Umowy

Jak sporządzić umowę kupna sprzedaży motocykla?

Chociaż umowa kupna sprzedaży motocykla nie różni się diametralnie od tej sporządzanej przy kupnie auta, musisz wiedzieć, jak się za to zabrać. Możesz skorzystać ze wzoru lub zredagować ją samodzielnie. Co umieścić w umowie sprzedaży motocykla, czego nie pisać i co zrobić po zakupie?

Kupując używany jednoślad, musisz wiedzieć, jak sporządzić umowę sprzedaży motocykla. Jej brzmienie, proces kupna lub sprzedaży i rejestracji jest niezwykle podobny do tego, jaki obowiązuje przy nabywaniu auta. Warto jednak nieco zagłębić się w temat, szczególnie jeśli w najbliższej przyszłości masz w planach kupić motocykl. A więc co powinna zawierać taka umowa?

Umowa kupna sprzedaży motocykla – na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze jest poprawne wypełnienie wszystkich danych. Pomoże ci w tym wzór umowy kupna sprzedaży motocykla. Pamiętaj, że powinien być on spisany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Wszelkie zmiany na już przygotowanym dokumencie są dozwolone jednak tylko po zaparafowaniu. Oczywiście taki dokument warto przygotować odpowiednio wcześniej, bo warunki, w jakich będziesz kupował sprzęt, mogą nie sprzyjać redagowaniu dokumentów. 

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Co zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży motocykla?

Dane są zbieżne z tymi, zawartymi w dokumencie kupna sprzedaży pojazdu. Chodzi więc o następujące informacje:

 • dokładna data i godzina transakcji – to ważne ze względu na ewentualne wykroczenia w postaci mandatów, godzina rozstrzyga, kto ma je zapłacić;
 • dane osobowe stron zaangażowanych w transakcję (czyli wszyscy właściciele widniejący w dowodzie rejestracyjnym plus kupujący) – łącznie z dokumentami, na podstawie których są weryfikowane;
 • dane dotyczące motocykla – marka, model, rocznik, wersja, VIN, oraz numer rejestracyjny;
 • dokładna kwota transakcji.

Zaniżanie kwoty w umowie kupna-sprzedaży motoru

Niektórzy kupujący nalegają na obniżenie kwoty zakupu motocykla, która ma się znaleźć w umowie. Powodem jest konieczność uiszczenia podatku od wzbogacenia, czyli PCC-3. Trzeba jednak być świadomym, że umowa kupna-sprzedaży motoru to nie jedyne źródło wiedzy dla urzędnika w wydziale komunikacji. Może on zakwestionować wysokość transakcji na podstawie dostępnych danych rynkowych. A takie konsekwencje chyba wolałbyś jednak uniknąć. Nie ma też co liczyć na obniżenie składki OC za motocykl, bo ubezpieczyciele dokładnie znają wartość poszczególnych pojazdów i wyceniają je samodzielnie.

Umowa kupna-sprzedaży motoru a dodatkowe paragrafy

Pamiętaj, że umowa kupna sprzedaży motocykla to jedna z umów cywilnoprawnych, które podlegają zasadom prawnym. Dlatego wpisywanie w ich treść szeregu dodatkowych punktów nie jest konieczna. Kodeks cywilny reguluje takie transakcje i w razie wątpliwości je rozstrzyga. 

Są jednak opinie, że warto umieścić w takim dokumencie dodatkowy podpunkt, mówiący o znajomości dokładnego stanu technicznego pojazdu i jego wad. Rozwiązuje to kwestie związane z tym, kto ponosi odpowiedzialność finansową za ich niwelowanie. Dodatkowo można zawrzeć paragraf informujący kupującego, że przedmiot transakcji nie jest obciążony zastawem ani innymi formami zobowiązań. Przekazane dokumenty wraz z liczbą kluczy i dodatkowymi przedmiotami też można umieścić w umowie dla rozwiązania wszelkich wątpliwości.

Co zrobić po zakupie motocykla?

Gdy stałeś się nowym właścicielem motoru, czas na jego przerejestrowanie. Umowa kupna sprzedaży motoru to podstawa do uruchomienia procesu rejestracji w wydziale komunikacji. Zadbaj o jej stan, bo jeśli jakieś pole jest w niej nieczytelne, urzędnik może odmówić uwzględnienia wniosku. Poza nią przydadzą ci się jeszcze:

 • karta pojazdu;
 • otrzymany dowód rejestracyjny i potwierdzenie badania technicznego;
 • potwierdzenie zakupu polisy OC;
 • obecne tablice rejestracyjne;
 • wniosek o przerejestrowanie motocykla.

Umowa kupna-sprzedaży motocykla – WZÓR

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Koszty zarejestrowania motoru

Dobrą informacją dla nowego właściciela jednośladu jest to, że koszty związane z załatwieniem spraw w wydziale komunikacji są tańsze od tych uiszczanych podczas przerejestrowywania auta. Wynoszą 81 zł, jeżeli pojazd został zakupiony w tym samym powiecie. Jeżeli nie, trzeba doliczyć 40,50 zł za nowe tablice rejestracyjne. Wydanie nowej karty pojazdu to 75 zł, a dedykowane tablice to koszt 500,50 zł.

1 komentarz do “Jak sporządzić umowę kupna sprzedaży motocykla?”

 1. Planuję zakup motocykla, więc miło było przeczytać tekst na ten temat. Dzięki temu teraz zdecydowanie więcej wiem na temat samego kupna. Mam nadzieję, że to niedługo będzie miało miejsce. Nie mogę się doczekać!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: