Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Dlaczego rynek aut używanych nadal nie jest przejrzysty?
Dlaczego rynek aut używanych nadal nie jest przejrzysty?

Samochody

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

Niska transparentność rynku pojazdów używanych to wciąż problem, o którym wie niewiele potencjalnych klientów aut. Zrozumienie patologicznych sytuacji i schematów rządzących nadal tą szczególną gałęzią branży motoryzacyjnej pomaga uchronić się przed zakupem auta o historii odmiennej od prezentowanej przez sprzedającego.

Temat ten został również poruszony w gotowej publikacji: „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych”. Przyjrzenie się bliżej najważniejszym kwestiom powyższego źródła pomoże umiejętnie podchodzić do zakupu samochodu z rynku wtórnego.

pobierz bezpłatny raport autoDNA

Zakupu używanego auta już nie musi być ruletką!

Wymagania klientów rosną, podobnie jak ich świadomość otrzymania pełnowartościowego produktu po udanej transakcji. Z drugiej strony używane auta w Polsce nadal w ogromnej większości pochodzą z Niemiec i sąsiednich krajów, gdzie pokonywane dystanse są dużo większe w porównaniu do polskich realiów. Utrzymująca się tendencja sprzedaży uszkodzonego auta bez jego naprawy jeszcze bardziej kusi nieuczciwych handlarzy do tańszego zakupu, usunięcia usterki i sprzedaży jako pełnoprawny produkt. Dlatego tak ważna jest wiarygodna historia pojazdu.

Asymetria informacji – pojęcie, które musisz znać

Czy wiesz, czym jest asymetria informacji? Definicja w kontekście pojazdów z rynku wtórnego mówi o sporej rozbieżności w ilości i jakości informacji po stronie sprzedającego i kupującego. Nadal w polskich realiach widoczny jest spory dysonans informacyjny dwóch stron transakcji, co sprzyja nieuczciwym sprzedawcom. Według raportu autoDNA, 70% klientów aut używanych wyczuło celową manipulację ze strony handlarza lub innej osoby odpowiedzialnej za sprzedaż danego egzemplarza.

Zazwyczaj taka forma nieuczciwości polega na zatajeniu najważniejszych informacji dotyczących faktycznego stanu samochodu lub wykorzystaniu kłamstwa w kontekście auta. Może chodzić o eliminowane usterki, historię, pochodzenie i faktyczny przebieg. Jak na ironię, takie wiadomości bardzo łatwo jest sprawdzić, jeśli posiadasz numer VIN pojazdu. Niestety mniej więcej 12% potencjalnych klientów aut używanych zauważyło, że w ofertach internetowych użyty został błędny lub niepoprawny indywidualnym numer auta. A 18% kierowców chcących uzyskać taki kod od sprzedającego, spotkało się z odmową.

lemon car

Lemon car – co kryje się za tym pojęciem?

Przechodzimy teraz do kolejnego pojęcia, które bezpośrednio wpływa na niską transparentność używanych samochodów. Chodzi o pojęcie „samochodu-miny”. Nie jest to zagadnienie nowe, możesz sprawdzić co to znaczy lemon car na Wikipedii. W prostych słowach jest to egzemplarz pułapka, który ma niewiele wspólnego z tym, co próbuje przekazać sprzedający. W potocznej mowie, gdy ktoś kupuje taki felerny egzemplarz i po czasie zdaje sobie z tego sprawę, mówi, że „trafił na minę”. Stan pojazdu jest zupełnie inny od faktycznego lub jego historia nie pokrywa się z opowieścią sprzedawcy. Co zrobić, by nie stać się ofiarą takiej sytuacji?

Jak unikać problemu lemon car i asymetrii informacji?

Rozwiązanie jest pod ręką, a jego źródłem jest wymieniony powyżej numer indywidualny auta. Sprawdzenie VIN jest łatwiejsze niż sądzisz i zazwyczaj nie wymaga dodatkowych opłat. Największym jednak problemem dla wykonania tej czynności jest uzyskanie tego numeru od sprzedającego. W zasadzie podzielenie się numerem składającym się z 17 cyfr i widocznym w dowodzie rejestracyjnym nie powinno stanowić kłopotu. Jednak szczególnie osobom, które chcą ukryć niewygodne dla nich fakty, trudno przechodzi odtajnienie tego ciągu.

Jak poznać dokładną historię pojazdu?

