Zakup samochodu to duży wydatek, jednak jazda nowym pojazdem kusi. Dlatego wielu producentów oferuje leasing dla osoby prywatnej bądź firmy. Czy aby na pewno jest on opłacalny? Sprawdź, z czym się wiąże. Czy leasing dla osób fizycznych różni się jakoś szczególnie od tego dla firm? Jakie auto wygodniej się użytkuje – własnościowe czy wynajmowane w ten sposób? Leasing prywatny samochodu kojarzy się z mniejszymi wydatkami. Sprawdź jednak, czy na pewno tak jest.

Leasing samochodu na osobę prywatną – nie tylko dla firm

Taki rodzaj finansowania jest najczęściej wykorzystywany przez firmy. Leasing dla osoby prywatnej nie jest jeszcze zbyt popularny. Nie bez przyczyny. Właściciel przedsiębiorstwa może ten wydatek odliczyć, czyli dokonać tzw. wrzucenia w koszty. Na dodatek to właśnie przedsiębiorstwom zależy na tym, by ich przedstawiciele poruszali się nowymi pojazdami dobrej jakości. Przekłada się to na lepszy wizerunek całej firmy. Jednak, szczęśliwie dla zwykłych obywateli, prywatny leasing samochodu również jest dostępny.

Auto w leasing dla osoby prywatnej – jak działa?

Jak działa leasing dla osób prywatnych? To połączenie kupna samochodu na raty oraz jego wynajmu. Co miesiąc będziesz płacić ratę, jednak pojazd nie będzie twoją własnością. Tego typu wypożyczenie trwa tak długo, jak ustaliła to umowa. Po tym, jak minie konkretny termin, należy oddać samochód.

Leasing dla osoby prywatnej zyskał popularność w 2011 roku, po wprowadzeniu Ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Prawa z nim związane regulują Kodeks Cywilny oraz Ustawa o kredycie konsumenckim.

Leasing – osoba prywatna. Jakie dokumenty trzeba wypełnić?

Prywatny leasing samochodu wiąże się z wypełnieniem mniejszej liczby dokumentów niż zwykły kredyt. Zwykle zajmujące się tym firmy korzystają z uproszczonej procedury. Dzięki temu klient może złożyć wniosek o leasing oraz przedstawić kserokopię dowodu osobistego lub innego dokumentu, który potwierdzi jego tożsamość. W przypadku leasingu dla osoby prywatnej może to być także prawo jazdy.

Leasing samochodowy na osobę prywatną – jak wygląda procedura?

W przypadku leasingu samochodowego na osobę prywatną rzadko wykorzystuje się procedurę standardową. Trwa ona dłużej i jest bardziej problematyczna, jednak czasem się zdarza. Dlatego, szykując się na leasing dla osoby prywatnej, warto się z nią zapoznać. Jakie dokumenty będą w jej przypadku wymagane? Są to:

  • wniosek o leasing;
  • dokument potwierdzający tożsamość;
  • wyciąg z konta bankowego obejmujący ostatnie trzy miesiące;
  • zaświadczenie o zatrudnieniu, wystawione przez pracodawcę;
  • dokumenty, które wystawia poręczyciel – nie zawsze są konieczne.

Nim zdecydujesz się na leasing prywatny samochodu, sprawdź, czy będziesz w stanie bez problemu przygotować ten komplet dokumentów!

Leasing samochodowy dla osoby prywatnej – zalety

Leasing samochodowy dla osoby prywatnej ma dużo zalet. Nie bez przyczyny zyskuje na popularności! Do jego mocnych stron zaliczyć można:

  • proces łatwiejszy niż w przypadku zakupu samochodu;
  • brak konieczności wnoszenia od razu całej opłaty za pojazd;
  • brak zmartwień związanych z późniejszą sprzedażą samochodu;
  • atrakcyjne rabaty, np. tańszy wykup pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej;
  • możliwość szybkiego rozpoczęcia jazdy autem bez konieczności rejestrowania go.

To wszystko sprawia, że leasing dla osoby prywatnej jest po prostu ciekawą opcją. Dzięki niemu będziesz mógł przetestować samochód i sprawdzić, czy np. po dwóch latach nadal będzie ci odpowiadał. Łatwiej będziesz mógł także zmieniać pojazdy.

Leasing dla osób prywatnych – wady

Jak wszystko, leasing dla osoby prywatnej nie pozostaje bez wad. Na początku będziesz musiał wykazać się wkładem własnym i zapłacić 10-20% ceny pojazdu. Ponadto, takie auto nie jest twoje. Jeśli ci się znudzi lub przestanie odpowiadać, nie będziesz mógł go sprzedać. 

Leasing dla osób prywatnych nie pozwala na modyfikowanie auta. Będziesz także musiał samodzielnie wykupić AC i OC. Jeśli dojdzie do szkody całkowitej, wygaśnie twoja umowa leasingowa.

Leasing samochodów używanych dla osób fizycznych

Nie chcesz wydawać aż tak dużo, ale też nie podoba ci się pomysł zakupu samochodu? Leasing samochodów używanych dla osób fizycznych też jest możliwy. Dlatego nie czekaj i skontaktuj się z najbliższą firmą, która ma go w ofercie. Sprawdź, jak działa leasing dla osób prywatnych w konkretnym przedsiębiorstwie, a następnie wybierz najlepszą możliwość dla siebie. Taka umowa wiąże się z mniejszą odpowiedzialnością za pojazd, co często preferują osoby, które np. wykorzystują auto tylko po to, aby dojechać do pracy.

Archiwum: październik 2021