, by nie stać się ofiarą takiej sytuacji?

Zobacz też:
Automatyczna skrzynia biegów, czyli wygoda ruszania i komfort poruszania się w jednym!

Jak unikać problemu lemon car i asymetrii informacji?

Rozwiązanie jest pod ręką, a jego źródłem jest wymieniony powyżej numer indywidualny auta. Sprawdzenie VIN jest łatwiejsze niż sądzisz i zazwyczaj nie wymaga dodatkowych opłat. Największym jednak problemem dla wykonania tej czynności jest uzyskanie tego numeru od sprzedającego. W zasadzie podzielenie się numerem składającym się z 17 cyfr i widocznym w dowodzie rejestracyjnym nie powinno stanowić kłopotu. Jednak szczególnie osobom, które chcą ukryć niewygodne dla nich fakty, trudno przechodzi odtajnienie tego ciągu.

Jak poznać dokładną historię pojazdu?

Dostępność wiarygodnych źródeł o historii pojazdu sprawia, że często transakcje związane z autami używanymi przypominają system dwójkowy – kupisz lub nie. Posiadając numer VIN możesz w szybki i prosty sposób uzyskać dostęp do sprawdzonych informacji na temat pojazdu. Jak to zrobić? Wystarczy, że skorzystasz z gotowych raportów, oferowanych przez serwis autoDNA. Otrzymasz wówczas wgląd do takich danych, jak:

 • historia uszkodzeń, kolizji, wypadków;
 • przeprowadzone naprawy;
 • wskazania licznika przebiegu;
 • archiwalne zdjęcia pojazdu;
 • przeznaczenie auta.
autoDNA raport - koniec ruletki

Raporty autoDNA zawierają tylko sprawdzone informacje z wiarygodnych źródeł (administracja państwowa, instytucje finansowe, centralne rejestry pojazdów). Serwis autoDNA czynny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Inne sposoby na sprawdzenie historii pojazdu

Możesz także skorzystać z rządowego rozwiązania widocznego na tej stronie. Jego użytkowanie jest bardzo proste i wymaga jedynie 3 zmiennych: VIN; numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji. Uzyskując od sprzedającego takie dane, możesz mieć dużą szansę na znalezienie ciekawego egzemplarza, a przynajmniej uczciwego sprzedającego.

Wypełniając widoczne na powyższej stronie internetowej pola, możesz uzyskać informacje nie tylko na temat aut zarejestrowanych w Polsce. Do twojej dyspozycji jest również historia samochodów z Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, Szwecji, USA i Kanady, czyli wszystkich najpopularniejszych kierunków poszukiwań polskich handlarzy. Rosnąca świadomość klientów na temat możliwości zapytania o VIN wpływa na transparentność oferty. Pamiętaj, że w sprawdzeniu, czy dana oferta nie jest pułapką, możesz zerknąć na definicję lemon car na autoDNA i upewnić się, z jakim egzemplarzem masz do czynienia.

Zobacz też:
Czy warto napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? Jak to zrobić poprawnie?

Co jeszcze wpływa na obecną sytuację rynku aut używanych?

Nie da się ukryć, że zakup samochodów z drugiej ręki obarczona jest większym ryzykiem niż poszukiwanie nowego pojazdu lub objętego gwarancją (chociaż takie również warto prześwietlić). Stwierdzenie, że w Polsce wszyscy handlarze są nieuczciwi to potężna krzywda dla tych, którzy chcą sprzedać pojazd w pełni legalnie i nie tuszując niewygodnych faktów. 

Sposób na rozwiązanie problemów z brakiem transparentności rynku moto

Niestety rynek aut używanych jest podobny do samonapędzającego się koła. Klient chce uzyskać produkt w jak najlepszym stanie i po najniższej cenie, sprzedający natomiast chce zarobić jak najwięcej. Poza tym często klient nie rozumie zasad obecnie panujących w branży motoryzacyjnej i daje się nabrać na oferty 15-letnich aut z Niemiec z przebiegiem 150 tysięcy kilometrów. Chociaż jest to prawdopodobne, to jednak zazwyczaj mało spotykane. 

