Dla osób, które dysponują terenem, gdzie można prowadzić małe jednoślady, pojazd spalinowy dla dzieci jest interesującym wyborem. Dlaczego? Z jednej strony taka zabawka jest w pełni spalinową maszyną. Z drugiej natomiast służy nie tylko do zabawy, lecz również do nauki. A wszystko to pod czujnym okiem rodzica. Jakie motocykle dla dzieci możesz kupić?

Motocykl dla dzieci – o jaką maszynę chodzi?

Powiedzmy sobie wprost – nie chodzi o jednoślady ze sporymi i mocnymi silnikami. Małe dzieci, które jeszcze nie mają możliwości zdawać na prawo jazdy AM, mogą poza drogami publicznymi jeździć motorowerami o pojemności do 50 cm³.

Co ciekawe, już ośmioletnie dzieci mogą startować w zawodach motocrossowych, jeśli mają licencję zawodnika. Motor, mini quad czy cross dla dzieci spalinowy przeznaczony do takiej zabawy nie będzie miał więcej niż 50 cm³ pojemności skokowej.

Motocykl elektryczny dla dziecka – gdzie może jeździć?

Dziecko nie może jeszcze zyskać uprawnień do jazdy, dlatego pozostaje mu off-road. Może brzmi to nieco egzotycznie, ale tak naprawdę oznacza korzystanie ze skutera po nieużytkach lub terenach niepublicznych np. własnych.

Dlatego jeśli młody adept jazdy jednośladem spalinowym nie ma takich obszarów wokół domu, zakup motorka dla dziecka jest raczej nie najlepszym pomysłem.

motor spalinowy dla dzieci - motocykl elektryczny dla dziecka, gdzie można jeździć

Motocykl i quad dla dzieci – dlaczego bezpieczny?

Motor crossowy dla dzieci będzie bezpieczny, bo do potrzeb najmłodszych są w nim przystosowane:

Przede wszystkim, takie konstrukcje mają niskie siedzisko. Zazwyczaj nie przekracza ono 600 mm, chociaż wyjątkiem może być model od KTM. Dzięki temu nawet dzieci w wieku 5-7 lat mogą spokojnie utrzymywać się na swoich nóżkach podczas postoju. Kolejna sprawa to moc – jednocylindrowe silniki nie są przesadnie mocarne, zazwyczaj ich możliwości to co najwyżej 4-5 KM. To absolutnie wystarczająca moc do opanowania techniki jazdy w terenie przez małego chłopca czy dziewczynkę.

Motocykle spalinowe dla dzieci a nauka jazdy

Co jeszcze sprzyja zachowaniu bezpieczeństwa? Motor dla dzieci ma zazwyczaj:

  • automatyczną skrzynię biegów;
  • hamulce umieszczone w kierownicy;
  • regulację położenia przepustnicy lub tryby jazdy. 

To wszystko po to, by dziecko mogło jeździć bez zbędnego zamartwiania się, jak zmieniać biegi. Jako rodzic możesz także regulować moc motorka i dostosowywać ją do umiejętności swojej pociechy.

motor spalinowy dla dzieci - nauka jazdy

Co jeszcze oprócz motorka trzeba kupić?

Wywrotka, kamyki i gałęzie mogą skutecznie uprzykrzyć jazdę i zniechęcić małego ridera. Dlatego wyposaż go nie tylko w odpowiednią maszynę do jazdy, lecz również ubrania. Absolutną podstawą są kask i gogle, bo off-road to pył, kurz i błoto. Przydadzą się też kurtka, spodnie i buty do jazdy na motorze. Bardzo przydatne okażą się również rękawice. Tak przygotowany maluch może śmiało jeździć po bezdrożach pod twoim czujnym okiem.

Motocykle dla dzieci – kilka wybranych modeli

Tyle teorii. Teraz przechodzimy do przeglądu najciekawszych propozycji. A tych wbrew pozorom nie brakuje. Na naszej liście znalazły się modele znanych marek:

  • Yamaha;
  • Honda;
  • KTM.
motor spalinowy dla dzieci - kilka wybranych modeli

Yamaha TT-R50E

Patrzysz na ten mini cross i wiesz już, że masz do czynienia z motorkiem japońskiej konstrukcji. Gdybyś mógł, sam byś na nim usiadł, taki jest zadziorny. Jednak siedzenie jest odpowiednie dla twojej pociechy, bo ustawiono je na wysokości nieco ponad 550 mm. Są tutaj 4-suwowy silniczek i 3-biegowa skrzynia biegów, które dają sporo frajdy. To świetny pojazd dla dzieci w wieku 4-7 lat.

Yamaha PW50

Ten skuter dla dzieci jest już nieco bardziej „cukierkowy”. Nie przypomina tak bardzo rasowego crossa, co jednak nie znaczy, że nie można się na nim wyszaleć. Nisko ustawione siodło (485 mm) i niska waga (40 kg) sprawiają, że jest to świetna maszyna na start dla malucha.

Honda CR-F50F

Żebyś nie pomyślał, że artykuł ten jest sponsorowany przez Yamahę, pojawia się tu propozycja Hondy. I w zasadzie jest to najpopularniejszy motorek dla małego dziecka. Siedzenie jest wygodne, a stylistyka – typowo crossowa. Poza tym, 4-suwowy silnik i niska waga 47 kg sprawiają, że motorek świetnie sprawdza się podczas jazdy po terenie.

KTM 50SX

Dla znawcy tematu nie jest żadną tajemnicą, że KTM to jeden z liderów rynku crossów. Nic też dziwnego, że małe pojazdy mogą mieć charakterystykę typowego crossa, jeśli są wykorzystywane tylko w terenie.

Chociaż siedzenie jest tu najwyższe spośród całej stawki (684 mm), to ten motor spalinowy dla dzieci daje im do dyspozycji automatyczną skrzynię biegów i regulację mocy. Dlatego to świetna opcja dla najmłodszych, którzy jednocześnie nie są najmniejsi.

Motor trzykołowy dla dzieci – w trosce o równowagę

Przed zakupem nowego pojazdu sprawdź, czy twoja pociecha nie będzie miała trudności z zachowaniem równowagi. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie 3-kołowiec np. zasilany akumulatorowo. Oczywiście, jest to zupełnie inny wymiar zabawy i dziecko nie wyjedzie nim w teren. Jednak do momentu, aż dziecko opanuje podstawowe techniki jazdy może lepiej wstrzymać się z typowo crossowym motorkiem. Motor trzykołowy dla dzieci to sprzęt, z którym o równowagę swojej pociechy nie będziesz się martwił.

A może mini ścigacz spalinowy dla dzieci?

Do jazdy po podwórku wyłożonym kostką lub utwardzonym asfaltem dobrą propozycją jest mini ścigacz. Nie da się nim wjechać w teren, ale zapewnia świetną zabawę tuż przy domu, gdzie będziesz miał dziecko na oku. Konstrukcja również opiera się na malutkim jednocylindrowym silniku, dlatego nie ma obaw, że sprzęt będzie zbyt mocny dla dzieci.

Czy zdecydujesz się na motor dla dzieci? Wybór należy do ciebie, chociaż wiele zależy także od twojej pociechy. Pamiętaj, że podczas jazdy może zdarzyć się jakiś drobny upadek. To jednak kształtuje charakter i wolę walki! Motorki spalinowe dla dzieci są bezpieczne, więc jeśli twoja pociecha lubi warkot silnika, nie wahaj się i wybierz np. któryś z proponowanych przez nas modeli.

Archiwum: czerwiec 2021