Dostępność wiarygodnych źródeł o historii pojazdu sprawia, że często transakcje związane z autami używanymi przypominają system dwójkowy – kupisz lub nie. Posiadając numer VIN możesz w szybki i prosty sposób uzyskać dostęp do sprawdzonych informacji na temat pojazdu. Jak to zrobić? Wystarczy, że skorzystasz z gotowych raportów, oferowanych przez serwis autoDNA. Otrzymasz wówczas wgląd do takich danych, jak:

  • historia uszkodzeń, kolizji, wypadków;
  • przeprowadzone naprawy;
  • wskazania licznika przebiegu;
  • archiwalne zdjęcia pojazdu;
  • przeznaczenie auta.
autoDNA raport - koniec ruletki

Raporty autoDNA zawierają tylko sprawdzone informacje z wiarygodnych źródeł (administracja państwowa, instytucje finansowe, centralne rejestry pojazdów). Serwis autoDNA czynny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Inne sposoby na sprawdzenie historii pojazdu

Możesz także skorzystać z rządowego rozwiązania widocznego na tej stronie. Jego użytkowanie jest bardzo proste i wymaga jedynie 3 zmiennych: VIN; numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji. Uzyskując od sprzedającego takie dane, możesz mieć dużą szansę na znalezienie ciekawego egzemplarza, a przynajmniej uczciwego sprzedającego.

Wypełniając widoczne na powyższej stronie internetowej pola, możesz uzyskać informacje nie tylko na temat aut zarejestrowanych w Polsce. Do twojej dyspozycji jest również historia samochodów z Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, Szwecji, USA i Kanady, czyli wszystkich najpopularniejszych kierunków poszukiwań polskich handlarzy. Rosnąca świadomość klientów na temat możliwości zapytania o VIN wpływa na transparentność oferty. Pamiętaj, że w sprawdzeniu, czy dana oferta nie jest pułapką, możesz zerknąć na definicję lemon car na autoDNA i upewnić się, z jakim egzemplarzem masz do czynienia.

Co jeszcze wpływa na obecną sytuację rynku aut używanych?

Nie da się ukryć, że zakup samochodów z drugiej ręki obarczona jest większym ryzykiem niż poszukiwanie nowego pojazdu lub objętego gwarancją (chociaż takie również warto prześwietlić). Stwierdzenie, że w Polsce wszyscy handlarze są nieuczciwi to potężna krzywda dla tych, którzy chcą sprzedać pojazd w pełni legalnie i nie tuszując niewygodnych faktów. 

Sposób na rozwiązanie problemów z brakiem transparentności rynku moto

Niestety rynek aut używanych jest podobny do samonapędzającego się koła. Klient chce uzyskać produkt w jak najlepszym stanie i po najniższej cenie, sprzedający natomiast chce zarobić jak najwięcej. Poza tym często klient nie rozumie zasad obecnie panujących w branży motoryzacyjnej i daje się nabrać na oferty 15-letnich aut z Niemiec z przebiegiem 150 tysięcy kilometrów. Chociaż jest to prawdopodobne, to jednak zazwyczaj mało spotykane. 

Czy potencjalny klient widząc dwa identyczne auta o jednakowym stanie wizualnym i z tego samego rocznika wybierze pojazd z przebiegiem 150.000 czy 300.000? To jasne, że skłoni się ku pierwszej z nich, która dla doświadczonego kupującego jest podejrzana. Dlatego warto mieć realne oczekiwania i przede wszystkim sprawdzać, z jakim pojazdem ma się do czynienia. Wtedy zakup pojazdu używanego nie będzie pułapką i wielką niewiadomą. Kierowcy chcą możliwie szerokiego zakresu informacji w ogłoszeniach sprzedaży aut w Internecie. Oferty sprzedaży zawierające komplet danych, w tym numer VIN, uznajemy za bardziej wiarygodne i jesteśmy gotowi zapłacić za nie więcej. Dodatkowo, każdy kupujący pojazd, sprawdzając numer VIN pojazdu i sprzedający, prezentując gotowy raport historii pojazdu autoDNA, będzie uzbrojony w wiedzę na temat historii samochodu.

autoDNA infografika

O autoDNA

Serwis autoDNA to jeden z największych serwisów w Polsce i Europie oferujący możliwość sprawdzenia historii pojazdu online. Raporty historii pojazdu autoDNA dostarczają informacje o pojazdach używanych i ich historii. Oferta serwisu obejmuje zarówno produkty własne, jak i największych światowych dostawców usług oraz informacji z branży motoryzacyjnej. Dzięki nam wielu klientów uchroniło się przed kupnem pojazdu z nieznaną lub powypadkową przeszłością. Więcej 🡪 www.autodna.pl

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

  1. Bronisław

    22 kwietnia 2021 at 22:41

    Przez całe życie kupowałem samochody używane. Niestety, nigdy nie było mnie stać na samochód z salonu, ale może kiedyś moje życie się odmieni i będę mógł sobie na taki pozwolić? Kto wie, byłoby fajnie mieć nowy samochód.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....