Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

pożyczka pod zastaw samochodu
pożyczka pod zastaw samochodu

Dokumenty

Czy pożyczka pod zastaw samochodu się opłaca?

Pożyczka pod zastaw samochodu to częste rozwiązanie, gdy potrzebne jest nagłe pieniężne wsparcie. Przyda się tym, którzy nie mają wysokiej zdolności kredytowej. Zobacz, czym dokładnie jest kredyt pod zastaw auta. Czy to się opłaca?

Pożyczki pod zastaw auta mogą błyskawicznie poprawić sytuację finansową. Co robić, jeżeli bank nie chce udzielić ci pożyczki, bo masz niską zdolność kredytową? Zająć się tym mogą firmy pożyczkowe, które mają mniej rygorystyczne zasady. Pożyczka pod zastaw to po prostu zabezpieczenie dla firmy udzielającej kredytu. Aby otrzymać duży zastrzyk finansowy, można zastawić samochód lub dom. Taki kredyt możesz wziąć bez problemu zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Przy składaniu wniosku będziesz musiał podać dane pojazdu. Jak działa pożyczka pod zastaw samochodu?

Pożyczka pod samochód – co musisz wiedzieć?

Takiej pożyczki udzielić mogą:

 • firmy pozabankowe;
 • parabanki;
 • firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek. 

Jeśli bierzesz kredyt pod zastaw, to samochód, jego wartość oraz ubezpieczenie autocasco stają się zabezpieczeniem pożyczki.

Kto może ubiegać się o pożyczkę pod zastaw samochodu?

O pożyczkę pod zastaw samochodu może ubiegać się każdy właściciel pojazdu. Warunkiem jest to, że auto nie może przekroczyć pewnego wieku. Zazwyczaj jest to 12 lat, jednak każda firma pożyczkowa może mieć inne zasady. Najczęściej o taką pożyczkę ubiegają się osoby, które:

 • nie mają czasu, aby czekać na wydanie decyzji o kredycie z banku;
 • nie wykazują zdolności kredytowej;
 • mają dodatkowe zadłużenia, które uniemożliwiają staranie się o kredyt. 

Osoby, które ubiegają się o pożyczkę pod samochód, mogą także nie być skłonne do zastawienia swojego domu lub mieszkania.

Jak duża może być pożyczka pod zastaw auta?

Maksymalna suma będzie zależała od firmy pożyczkowej. Przykładowo – jedna firma ustali, że najmniejsza suma, jaką można wziąć to, 5 tys. zł a największa kwota to 50 tys. zł. Jednak to, ile będziesz mógł pożyczyć, będzie zależało od wartości twojego auta. Firma może ustalić np., że nie udziela pożyczki wyższej niż 65% wartości pojazdu.

Co się stanie jeżeli nie uda się spłacić kredytu?

W chwili gdy minie termin ostatniej spłaty pożyczonych pieniędzy, firma udzielająca pożyczki stanie się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Wszystkie dokładne informacje na ten temat znajdą się na umowie. Pamiętaj, że niespłacona pożyczka pod zastaw samochodu będzie miała nieciekawe konsekwencje.

Pożyczka pod zastaw samochodu – umowa

Umowa pożyczki pod zastaw samochodu wiąże się z dostarczeniem kilku dokumentów. Taka umowa zobowiązuje do spłacenia kredytu w określonym czasie od udzielenia pożyczki. Są też w niej zapisy, że pożyczkobiorca zrzeka się praw do auta, jeśli nie spłaci zadłużenia w terminie. Do tego będą potrzebne dodatkowe dokumenty przewłaszczenia samochodu, w których firma pożyczkowa stanie się w 51% właścicielem pojazdu. Kolejny dodatkowy dokument to pisemne pełnomocnictwo, które jako kredytobiorca będziesz musiał podpisać. W ten sposób firma zostanie wpisana jako współwłaściciel do dowodu rejestracyjnego.

Umowa pożyczki pod zastaw samochodu

Taką umowę można wraz z firmą sporządzić stacjonarnie, jednak istnieje możliwość złożenia wniosku o pożyczkę przez internet. Dokumenty możesz wysłać pocztą. Inna opcja to wniosek o szybką pożyczkę, który trzeba wypełnić zdalnie. We wniosku potrzebne będą podstawowe dane: 

 • imię i nazwisko;
 • numer PESEL;
 • numer dowodu osobistego;
 • adres zamieszkania i dane do kontaktu;
 • numer telefonu oraz adres email. 

Możesz dołączyć również informacje o aktualnym miejscu pracy. Zastawem pod pożyczkę jest samochód, dlatego potrzebne będą również informacje dotyczące pojazdu.

Szczegóły, które muszą się znaleźć w umowie pożyczki pod zastaw samochodu

Te szczegółowe dane to:

 • marka samochodu;
 • model;
 • rok produkcji;
 • numer rejestracyjny;
 •  numer VIN

Niektóre firmy wymagają także karty pojazdu oraz ważnego ubezpieczenia OC. Po złożeniu tych wniosków trzeba zaczekać na decyzję firmy pożyczkowej. Może wystawić pozytywną decyzję lub odmówić udzielenia kredytu. Dla osób, które nie chcą, aby firma była wpisana jako współwłaściciel pojazdu, dobra będzie pożyczka pod zastaw auta bez wpisu do dowodu rejestracyjnego.

