Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

pożyczka pod zastaw samochodu
pożyczka pod zastaw samochodu

Dokumenty

Czy pożyczka pod zastaw samochodu się opłaca?

Pożyczka pod zastaw samochodu to częste rozwiązanie, gdy potrzebne jest nagłe pieniężne wsparcie. Przyda się tym, którzy nie mają wysokiej zdolności kredytowej. Zobacz, czym dokładnie jest kredyt pod zastaw auta. Czy to się opłaca?

Pożyczki pod zastaw auta mogą błyskawicznie poprawić sytuację finansową. Co robić, jeżeli bank nie chce udzielić ci pożyczki, bo masz niską zdolność kredytową? Zająć się tym mogą firmy pożyczkowe, które mają mniej rygorystyczne zasady. Pożyczka pod zastaw to po prostu zabezpieczenie dla firmy udzielającej kredytu. Aby otrzymać duży zastrzyk finansowy, można zastawić samochód lub dom. Taki kredyt możesz wziąć bez problemu zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Przy składaniu wniosku będziesz musiał podać dane pojazdu. Jak działa pożyczka pod zastaw samochodu?

Pożyczka pod samochód – co musisz wiedzieć?

Takiej pożyczki udzielić mogą:

 • firmy pozabankowe;
 • parabanki;
 • firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek. 

Jeśli bierzesz kredyt pod zastaw, to samochód, jego wartość oraz ubezpieczenie autocasco stają się zabezpieczeniem pożyczki.

Kto może ubiegać się o pożyczkę pod zastaw samochodu?

O pożyczkę pod zastaw samochodu może ubiegać się każdy właściciel pojazdu. Warunkiem jest to, że auto nie może przekroczyć pewnego wieku. Zazwyczaj jest to 12 lat, jednak każda firma pożyczkowa może mieć inne zasady. Najczęściej o taką pożyczkę ubiegają się osoby, które:

 • nie mają czasu, aby czekać na wydanie decyzji o kredycie z banku;
 • nie wykazują zdolności kredytowej;
 • mają dodatkowe zadłużenia, które uniemożliwiają staranie się o kredyt. 

Osoby, które ubiegają się o pożyczkę pod samochód, mogą także nie być skłonne do zastawienia swojego domu lub mieszkania.

Jak duża może być pożyczka pod zastaw auta?

Maksymalna suma będzie zależała od firmy pożyczkowej. Przykładowo – jedna firma ustali, że najmniejsza suma, jaką można wziąć to, 5 tys. zł a największa kwota to 50 tys. zł. Jednak to, ile będziesz mógł pożyczyć, będzie zależało od wartości twojego auta. Firma może ustalić np., że nie udziela pożyczki wyższej niż 65% wartości pojazdu.

Co się stanie jeżeli nie uda się spłacić kredytu?

W chwili gdy minie termin ostatniej spłaty pożyczonych pieniędzy, firma udzielająca pożyczki stanie się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Wszystkie dokładne informacje na ten temat znajdą się na umowie. Pamiętaj, że niespłacona pożyczka pod zastaw samochodu będzie miała nieciekawe konsekwencje.

Pożyczka pod zastaw samochodu – umowa

Umowa pożyczki pod zastaw samochodu wiąże się z dostarczeniem kilku dokumentów. Taka umowa zobowiązuje do spłacenia kredytu w określonym czasie od udzielenia pożyczki. Są też w niej zapisy, że pożyczkobiorca zrzeka się praw do auta, jeśli nie spłaci zadłużenia w terminie. Do tego będą potrzebne dodatkowe dokumenty przewłaszczenia samochodu, w których firma pożyczkowa stanie się w 51% właścicielem pojazdu. Kolejny dodatkowy dokument to pisemne pełnomocnictwo, które jako kredytobiorca będziesz musiał podpisać. W ten sposób firma zostanie wpisana jako współwłaściciel do dowodu rejestracyjnego.

Umowa pożyczki pod zastaw samochodu

Taką umowę można wraz z firmą sporządzić stacjonarnie, jednak istnieje możliwość złożenia wniosku o pożyczkę przez internet. Dokumenty możesz wysłać pocztą. Inna opcja to wniosek o szybką pożyczkę, który trzeba wypełnić zdalnie. We wniosku potrzebne będą podstawowe dane: 

 • imię i nazwisko;
 • numer PESEL;
 • numer dowodu osobistego;
 • adres zamieszkania i dane do kontaktu;
 • numer telefonu oraz adres email. 

Możesz dołączyć również informacje o aktualnym miejscu pracy. Zastawem pod pożyczkę jest samochód, dlatego potrzebne będą również informacje dotyczące pojazdu.

