Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

wymiana klocków hamulcowych
wymiana klocków hamulcowych

Naprawy

Wymiana klocków hamulcowych krok po kroku

Klocki hamulcowe, jak sama nazwa wskazuje, są kluczowym elementem układu hamulcowego. Co pewien czas czeka cię wymiana klocków hamulcowych, a wraz z nimi również i tarcz. Jak wymienić klocki hamulcowe samodzielnie? Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

Wymiana klocków hamulcowym bywa konieczna. Jeśli tylko dostrzeżesz objawy zużycia klocków hamulcowych, nie zwlekaj z montażem nowych części. Wszak klocki są bardzo ważnym elementem układu hamulcowego, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierującego i pasażerów. W naszym artykule podpowiadamy, jak wymienić klocki hamulcowe krok po kroku, samodzielnie i ile to kosztuje! Zachęcamy do lektury!

Budowa układu hamulcowego w aucie

Zanim przejdziemy do omawiania krok po kroku, jak wygląda wymiana klocków hamulcowych, przybliżymy nieco informacji na temat układu hamulcowego. Otóż, pełni on bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą funkcję w samochodzie. Składa się z kilku ważnych elementów, czyli:

 • klocków hamulcowych;
 • tarcz hamulcowych;
 • płynu hamulcowego;
 • metalowych tłoczków wraz z uszczelnieniem w zaciskach hamulcowych;
 • pompy hamulcowej;
 • sztywnych i giętkich przewodów hamulcowych.

Jak działa układ hamulcowy w samochodzie i dlaczego co jakiś czas niezbędna jest wymiana klocków hamulcowych?

Pedał hamulca w samochodzie działa jak dźwignia mechaniczna, która wyzwala działanie układu hamulcowego. Po jego naciśnięciu, zwiększa się siła nacisku i pompa hamulcowa zaczyna tłoczyć płyn hamulcowy sztywnymi i giętkimi przewodami do zacisków. Ciśnienie płynu jest zwiększane, a siła nacisku nogi na pedał wywołuje aktywność metalowych tłoczków wysuwających się z zacisków. Tłoczek powoduje dociśnięcie powierzchni roboczej klocka hamulcowego do powierzchni roboczej tarczy hamulcowej. Siła tarcia tych dwóch elementów skutkuje tym, że auto wytraca prędkość lub zatrzymuje się w trybie natychmiastowym – w zależności od użytej siły nacisku na pedał hamulca. Z czasem, w wyniku wspomnianego tarcia i co za tym idzie, zużycia części, niezbędna jest wymiana klocków hamulcowych.

Zobacz też:
Ile kosztuje wymiana oleju? Z jakim kosztem należy się liczyć w poszczególnych regionach Polski?

Układ hamulcowy w nowoczesnych pojazdach

Jeśli jesteś właścicielem nowoczesnego pojazdu, w którym wykorzystywany jest elektroniczny układ rozdziału siły hamowania EDC, wówczas układ ten sprawdza za pomocą czujników prędkości obrotowej. Należy zweryfikować, czy trzeba przekazać większą siłę hamowania odpowiednio na tylną lub przednią oś. Rozdział zależny jest od tego, które koła mają lepszą przyczepność w danej chwili. Jeśli układ ABS samochodu wykryje poślizg któregoś z kół, to zmniejsza natychmiast ciśnienie płynu hamulcowego, kierowanego do zacisku. Wprowadza też system hamowania pulsacyjnego, by auto nie wpadło w poślizg i nie straciło przyczepności.

Ścieranie klocków hamulcowych a wymiana tarcz i klocków

Podstawą konstrukcji klocków jest stalowa płytka, podstawa, na której producent umieszcza informacje, m.in. o dacie produkcji. Mają też warstwę cierną, czyli powierzchnię roboczą trącą w procesie hamowania o tarcze hamulcowe. Pomiędzy warstwą cierną i stalową płytą jest jeszcze warstwa łącząca i izolująco-tłumiąca. W wielu nowoczesnych klockach hamulcowych dodatkowo znajdują się elementy tłumiące, by w czasie hamowania nie generowały nieprzyjemnych dźwięków. Podsumowując, to klocki trące swoją częścią roboczą o tarcze hamulcowe powodują, że samochód zwalnia lub zatrzymuje się. Nie trzeba zatem wyjaśniać, dlaczego wymiana klocków hamulcowych i tarcz co jakiś czas to absolutna konieczność!

Ile wytrzymują klocki hamulcowe?

Wraz z eksploatacją hamulców, zużywa się materiał cierny klocków hamulcowych. Mogą one mieć różną trwałość. Stan tarczy hamulcowej i współpraca pomiędzy nią a klockiem również mają znaczenie. Wymiana klocków hamulcowych będzie konieczna szybciej przy sportowej, agresywnej jeździe czy częstym poruszaniu się autem w korkach. Ile wytrzymują klocki hamulcowe? Trwałość markowych, dobrej jakości części wynosi, przy odpowiedniej eksploatacji, nawet 70 tys. km przebiegu. Tańsze zamienniki klocków hamulcowych wymienić trzeba po przejechaniu około 20-30 tys. km.

Wymiana klocków hamulcowych – czy kierowca może zweryfikować, kiedy powinna nastąpić?

Jakie objawy wskazują na to, że wymiana klocków hamulcowych jest konieczna? I czy kierowca może sam dojść do wniosku, że klocki są starte? Jak najbardziej! Nawet, jeśli nie pamiętasz terminu ostatniej wymiany klocków hamulcowych, to auto da ci znać, że przyszedł już czas na nowe części. jakie objawy na to wskazują? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!

Zobacz też:
Filtr kabinowy – dlaczego warto go mieć i jak go wymienić?

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Przyjmuje się, że w momencie, kiedy grubość okładziny spadnie poniżej 3 mm lub jest ona nierównomiernie zużyta, trzeba wymienić klocki hamulcowe. Montaż klocków hamulcowych może być rekomendowany, np. podczas wizyty w warsztacie czy stacji kontroli pojazdów na rutynowym przeglądzie. Standardowo przyjmuje się, że tarcze hamulcowe wymienia się co dwie wymiany klocków, ale to tylko teoria, a w praktyce warto skontrolować oba elementy układu hamulcowego.

Sam także jesteś w stanie zauważyć, że wymiana tarcz i klocków hamulcowych może być koniecznością. W wielu nowoczesnych samochodach będzie to sygnalizowane poprzez zapalenie się odpowiedniej kontrolki na desce rozdzielczej. Wówczas trzeba sprawdzić, czy sygnał z elektronicznego układu ostrzegania został wygenerowany poprawnie, a jeśli tak jest – wymienić klocki hamulcowe, najlepiej wraz z tarczami.

Wymiana klocków hamulcowych i tarcz w starszych samochodach

W starszych samochodach, pomimo braku czujników rozmieszczonych na kołach i informujących o starciu okładziny klocków, także dostrzeżesz objawy tego, że montaż nowych klocków hamulcowych jest niezbędny dla zachowania sprawności działania całego układu. Kiedy wymieniać klocki hamulcowe w starszych autach? Gdy usłyszysz przy hamowaniu specyficzny dźwięk ocierania się metalowych płytek klocków o tarczę. Wówczas wiesz już, że te elementy właściwie nie mają już okładziny ciernej, są zużyte i dalsze ich użytkowanie może skutkować uszkodzeniem tarczy hamulcowej. O ile jeszcze do tego nie doszło…

Co jeszcze wskazuje na zużycie i konieczność wymiany klocków hamulcowych?

Na zużycie klocków hamulcowych i konieczność ich wymiany oprócz skrzypienia czy piszczenia podczas hamowania mogą wskazywać takie objawy, jak:

 • pulsowanie pedału hamulca podczas naciskania;
 • wydłużenie drogi zatrzymania się pojazdu;
 • drgania kierownicy;
 • piski z okolicy kół.

Czy można wymienić klocki hamulcowe samodzielnie?

Wymiana klocków hamulcowych samodzielnie nie jest skomplikowana. Musisz pamiętać jednak o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim wymieniaj klocki hamulcowe parami, czyli co najmniej na jednej osi – przedniej lub tylnej albo na obu jednocześnie. Musisz kupić takie, które są rekomendowane do danego modelu, rocznika pojazdu i jego wersji silnikowej.

Wymiana klocków hamulcowych – cena

Cena wymiany klocków hamulcowych jest uzależniona od tego, czy zdecydujesz się zrobić to samodzielnie czy też skorzystasz pomocy fachowców. Części nie są drogie, choć jeśli zdecydujesz się na renomowane marki, to możesz zapłacić nawet 400 zł. Zakup kompletu średniej klasy to koszt oscylujący w granicach 100-160 zł. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną wymianę klocków hamulcowych (możesz do tego wykorzystać nasze wskazówki!), to będzie to jedyny wydatek. Jeśli jednak nie wiesz, jak wymienić klocki hamulcowe i zamierzasz zlecić to profesjonalistom, musisz doliczyć od 120do 150 zł za robociznę. Kwota za usługę jest przede wszystkim uzależniona od miasta.