Czy potencjalny klient widząc dwa identyczne auta o jednakowym stanie wizualnym i z tego samego rocznika wybierze pojazd z przebiegiem 150.000 czy 300.000? To jasne, że skłoni się ku pierwszej z nich, która dla doświadczonego kupującego jest podejrzana. Dlatego warto mieć realne oczekiwania i przede wszystkim sprawdzać, z jakim pojazdem ma się do czynienia. Wtedy zakup pojazdu używanego nie będzie pułapką i wielką niewiadomą. Kierowcy chcą możliwie szerokiego zakresu informacji w ogłoszeniach sprzedaży aut w Internecie. Oferty sprzedaży zawierające komplet danych, w tym numer VIN, uznajemy za bardziej wiarygodne i jesteśmy gotowi zapłacić za nie więcej. Dodatkowo, każdy kupujący pojazd, sprawdzając numer VIN pojazdu i sprzedający, prezentując gotowy raport historii pojazdu autoDNA, będzie uzbrojony w wiedzę na temat historii samochodu.

autoDNA infografika

O autoDNA

Serwis autoDNA to jeden z największych serwisów w Polsce i Europie oferujący możliwość sprawdzenia historii pojazdu online. Raporty historii pojazdu autoDNA dostarczają informacje o pojazdach używanych i ich historii. Oferta serwisu obejmuje zarówno produkty własne, jak i największych światowych dostawców usług oraz informacji z branży motoryzacyjnej. Dzięki nam wielu klientów uchroniło się przed kupnem pojazdu z nieznaną lub powypadkową przeszłością. Więcej 🡪 www.autodna.pl

Zobacz też:
Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym – jaki jest koszt wymiany tego dokumentu na nowy?

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

1 Comment

1 Comment

 1. Avatar

  Bronisław

  22 kwietnia 2021 at 22:41

  Przez całe życie kupowałem samochody używane. Niestety, nigdy nie było mnie stać na samochód z salonu, ale może kiedyś moje życie się odmieni i będę mógł sobie na taki pozwolić? Kto wie, byłoby fajnie mieć nowy samochód.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Eksploatacja

Zazwyczaj kierowca panikuje, kiedy dostrzega unoszący się biały dym z rury wydechowej, myśląc, że awaria dotknęła uszczelki pod głowicą. W jaki sposób rozpoznać, co...

Wiedza

Nikola Tesla zapisał się w historii jako wynalazca, który rywalizował z Edisonem. Na jego cześć został nazwany samochód elektryczny, który pochodzi z przedsiębiorstwa Elona...

Bezpieczeństwo

Niektórym kierowcom nie przechodzi przez myśl pytanie, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, bo to „na pewno” murowane problemy. Inni zaś bez wahania decydują się...

Porady

Uszkodzenie zespołu sprzęgłowego w autach jest powszechnym zjawiskiem, szczególnie po pokonaniu około 150 tysięcy kilometrów. Spalone sprzęgło nietrudno rozpoznać, ale co oznacza spalenie sprzęgła?...

Eksploatacja

Dla aut homologowanych od maja 2022 roku obowiązkowym systemem będzie ogranicznik prędkości. Kierowców ma go wspomóc elektronika. Jednak już teraz można mieć do niej...

Eksploatacja

Każdy, kto pamięta jeszcze kurs na prawo jazdy, w teorii powinien umieć poprawnie ustawić lusterka boczne i wsteczne na szybie czołowej. Jednak w rzeczywistości...

Eksploatacja

Bezpieczeństwo dzieci jest kluczowe dla ich rodziców, dlatego w ślad za potrzebami poszły też przepisy. System ISOFIX sprawia, że pociechy są bezpieczne podczas jazdy...

Porady

Sprawdzenie prawa jazdy interesuje każdego, kto po raz pierwszy stara się o otrzymanie wymaganych uprawnień. Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru bez...

Eksploatacja

Czy kilka zespawanych rur może mieć tak duży wpływ na eksploatację pojazdu? Kolektor wydechowy – bo o nim mowa – zapewnia optymalny przepływ gazów...

Wiadomości

GP Turcji oficjalnie zostało odwołane. W związku z tym Liberty Media dopuścił się kolejnych zmian w tegorocznym kalendarzu. Wyścig na torze Red Bull Ring...

Zobacz także

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...