Zakup nowego pojazdu jest zwykle ekscytujący. Wiążą się jednak z nim pewne formalności, przez które należy przebrnąć. Zwykle to kupujący odwiedza Wydział Komunikacji celem wnioskowania o zarejestrowanie auta. Jeżeli jednak nie może tego zrobić, musi przygotować dla urzędu upoważnienie do rejestracji auta. Jak się za nie zabrać?

Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – kiedy wymagane?

W każdej sytuacji, gdy osobiście nie możesz złożyć wniosku, potrzebne będzie upoważnienie do rejestracji pojazdu. Czasem nie musi chodzić o nagłą sytuację, ale brak możliwości wzięcia jednego wolnego dnia na wybranie się do Wydziału Komunikacji. Pamiętaj, że póki trwa pandemia, sprawy urzędowe załatwia się dłużej niż dotychczas. A to może jeszcze bardziej komplikować sprawę i spowodować, że trudno będzie ci zarejestrować auto od ręki. W niektórych miejscowościach wprowadzono kolejki elektroniczne po wcześniejszym uzgodnieniu pory wizyty przez telefon lub internet.

Upoważnienie a rejestracja pojazdu ze współwłaścicielem

To jeden z częściej spotykanych wariantów, gdy takie pismo jest niezbędne. Zdarza się, że ktoś kupuje auto, dzieląc się nim po połowie np. z jednym z najbliższych członków rodziny. To znana procedura, mająca na celu naliczanie się młodym osobom zniżek za bezszkodową jazdę bez konieczności samodzielnego ubezpieczania pojazdu. W tym przypadku również konieczne jest upoważnienie do rejestracji pojazdu, jeżeli współwłaściciele nie są w stanie w tym samym czasie udać się do Wydziału Komunikacji.

Pełnomocnictwo a rejestracja pojazdu – czy trzeba płacić?

Osoba będąca w pierwszej linii pokrewieństwa, a także małżonek, są zwolnieni z uiszczania opłaty za upoważnienie do rejestracji pojazdu. Dzięki temu nie musisz przejmować się dodatkowymi kosztami. O jakich dokładnie osobach mowa? Są to:

  • ojciec/matka;
  • brat/siostra;
  • syn/córka;
  • współmałżonek.

W innych przypadkach konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 17 lub 22 zł. Pełnomocnictwo do rejestracji samochodu jest droższe wtedy, gdy zostaje wystawione z poświadczeniem zgodności z oryginałem. Zwykle jednak interesanci wybierają tańszą opcję.

Upoważnienie do rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji – czy da się to obejść?

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli reprezentuje cię ktoś z bliskiej rodziny, np. żona lub syn, urzędnik nie uwzględni wniosku bez upoważnienia do rejestracji pojazdu. W tym przypadku nie pomagają żadne argumenty ani nawet legitymowanie się swoim dowodem tożsamości. Upoważnienie jest wymagane zawsze, gdy właściciel sam nie jest w stanie pojawić się w Wydziale Komunikacji.

Upoważnienie do zarejestrowania pojazdu – dlaczego nie zwlekać?

Czasem można by pomyśleć, że lepiej jest załatwić sprawę osobiście, zamiast upoważniać innych do wizyty w urzędzie. Trzeba jednak pamiętać, że na zarejestrowanie zakupionego auta masz ograniczony czas. Do tej pory było to 30 dni, ale w związku z pandemią okres ten został wydłużony do pół roku od momentu podpisania umowy. 

Chociaż upoważnienie do rejestracji pojazdu przez inną osobę może wydawać się czasochłonne w redagowaniu, sprzyja sprawniejszemu załatwieniu sprawy. Po przekroczeniu ustawowych 180 dni w pandemii i 30 dni poza nią Ustawodawca jest zobowiązany do nałożenia kary finansowej za brak rejestracji auta. A konsekwencje finansowe mogą być naprawdę wysokie. Ustawowa kara za nieterminowość może wynieść od 200 do nawet 1000 zł! 

Upoważnienie do rejestracji auta – jakie dokumenty są wymagane?

Poza wypełnionym pełnomocnictwem rejestracji pojazdu powinieneś przygotować dodatkowe dokumenty. Chodzi o te wszystkie informacje, które sam przedstawiłbyś urzędnikowi podczas rejestrowania auta. Co jest wymagane? Są to:

W takiej sytuacji upoważnienie do rejestracji pojazdu będzie tylko jednym z wielu koniecznych dokumentów, które trzeba przedstawić w Wydziale Komunikacji. Pełnomocnik również musi być gotowy na wylegitymowanie się przy użyciu swojego dowodu osobistego.

Jak napisać upoważnienie do rejestracji pojazdu?

To, jak napisać upoważnienie do rejestracji samochodu, jest z góry określone. Jak każdy dokument honorowany w instytucjach państwowych, musi ono zawierać kilka najważniejszych informacji. Powinny znaleźć się w nim:

  • swoje dane osobowe (imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, miejsce zamieszkania);
  • dane osoby upoważnionej do wykonywania działań (jw.);
  • w przypadku przedsiębiorców – nazwa firmy, numer NIP, numer REGON;
  • stopień pokrewieństwa między osobami;
  • zakres możliwości, jakie może wykonać pełnomocnik w twoim imieniu;
  • dane pojazdu, którego dotyczy upoważnienie (między innymi numer nadwozia);
  • podpis osoby upoważniającej.

Jest jeszcze prostszy sposób – możesz skorzystać z formularza przygotowanego przez nas!

Wzór upoważnienia do rejestracji pojazdu – pobierz!

Nie musisz martwić się o to, w jaki sposób skonstruować upoważnienie do rejestracji pojazdu. Przygotowaliśmy je dla ciebie całkowicie bezpłatnie. Wzór upoważnienia do rejestracji pojazdu możesz pobrać pod poniższą zakładką. Oczywiście, masz do wyboru również formularze dostępne na miejscu w Wydziale Komunikacji, któremu podlegasz. Jednak o wiele lepiej udać się do urzędu z gotowym pismem, by nie tracić cennego czasu na wypełnianie go. Dlatego z nami oszczędzisz sobie stresu!

Rejestracja samochodu i upoważnienie – podsumowanie artykułu

Realizowanie zobowiązań w urzędach nie jest łatwe, a obecnie stało się jeszcze bardziej skomplikowane. Dzięki temu poradnikowi łatwiej przejdziesz przez procedurę rejestracji pojazdu z upoważnieniem. Możesz również skorzystać z załączonego formularza, którym posłużysz się w dowolnym Wydziale Komunikacji. Nie zwlekaj z tym do ostatniej chwili, by nie narazić się na karę pieniężną. Po napisaniu upoważnienia i pomyślnej rejestracji samochodu należy pomyśleć o zakupie ubezpieczenia OC.

Archiwum: wrzesień 2021