W jaki sposób działa wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną 2024? Jeśli chciałbyś wykupić samochód firmowy poza firmę, powinieneś wiedzieć o nowych przepisach podatkowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Czym jest leasing?

Zanim dowiesz się, na czym polega wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną 2024, przeczytaj, czym jest leasing. Umowa leasingu jest coraz bardziej popularną formą finansowania zakupu. W dzisiejszych czasach umowy leasingu zawierane są głównie w przypadku inwestycji w drogie samochody z salonu.

Leasing daje możliwość posiadania jakiegoś wartościowego przedmiotu, w tym przypadku samochodu, bez konieczności zakupu go za gotówkę. Leasingobiorca ma prawo do korzystania z przedmiotu za uiszczenie miesięcznej opłaty, który nazywany jest ratą leasingową.

Na czym polega leasing samochodu?

Zawarcie umowy leasingu oznacza, że osoba może korzystać z przedmiotu leasingu (najczęściej samochodu osobowego). Firma leasingowa przekazuje konkretny pojazd leasingobiorcy.

W zamian za miesięczne opłaty ratalne osoba może korzystać z samochodu, a w cenę wliczone są liczne usługi i ubezpieczenia. Po upływie czasu ustalonego na umowie leasingobiorca może wykupić auto i stać się jego pełnoprawnym właścicielem lub oddać samochód leasingodawcy.

Umowa leasingu – przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i osoby prywatne

Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z leasingu operacyjnego, czyli najbardziej popularnej i bardzo korzystnej podatkowo formy finansowania pojazdów. Największe firmy transportowe finansują w ten sposób swoje samochody ciężarowe.

Leasingodawca udostępnia leasingobiorcy przedmiot umowy na czas jej zawarcia w zamian za miesięczne opłaty. Po zakończeniu umowy pojazd może zostać wykupiony.

Natomiast leasing finansowy polega na tym, że leasingobiorca jest odpowiedzialny za amortyzację przedmiotu, czyli ponosi koszty ubezpieczeń, serwisów itp. W efekcie po zakończeniu umowy własność pojazdu automatycznie przechodzi na leasingobiorcę.

Jedyną różnicą pomiędzy przedsiębiorcami a osobami prywatnymi jest tak naprawdę fakt, że osoby prowadzące działalność gospodarczą koszty leasingu mogą sobie wliczyć w koszta uzyskania przychodu, optymalizując w ten sposób podatki.

Wykup samochodu osobowego z leasingu – co to jest?

Po zakończeniu trwania umowy leasingu jesteś w stanie wykupić przedmiot po uiszczeniu kwoty wskazanej na umowie. Określa ją tzw. wartość rezydualna.

Warto wiedzieć, że wartość ta jest o wiele niższa niż aktualna cena rynkowa danego samochodu osobowego czy innego przedmiotu leasingowego. W zależności od wysokości raty miesięcznej kwota ta może być symboliczną opłatą, na przykład 1% wartości początkowej danego pojazdu. Po zakończeniu trwania umowy leasingodawca informuje klienta o tym, że ma on prawo do wykupu spłaconego samochodu.

Dopiero po zapłaceniu opłaty rezydualnej stajesz się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Jednakże dzieje się tak tylko w przypadku leasingu operacyjnego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym polega wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną 2024.

Zmiany dotyczące wykupu pojazdu z leasingu – Polski Ład

Od 2022 roku każda sprzedaż samochodu poleasingowego będzie objęta obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Jeśli od wycofania pojazdu z firmy (wykupu prywatnego) nie minie okres sześciu lat, przychód ten zostanie potraktowany jako przychód z działalności gospodarczej. Co więcej, wykup samochodu z leasingu może być niemożliwy w określonych przypadkach i formach działalności gospodarczej.

Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną 2024 – czym jest wykup prywatny?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, po zakończeniu okresu leasingu masz do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest wykup pojazdu na firmę, czyli samochód stanie się własnością przedsiębiorstwa i będzie wykorzystywany do uzyskiwania przychodu firmy.

Drugim rozwiązaniem jest wykup prywatny, czyli z przeznaczeniem samochodu na cele prywatne. Niestety od 1 stycznia 2022 roku wykup prywatny stał się tak naprawdę nieopłacalny, ponieważ zmiany zawarte w Polskim Ładzie sprawiły wiele problemów.

Nowe przepisy dotyczące leasingu w Polskim Ładzie

Polski Ład, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, wprowadził sporo zmian w polskim systemie podatkowym. Zmiany dotknęły również leasingu samochodów. Największe kontrowersje są związane z wykupem samochodu z leasingu na osobę prywatną, która niegdyś była popularną praktyką wśród przedsiębiorców, a dziś staje się praktycznie nieopłacalna.

