Odpowiednia wycena pojazdu pozwoli ci na uzyskanie maksymalnego zarobku. W efekcie będziesz mógł pozwolić sobie na zakup lepszego nowego środka transportu. Z tego powodu warto wiedzieć, jak przeprowadzić wycenę albo gdzie znaleźć kogoś, kto zrobi to za ciebie.

Jak wycenić auto w warunkach domowych?

Poprawna wycena auta wymaga wiedzy na temat rynku motoryzacyjnego. Nie każdy ją jednak posiada. Jeśli chcesz sprzedać swój samochód, poświęć kilka chwil na przejrzenie ofert w serwisach sprzedażowych. Dzięki temu dowiesz się, jak wycenić auto, zwłaszcza w przypadku bardzo popularnego modelu.

Masz zaprzyjaźnionego mechanika? Świetnie! Profesjonaliści zwykle lepiej orientują się w cenach. Dodatkowo osoba, która zna konkretny pojazd, może z łatwością określić jego wartość. Przy okazji takiej rozmowy zapytaj, jakie działania mogą sprawić, że wycena wartości samochodu będzie dla ciebie korzystniejsza. Czasem naprawdę warto wymienić rozrząd czy poprawić detale związane ze zużyciem lakieru albo tapicerki, aby uzyskać lepszą cenę. Taka darmowa wycena auta może opłacić się i mechanikowi.

Jak wycenić samochód używany, nie wychodząc z domu? Otwórz stronę z ogłoszeniami motoryzacyjnymi i znajdź modele zbliżone do samochodu, który chcesz sprzedać. Nie szukaj pojazdów dokładnie takich samych, wybierz podobne parametry: tę samą markę i model, ale zbliżony rok produkcji i siłę silnika. Następnie zacznij przeglądać ogłoszenia.

Pamiętaj, że komisy prawdopodobnie wystawią pojazdy za nieco wyższą cenę niż ta realna. Zwróć też uwagę na to, jakie są ceny egzemplarzy powypadkowych i ile kosztują pojazdy w idealnym stanie. W ten sposób znacznie skuteczniej określisz wartość swojego auta. Wycena samochodu może okazać się dość pracochłonnym procesem, ale daj sobie na to trochę czasu. Lepiej zrobić to dokładnie niż tracić kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy, na zaniżeniu faktycznej wartości auta.

Wycena wartości samochodu – co wpływa na cenę

Na ostateczny koszt pojazdu ma wpływ bardzo wiele czynników, dlatego nie da się podać dokładnej ceny bez dobrej znajomości pojazdu. Ogólna wycena samochodu jest możliwa na podstawie jego stanu, historii, przebiegu czy marki i rocznika. To jednak szczegóły wpływają na ostateczną wartość danego auta.

Wiek i marka a wycena samochodu

Podstawowym parametrem wyceny samochodu są jego marka i model. Na cenę wpływa na przykład popularność pojazdu, jego cena wyjściowa, ale również zainteresowanie, które dany model budzi. Lubiane i modne samochody, zwłaszcza uchodzące za bezawaryjne, mogą wolniej tracić na wartości. Z kolei te owiane złą sławą szybciej kupisz za niższe kwoty. To jednak dopiero początek.

Kolejną kwestią jest rok produkcji. Wycena samochodu używanego jest szczególnie niekorzystna, jeśli dopiero co go kupiłeś w salonie. Gdy odbierasz nowy, dopasowany do swoich potrzeb pojazd, musisz liczyć się z tym, że nie odzyskasz pieniędzy, które na niego wydałeś. W ciągu pierwszych trzech lat użytkowania auto straci ok. 30-50% swojej wartości początkowej. Zwykle najlepszy stosunek ceny do wieku samochody osiągają, mając 3-5 lat.

Wycena samochodu używanego a jego wyposażenie i stan

Bardzo ważne jest to, czy pojazd jest po wypadku. Auta bezawaryjne, które mają właściwie wszystkie oryginalne części, będą warte zdecydowanie więcej niż te, które wymagają od kupującego dodatkowego wkładu finansowego. Wszelkie przeróbki pojazdów obniżają ich wartość, dlatego np. sprowadzenie auta z Anglii będzie wiązało się z niższą ceną sprzedaży. Niemniej istotny wpływ na stawkę za auto ma jego przebieg. Im jest wyższy, tym bardziej maleje jego wartość.

Wycena samochodu jest zależna od standardu jego wyposażenia. Im bogatszą i rzadziej spotykaną wersję posiadasz, tym wyższa może być cena jej sprzedaży. Najpopularniejsze udogodnienia, takie jak np. klimatyzacja, mogą zdecydowanie skrócić okres oczekiwania na kupca.

Wycena samochodu używanego – jak podnieść cenę?