Umowa pożyczki pod zastaw samochodu – ile obowiązuje?

Umowę pożyczki pod zastaw samochodu podpisuje się na określony czas może być to od 6 do 42 miesięcy. Po spłaceniu długu trzeba po raz kolejny udać się do wydziału komunikacji i przerejestrować pojazd znów, oczywiście tylko na siebie. Od parabanku otrzymasz zaświadczenie, że zabezpieczenie w postaci auta przestaje funkcjonować. Dzięki temu firma nie będzie już z tobą dzielić prawa do pojazdu.

Prywatne pożyczki pod zastaw samochodu

Pożyczek finansowych zazwyczaj udzielają firmy, które się tym zajmują i biorą pod zastaw samochody, domy lub mieszkania. W takim wypadku sporządzona jest umowa, w której zapisane są wszystkie prawne aspekty i warunki. Czasem można trafić na ofertę prywatnej pożyczki. 

Prywatna pożyczka a ryzyko pożyczkobiorcy

Pożyczki pod zastaw auta w takiej formie to bardziej ryzykowne rozwiązanie, ponieważ jeśli zostaniesz oszukany, pozostaje ci tylko jak spór na drodze sądowej. Warto dodać, że w razie problemów z firmą pożyczkową, możesz udać się do radcy finansowego, który pomoże uporać się z problemem pożyczkowym. Zaciąganie pożyczki od osoby prywatnej wiąże się z ryzykiem. Można również zostać łatwo oszukanym, dlatego musisz uważać.

Pożyczka pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania

W ostatnich wprowadzono parę zmian dotyczących możliwości korzystania z pojazdu. Pożyczka pod zastaw samochodu, którym nadal jeździsz, jest możliwa. Przez ostatnie kilka lat firmy udzielające pożyczek żądały, aby samochód, który jest zabezpieczeniem kredytu, stał na parkingu firmy. Był to jednak nieprzemyślany zabieg, ponieważ znacznie opóźniał oddawanie przez klientów pożyczki, a czasem ją całkowicie uniemożliwiał.

Jakie zmiany zaszły w tej kwestii?

Niektóre osoby bez samochodu nie miały transportu do pracy, co stanowiło znacznie utrudnienie. To się zmieniło, dlatego obecnie osoby pobierające kredyt pod zastaw auta mogą korzystać z pojazdów. Musisz jednak pamiętać, że użytkowanie samochodu jest wciąż ograniczone. Gdy współwłaścicielem auta staje się parabank, klient nie może modyfikować pojazdu ani go sprzedać.

Zastaw samochodu w lombardzie – opłaca się?

Co będzie z twoim autem, jeśli zastawisz go w lombardzie? Będzie on musiał stać na parkingu lombardu. Pożyczka pod zastaw samochodu zaciągnięta w takim miejscu może ci utrudnić dojazd do pracy, a w konsekwencji – samą spłatę. Pożyczki brane w lombardzie są jednymi z najdroższych do spłacenia i są najmniej opłacalne. 

Wady zastawiania auta w lombardzie

Oddając auto, będziesz mógł pobrać pożyczkę w wysokości 40-50% wartości pojazdu. Jest to znacznie mniejsza kwota niż ta, którą proponują firmy pożyczkowe. Miej na uwadze, że to pracownicy lombardu oceniają wartość auta, więc raczej nie będą działać na swoją niekorzyść. Kolejnym utrudnieniem jest czas spłaty pożyczki. Masz na to maksymalnie 30 dni, co na pewno nakłada sporą presję.

Pożyczka pod zastaw samochodu może ci pomóc, jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej. Przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z warunkami umowy i swoimi obowiązkami. Musisz także pilnować terminu spłaty pożyczki, bo jego przekroczenie oznacza, że auto przechodzi na własność pożyczającego.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Samochody

Krajowy rynek używanych samochodów był i nadal jest przesiąknięty ofertami od nieuczciwych sprzedawców. Zatajanie historii wypadkowej, niepewny stan techniczny czy „kręcone” przebiegi to norma,...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Wiadomości

Robert Kubica pozostanie trzecim kierowcą teamu Alfa Romeo. Wszystko to dzięki przedłużeniu umowy Orlenu ze stajnią z Hinwil. Tym samym polski koncern paliwowy nadal...

Samochody

Każdy samochód napędzany silnikiem spalinowym oraz posiadający ręczną skrzynię biegów wyposażony jest w sprzęgło. Odpowiada ono za przeniesienie mocy oraz momentu obrotowego powstającego w...

Wiadomości

Sir Frank Williams nie żyje. Twórca i wieloletni szef zespołu ekipy Williams Racing zmarł w niedzielę 28 listopada w wieku 79 lat. Smutny komunikat...