Kultowe pojazdy produkowane w Rosji są najbardziej popularne rodzimym kraju. Jednak i w Polsce bez problemu da się kupić przynajmniej część z nich. Najbardziej znane marki to:

  • Łada;
  • UAZ;
  • GAZ.

Czy warto się na nie skusić? Rosyjskie samochody, które można obecnie polecić to przede wszystkim modele terenowe, i auta, które świetnie nadadzą się do jazdy po mieście. Samochody rosyjskiej produkcji nie są tak popularne, jak te z Włoch czy Niemiec, ale to naprawdę solidne pojazdy, na które warto zwrócić uwagę. Przekonaj się, że rosyjska motoryzacja to nie tylko kultowe marki z ZSRR. Przeczytaj nasz artykuł!

Rosyjskie samochody – marki. Nie ma ich aż tak dużo

Jakie samochody rosyjskiej produkcji przychodzą na myśl jako pierwsze? Na pewno Łada, która produkuje głównie pojazdy osobowe do jazdy po mieście. Należy obecnie do grupy Renault-Nissan-Avtovaz. UAZ jest zaś znany z produkcji samochodów do zadań specjalnych. Te rosyjskie samochody świetnie radzą sobie w warunkach terenowych. Znacznie mniej popularną, choć wciąż liczącą się marką jest powstała w 1932 roku marka GAZ LCV. W Polsce bez problemu można kupić pojazdy dostawcze tego producenta.

Rosyjskie auta Łada i ich historia

Łada wcale nie jest najstarszą marką z wymienionych. Powstała w 1966 roku, a pierwszy model bazował na licencji Fiata 124. Premierowe auto do sprzedaży trafiło w roku 1970. Początkowo nazwa przedsiębiorstwa była nieco inna i auta sprzedawano pod nazwą VAZ. Jednak gdy pod koniec lat 70. XX wieku rozpoczęto eksport rosyjskich samochodów (a właściwie jeszcze aut radzieckich), w obiegu była już nazwa Łada. Aktualnie auta tego producenta można kupić przede wszystkim w rosyjskich salonach, ale nie tylko. Eksportowane są również na Ukrainę, do Ekwadoru, Egiptu czy Kazachstanu.

Rosyjskie auto UAZ, czyli rasowa terenówka

Historia marki UAZ rozpoczyna się już w trakcie II wojny światowej. Powstanie przedsiębiorstwa w 1941 roku wiązało się z konfliktem niemiecko-radzieckim. Wtedy to do Uljanowska trafiły urządzenia ewakuowane w Rosji. Rok później produkcja samochodów rozpoczęła się na dobre. Na początku były to auta ciężarowe, tworzone z myślą o wojsku. Przez lata marka tworzyła pojazdy wojskowe, z czasem jednak otworzyła się na rynek cywilny i obecnie sprzedaje także dobre auta terenowe. Rosyjskie samochody UAZ o wyższym standardzie zaczęły pojawiać się dopiero w 2000 roku, kiedy marka została wykupiona przez większy koncern Severstal.

Rosyjskie marki samochodów i najstarsza z nich, czyli GAZ

Marka GAZ ma znacznie mniejszy udział w rynku niż Łada, czy UAZ, lecz wciąż pozostaje rozpoznawalna. Jest najstarsza w tej trójki, bo powstała w 1932 roku. Jej historia rozpoczęła się od współpracy ZSRR z Fordem w 1929 roku. Niestety, nie jest to przedsiębiorstwo szczególnie znane w Polsce. Można u nas wprawdzie kupić nowe pojazdy GAZ, ale są to raczej auta dostawcze, które nie nadają się do zwyczajnej jazdy po mieście. Rosyjski samochód osobowy tej marki to na przykład GAZ Volga Siber, który zaliczyć można do segmentu D.