Chcesz, aby auto było warte jak najwięcej w momencie sprzedaży? Pamiętaj, aby dobrze o nie dbać. Warto zaopatrzyć się w profesjonalne środki do mycia pojazdów. Wycena samochodu, który jest zadbany i czysty, będzie korzystniejsza. Jeśli masz taką możliwość, pozostawiaj auto w garażu i dbaj o usuwanie zabrudzeń z lakieru. Zatroszcz się także o podwozie – nie powinno być zardzewiałe.

Masz skórzaną tapicerkę w swoim samochodzie? Może ona podwyższyć jego wartość, ale… musisz o nią dobrze zadbać. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, osłoń siedzenia, chroniąc je przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Unikaj jedzenia w pojeździe, bo i to może doprowadzić do obniżenia jakości tapicerki, zmniejszając wartość pojazdu. Dodatkowo jedzenie w czasie podróż może powodować problemy z zębami o których dowiesz się z tej strony: https://dentinfo.pl/

Pamiętaj, że większość kupców będzie zwracała uwagę na ogólny wygląd auta, biorąc pod uwagę swoje pierwsze wrażenia. Dlatego dbanie o to, by było ono czyste, nieporysowane oraz komfortowe w użytkowaniu na pewno sprawi, że będziesz w stanie zarobić na jego sprzedaży więcej.

Darmowa wycena samochodu przez internet

Darmowa wycena samochodu używanego nie jest, wbrew pozorom, prostą sprawą. Szybko znajdziesz strony, które oferują taką usługę pozornie bezpłatnie. Często jednak w ostatniej chwili żądają wydania kilkunastu złotych na wiadomość SMS, w której otrzymasz obiecane wcześniej informacje. 

Bezpłatny kalkulator wyceny samochodu zwykle porówna automatycznie podobne ogłoszenia, ale to nie zawsze będzie pomocne. Taki system wykona szybciej twoją pracę. Sprawdzi dostępne w sieci ogłoszenia i wybierze średnią cenę za pojazd, nie biorąc pod uwagę jego wyglądu, dokładnego stanu czy bezwypadkowości. Taka darmowa wycena samochodu przez internet może być dodatkowym narzędziem albo stanowić początek analizy wykonywanej na własną rękę.

Ocena wartości pojazdu to proces, który wymaga wzięcia pod uwagę naprawdę dużej ilości czynników. Darmowa wycena samochodu w mechaniczny sposób nie jest raczej najlepszym pomysłem, jeśli szukasz konkretnej kwoty, za jaką możesz sprzedać pojazd. Może być jedynie pewną wskazówką co do tego, w jakich granicach oscyluje cena.

Wycena auta – gdy jesteś po drugiej stronie, czyli negocjacje

Zakup samochodu często wiąże się z negocjacjami. Sprzedający wystawiają pojazd za nieco zawyżoną cenę, aby następnie móc trochę z niej zejść. W końcu to po prostu bardzo dobra i satysfakcjonująca gra dla obydwu stron. Kupujący cieszy się, bo zapłacił mniej niż zakładał, a sprzedający często uznaje, że sprzedał auto w cenie, na którą liczył.

Z tego powodu przed zakupem auta warto sprawdzić, jak kształtuje się wycena samochodu o podobnych parametrach. W ten sposób będziesz wiedział, jaka jest mniej więcej wartość rynkowa modelu, co pozwoli ci na poprawne prowadzenie negocjacji. Odrobienie tzw. zadania domowego w tym przypadku naprawdę jest kluczem do sukcesu! Im więcej dowiesz się o interesującym cię aucie, tym łatwiej będzie zbić cenę, którą sprzedający specjalnie zawyżył.

Pamiętaj, aby na spotkanie w sprawie zakupu samochodu ubrać się neutralnie. Nie pokazuj, ile masz w portfelu. Osoby bogate mają często większy problem ze zbiciem ceny, co nie leży w twoim interesie. Gdy zaczniesz negocjacje, nie zapominaj o podstawowej zasadzie: nigdy nie gódź się na pierwszą podaną propozycję. Spróbuj zejść chociaż trochę niżej, zwłaszcza gdy wycena samochodu o podobnych parametrach jest ci znana.

Nie obawiaj się negocjacji. Choć ich kultura w Polsce nie jest tak wyraźna jak w innych krajach, to sprawią, że zapłacisz za pojazd zdecydowanie mniej. Gdy jesteś po drugiej stronie barykady, dobrze przygotuj się na taką ewentualność, a gdy już dojdzie do negocjacji, potraktuj je jak dobrą zabawę.

Wycena samochodu – zrób to dobrze

Wycena samochodu może być długotrwałym procesem, jeśli robisz to po raz pierwszy. Stosując się do podstawowych wskazówek, na pewno dobrze poradzisz sobie z tym zadaniem. Jeżeli nie masz czasu na samodzielną sprzedaż auta, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pamiętaj jednak, że musisz zapłacić im za tę usługę, co w efekcie obniży ostateczny zysk.

Archiwum: maj 2021