Jeśli przedsiębiorca wykupi pojazd i sprzeda go przed upływem 6 lat, będzie on musiał zapłacić podatek dochodowy, ponieważ zostanie on potraktowany jako przychód z tytułu działalności gospodarczej.

Co więcej, od osiągniętego przychodu trzeba zapłacić składkę zdrowotną ZUS. W zależności od rozliczania przedsiębiorstwa wynosi ona 9% osiągniętego dochodu lub 4,9%.

Do tego przedsiębiorca nie może jej odliczyć, optymalizując w ten sposób podatek. Nawet jeśli po wykupie samochodu do majątku prywatnego, zamkniesz firmę, będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży samochodu.

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego a darowizna

Obejściem konieczności zapłaty podatku dochodowego może być wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną od 2022 roku i przekazanie go w formie darowizny bliskiej osobie. W efekcie będzie ona mogła sprzedać samochód już po upływie roku bez konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Warto jednak wiedzieć, że może być on podarowany zerowej grupie podatkowej, czyli małżonkowi, dzieciom lub wnukom, rodzicom lub dziadkom i rodzeństwu. W efekcie przedsiębiorca może wykupić samochód z leasingu, a następnie przekaże go w formie darowizny, na przykład swojemu dziecku.

Ono zaś będzie mogło sprzedać pojazd jako osoba prywatna po upływie 365 dni. Darowizna również nie będzie opodatkowana, jeśli zostanie przekazana zerowej grupie podatkowej.

Jak wygląda wykup samochodu do majątku prywatnego a podatek VAT?

Warto również wiedzieć, że Polski Ład nie wprowadził zmian dotyczących podatku VAT w przypadku leasingu operacyjnego i finansowanego. Wykup prywatny nie jest powiązany z koniecznością zapłaty podatku od towarów i usług, ponieważ jest on traktowany jako dostawa towaru.

Dzięki temu przedsiębiorca nie musi korygować odliczeń VAT z faktur leasingowych, którymi optymalizował koszty uzyskania przychodu, a także innych wydatków, które były związane z użytkowaniem samochodu. Podobnie sprawa ma się z późniejszą sprzedażą samochodu, ponieważ nie ma konieczności zapłaty podatku VAT.

Auto w leasingu w 2024 roku a podatek dochodowy PIT

Jeśli chciałbyś uniknąć zapłaty składki zdrowotnej i podatku dochodowego, powinieneś przenieść własność samochodu wykupionego z leasingu na osobę trzecią. Pamiętaj jednak, by zgłosić darowiznę w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Jednakże w przypadku przekazania pojazdu znajomym lub osobom, które nie należą do zerowej grupy podatkowej, wymagane jest uiszczenie podatku od darowizny.

Mimo tego nie będziesz musiał płacić składki zdrowotnej oraz podatku PIT od sprzedaży auta. Warto jednak mieć na uwadze, że Urząd Skarbowy ma narzędzia, które mogą pomóc mu ustalić działania, które mają na celu systematyczne obejście przepisów. Jeśli przenoszenie własności samochodów na osoby trzecie będzie wzbudzać wątpliwości i podejrzenia. Z tego powodu warto być uważnym w tego typu działaniach.

Inne formy zakupu samochodu

Wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy budzi obecnie wiele kontrowersji, ponieważ zmiany w leasingu takich samochodów są znaczące i nieopłacalne dla osób, którym zależało na sprzedaży poleasingowego samochodu. Istnieją jednak coraz częstsze i ciekawsze alternatywy dotyczące kupna samochodu. Zmiany podatkowe dotyczące sprzedaży wykupionego samochodu z leasingu do majątku prywatnego sprawiają, że większą popularność zdobywa wynajem długoterminowy.

Jest to podobna forma jak w przypadku umowy leasingowej, jednak rata miesięczna jest niższa i dotyczy wyłącznie kosztów użytkowania i utraty wartości pojazdu. Po zakończeniu umowy można wykupić auto, jednak kwota jest znacznie wyższa i przekracza wartość rynkową samochodu.

Opłacalne jest zbycie samochodu po zakończeniu okresu wynajmu i rozpoczęcie kolejnej umowy najmu długoterminowego, ponieważ w cenie miesięcznej raty zawarte są liczne usługi, takie jak wymiana opon, serwis i przeglądy techniczne oraz ubezpieczenia.

Jesteś już świadomy, czym jest wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną 2022! Mimo licznych zmian podatkowych i kłopotów dla przedsiębiorców nadal można zoptymalizować tę czynność, przekazując pojazd w formie darowizny. Atrakcyjną formą może być również opcja wynajmu długoterminowego, jeśli nie zależy ci na posiadaniu na własność samochodu po zakończeniu trwania umowy.

Archiwum: maj 2022