Szczegóły, które muszą się znaleźć w umowie pożyczki pod zastaw samochodu

Te szczegółowe dane to:

 • marka samochodu;
 • model;
 • rok produkcji;
 • numer rejestracyjny;
 •  numer VIN

Niektóre firmy wymagają także karty pojazdu oraz ważnego ubezpieczenia OC. Po złożeniu tych wniosków trzeba zaczekać na decyzję firmy pożyczkowej. Może wystawić pozytywną decyzję lub odmówić udzielenia kredytu. Dla osób, które nie chcą, aby firma była wpisana jako współwłaściciel pojazdu, dobra będzie pożyczka pod zastaw auta bez wpisu do dowodu rejestracyjnego.

Umowa pożyczki pod zastaw samochodu – ile obowiązuje?

Umowę pożyczki pod zastaw samochodu podpisuje się na określony czas może być to od 6 do 42 miesięcy. Po spłaceniu długu trzeba po raz kolejny udać się do wydziału komunikacji i przerejestrować pojazd znów, oczywiście tylko na siebie. Od parabanku otrzymasz zaświadczenie, że zabezpieczenie w postaci auta przestaje funkcjonować. Dzięki temu firma nie będzie już z tobą dzielić prawa do pojazdu.

Prywatne pożyczki pod zastaw samochodu

Pożyczek finansowych zazwyczaj udzielają firmy, które się tym zajmują i biorą pod zastaw samochody, domy lub mieszkania. W takim wypadku sporządzona jest umowa, w której zapisane są wszystkie prawne aspekty i warunki. Czasem można trafić na ofertę prywatnej pożyczki. 

Prywatna pożyczka a ryzyko pożyczkobiorcy

Pożyczki pod zastaw auta w takiej formie to bardziej ryzykowne rozwiązanie, ponieważ jeśli zostaniesz oszukany, pozostaje ci tylko jak spór na drodze sądowej. Warto dodać, że w razie problemów z firmą pożyczkową, możesz udać się do radcy finansowego, który pomoże uporać się z problemem pożyczkowym. Zaciąganie pożyczki od osoby prywatnej wiąże się z ryzykiem. Można również zostać łatwo oszukanym, dlatego musisz uważać.

Pożyczka pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania

W ostatnich wprowadzono parę zmian dotyczących możliwości korzystania z pojazdu. Pożyczka pod zastaw samochodu, którym nadal jeździsz, jest możliwa. Przez ostatnie kilka lat firmy udzielające pożyczek żądały, aby samochód, który jest zabezpieczeniem kredytu, stał na parkingu firmy. Był to jednak nieprzemyślany zabieg, ponieważ znacznie opóźniał oddawanie przez klientów pożyczki, a czasem ją całkowicie uniemożliwiał.

Jakie zmiany zaszły w tej kwestii?

Niektóre osoby bez samochodu nie miały transportu do pracy, co stanowiło znacznie utrudnienie. To się zmieniło, dlatego obecnie osoby pobierające kredyt pod zastaw auta mogą korzystać z pojazdów. Musisz jednak pamiętać, że użytkowanie samochodu jest wciąż ograniczone. Gdy współwłaścicielem auta staje się parabank, klient nie może modyfikować pojazdu ani go sprzedać.

Zastaw samochodu w lombardzie – opłaca się?

Co będzie z twoim autem, jeśli zastawisz go w lombardzie? Będzie on musiał stać na parkingu lombardu. Pożyczka pod zastaw samochodu zaciągnięta w takim miejscu może ci utrudnić dojazd do pracy, a w konsekwencji – samą spłatę. Pożyczki brane w lombardzie są jednymi z najdroższych do spłacenia i są najmniej opłacalne. 

Wady zastawiania auta w lombardzie

Oddając auto, będziesz mógł pobrać pożyczkę w wysokości 40-50% wartości pojazdu. Jest to znacznie mniejsza kwota niż ta, którą proponują firmy pożyczkowe. Miej na uwadze, że to pracownicy lombardu oceniają wartość auta, więc raczej nie będą działać na swoją niekorzyść. Kolejnym utrudnieniem jest czas spłaty pożyczki. Masz na to maksymalnie 30 dni, co na pewno nakłada sporą presję.

Pożyczka pod zastaw samochodu może ci pomóc, jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej. Przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z warunkami umowy i swoimi obowiązkami. Musisz także pilnować terminu spłaty pożyczki, bo jego przekroczenie oznacza, że auto przechodzi na własność pożyczającego.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...