Dla osób, które właśnie zdały egzamin kluczowa jest odpowiedź na pytanie „kiedy mogę odebrać prawo jazdy”. Nie ma czemu się dziwić, bo uzyskanie upragnionych uprawnień do kierowania dowolnym pojazdem jest sporym wydarzeniem! Jeśli chcesz nie tylko dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru, ale też poznać całą procedurę, to koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu!

Odbiór prawa jazdy – gdzie sprawdzić, czy dokument jest już gotowy do odbioru?

Za wydanie prawa jazdy odpowiedzialna jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Dlatego jeśli chcesz sprawdzić, czy możliwe jest otrzymanie prawa jazdy, możesz to zrobić na dedykowanej temu celowi stronie internetowej info-car.pl. To portal, który pobiera dane bezpośrednio z bazy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Ile kosztuje sprawdzenie, czy odbiór prawa jazdy jest już możliwy?

Być może zastanawiasz się, ile zapłacisz za sprawdzenie statusu prawa jazdy. Mamy dla ciebie dobrą wiadomość! Wskazany powyżej serwis nie pobiera opłat za skorzystanie za sprawdzenie prawa jazdy. Pamiętaj jednak, by uprzednio przygotować kilka danych, które musisz podać przy weryfikacji, czy odbiór dokumentów prawa jazdy jest już możliwy. Będziesz musiał podać następujące informacje: imię i nazwisko, numer PESEL (nie każdy go pamięta) lub data urodzenia. Jakie informacje pojawią się po wpisaniu powyższych danych? Czytaj dalej, by się tego dowiedzieć!

Sprawdzanie statusu prawa jazdy krok po kroku

Gdy już uzupełnisz krótki formularz zgłoszeniowy, w profilu kandydata na kierowcę (za pomocą numeru PKK) ukaże się jeden z poniższych komunikatów:

●   „przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne”;

●   „przyjęto dokument w urzędzie – dokument do odbioru”;

●   „niepoprawne dane”;

●   „brak spraw w toku”;

●   „dokument wydany”.

Najbardziej oczekiwanym komunikatem jest pozycja 2., bo świadczy o tym, że odebranie dokumentów prawa jazdy jest już możliwe. Tak dzieje się zazwyczaj po 9 dniach roboczych od momentu złożenia wniosku o wydanie dokumentu. Jednak nie zawsze jest tak różowo.

Czy moje prawo jazdy jest gotowe? Jak sprawdzić status?

Pora przejść do tego, jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru, na podstawie komunikatów. Pierwszy z wymienionych powyżej odnosi się sytuacji, gdy urząd miasta otrzymał od ciebie dokumenty i realizuje zgłoszenie. Taki komunikat pojawia się na samym początku weryfikowania zgłoszenia. W momencie, gdy zobaczysz status nr 3, musisz mieć świadomość, że wydanie prawa jazdy nie nastąpi tak szybko, jakbyś tego chciał. Oznacza on, że we wniosku popełniono przynajmniej jeden błąd i trzeba będzie go zweryfikować. A to zasadniczo przedłuża czas oczekiwania na prawo jazdy. Podobnie jest w przypadku komunikatu czwartego.

Wiesz już, jak sprawdzić stan prawa jazdy i kiedy możesz odebrać ten dokument. Co jednak musisz zrobić zaraz po zdanym egzaminie, by PWPW wydał ci prawko?

Prawo jazdy do odbioru a zdanie egzaminu

Pierwsza sprawa, to oczywiście zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy. Bez tego nic nie uda ci się zdziałać. Po uzyskaniu z WORD dokumentów, które to poświadczają, musisz zgłosić się do miejscowego Urzędu Gminy lub Starostwa celem przedłożenia ich i wnioskowania o prawo jazdy.

Opłata za złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy i niezbędne dokumenty

Złożenie wniosku wiążącego się z uiszczeniem opłaty za wydanie prawa jazdy 100,50 zł. Wymagane dokumenty z danymi osobowymi to:

●   dowód osobisty;

●   orzeczenie lekarskie;

●   aktualne zdjęcie;

●   wniosek o wydanie prawa jazdy.

Dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, konieczne będzie też oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego.

Gdzie odebrać prawo jazdy? Czy tylko w wydziale komunikacji?

Odbiór prawa jazdy możliwy jest zarówno w wydziale komunikacji we właściwym dla danego miasta urzędzie, jak i na poczcie.

To prawda, że niejeden młody kierowca zastanawia się, kiedy odebrać prawo jazdy. Dzięki powyższym informacjom wiesz już, jak wygląda sprawdzanie statusu prawa jazdy krok po kroku i ile czasu średnio zajmuje realizacja wniosku o wydanie dokumentu stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zwykle na odbiór prawa jazdy będziesz musiał zaczekać przynajmniej 14 dni. Pamiętaj, by uważnie wypełniać formularz i nie narazić się na niepotrzebne komplikacje. Nie musisz za każdym razem udawać się do urzędu, by dowiedzieć się, co dzieje się z twoim prawkiem. Wiesz już, jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru. Wykorzystaj zdalne możliwości z miejsca zamieszkania, dzięki którym będziesz mógł na bieżąco śledzić stan prawa jazdy, które niedługo otrzymasz.

Archiwum: maj 2021