Rosyjskie samochody osobowe – popularny model Łada Granta

Jeśli szukasz naprawdę dobrego samochodu, warto zwracać uwagę na modele, które należą do popularnych. Zwykle wyróżniają się stosunkowo niską ceną i niezłą jakością. Takie rosyjskie samochody to na przykład Łada Granta. To modele, które są produkowane od 2011 roku. Wstępna nazwa projektu odnosiła się do niskich kosztów i trzeba przyznać, że to naprawdę ekonomiczne rozwiązanie. To jednak nie oznacza, że model nie ma żadnej bardziej podrasowanej wersji! Łada Granta Drive Active to najnowsza, sportowa wersja tego wariantu rosyjskiego auta.

Rosyjskie auta osobowe Łada Vesta – te są naprawdę nowoczesne

Łada nie słynie raczej z najnowocześniejszych rozwiązań, jednak nowe modele Łady Vesta to prawdziwa rewolucja dla tego przedsiębiorstwa. Ten sedan sprzedawany od 2015 roku miał być naprawdę nowoczesną odsłoną Łady. W premierowej wersji można tu było znaleźć silnik benzynowy o mocy 106 KM. Pojazd został jednak wyprodukowany niemal wyłącznie na rodzimy rynek. Aż 70% z tych rosyjskich samochodów miało być sprzedawanych lokalnie. Dlatego jeśli nie wybierzesz się do Rosji, raczej nie kupisz zupełnie nowej Vesty.

Stare rosyjskie samochody osobowe nie były ładne

Rosja stała się imperium, ale na pewno nie motoryzacyjnym i nie ma w tym przypadku. Radzieckie samochody w żadnym razie nie zaliczały się do ładnych. Wystarczy spojrzeć na model Moskwicz 410, który powstał w 1957 roku. To efekt eksperymentów z różnymi koncepcjami, po których cierpiała estetyka. Charakterystyczną cechą modelu było bardzo wysokie zawieszenie, które sprawiało, że samochód wyglądał dziwnie i po prostu nieszczególnie ładnie. Warto wspomnieć też o modelu UAZ-452. Był prostokątnym dostawczakiem z przodu wyglądającym tak, jakby miał wiecznie zdziwioną minę.

Legendarny rosyjski samochód osobowy, czyli Wołga

Nie można jednak zapomnieć o modelu GAZ-21 Wołga. Produkowany od 1956 aż do 1970 roku stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich samochodów, także w Polsce. W końcu nie bez przyczyny do dziś wspomina się o czarnej Wołdze. Był to droższy pojazd, którym poruszały się lepiej sytuowane osoby. Co ciekawe, zakończenie produkcji tego modelu nie oznaczało, że nie pojawiały się inne do niego podobne. Na przykład GAZ-3102 Wołga pojawiła się w 1982 roku. Było to auto dla osób pełniących funkcje dyrektorskie.

Rosyjskie samochody i krajobraz motoryzacyjny w Rosji

Łada jest najpopularniejszą marką samochodów w Rosji (koncern, który ją tworzy, ma udział w ok. 30-40% rynku wśród nowych aut). Jednak to nie oznacza, że jedynie te pojazdy można spotkać u naszych sąsiadów. Po ulicach porusza się też sporo azjatyckich samochodów. Popularne są zwłaszcza dwie koreańskie marki, czyli Hyundai i KIA. Rosjanie uwielbiają między innymi model Kia RIO, który jest najchętniej kupowany właśnie w tym kraju. Często można zobaczyć tam auta Toyoty i Skody. W Rosji szczególnie lubiana jest niezbyt droga, ale bardzo funkcjonalna Octavia. Takie marki, jak BMW czy Mercedes nie są tam zbyt popularne.

Rosyjskie samochody kojarzą się wielu osobom z czasami radzieckiego imperium, ale nie do końca słusznie. Łada, UAZ i GAZ nadal produkują pojazdy i są one o wiele nowocześniejsze od dawnych konstrukcji. Jeśli przekonał cię opis któregoś z modeli, możesz poszukać rosyjskiego auta. Na pewno wyróżnisz się na drodze!

Archiwum: wrzesień 2021