Zobacz też:
Woda w paliwie – objawy, które warto znać

Jak wymienić klocki hamulcowe krok po kroku?

Montaż i wymiana klocków hamulcowych krok po kroku wygląda w następujący sposób:

 • poluzuj śruby mocujące felgi kół do piast;
 • unieś podwozie na lewarku lub na podnośniku – samochód musi być unieruchomiony;
 • odkręć i zdemontuj koła, w których wymieniasz klocki;
 • odkręć zaciski hamulcowe – do odkręcenia trzymających je śrub często potrzebne są specjalne smary penetrujące i narzędzia;
 • skontroluj stan tłoczków hamulcowych i przewodów;
 • wsuń tłoczki i umieść klocki hamulcowe w zaciskach;
 • zamontuj klocki;
 • nasmaruj smarem miedziowym wysokotemperaturowym prowadnice klocków, oczyść też gniazda zacisków i zaciski;
 • zamontuj na powrót zacisk, przykręć koła i opuść samochód.

Montaż klocków hamulcowych – i co dalej?

Na koniec, po wymianie klocków hamulcowych, skontroluj poziom płynu hamulcowego i odpowietrz cały układ. Po montażu klocków hamulcowych dobrze jest kilkakrotnie zahamować delikatnie, nie gwałtownie, aby dotarły się nowe klocki i tarcze hamulcowe. Jeśli auto po samodzielnej wymianie klocków ściąga na którąś stronę podczas hamowania albo po przyciśnięciu pedału hamulca samochód nie od razu się zatrzymuje, to sygnał, że klocki zostały nieprawidłowo zamontowane.

Jeśli nie masz narzędzi do odkręcenia śrub na zaciskach albo nie czujesz się na siłach dla dokonania samodzielnej wymiany, lepiej udaj się do warsztatu. Koszt wymiany klocków hamulcowych na jednej osi to około 50-60 zł, czyli niewiele, a układ hamulcowy jest zbyt ważny, by na nim oszczędzać.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

 1. Artur

  22 kwietnia 2021 at 13:30

  Dla mnie hamulce są taką częścią, o którą trzeba w samochodzie dbać najbardziej. Często podróżuję, często również wożę ze sobą swoją żonę i córkę i nie wyobrażam sobie jeździć niesprawnym samochodem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Kraków. Autobus elektryczny Irizar IE Tram kursuje po ulicach miasta. Hiszpański pojazd wyjechał na linie 169, a niebawem obsłuży również linie 124 i 424....

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Naprawy

Warsztat samoobsługowy jest nowością na rynku. Pozwala on na odpłatne skorzystanie z dobrze wyposażonego miejsca, w którym samodzielnie naprawisz swój samochód. Co powinieneś o...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....

Naprawy

Filtr gazu jest jednym z najważniejszych elementów instalacji LPG w pojeździe. Gaz wciąż jest popularnym paliwem. Zawdzięcza to głównie swojej niskiej cenie. Co powinieneś...

Naprawy

Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego? Przyglądając się olejom silnikowym, zauważysz, że mają one na opakowaniach specjalne oznaczenia. Zrozumienie ich znaczenia jest niezbędne, by wybrać...

Samochody

Kradzież samochodu w Polsce zdarza się rzadziej niż dawniej. Nie zmienia to faktu, że ofiary przestępstwa często nie wiedzą, co robić w takiej sytuacji....

Samochody

Mało kto zwraca uwagę na słupki drogowe w trakcie jazdy samochodem. Tymczasem pełnią one znacznie więcej funkcji niż tylko ostrzeganie przed skrajem jezdni. Co...

Samochody

Dobrze byłoby nie musieć myśleć o tym, jak wyjechać z zaspy. Jednak śnieżna zima „zaskakuje” kierowców tak samo, jak drogowców. Zapoznaj się z tym...

Naprawy

Powerbank rozruchowy to niezwykle przydatne urządzenie, gdy akumulator w samochodzie niedomaga. Car jump starter ma więcej zastosowań, niż ci się wydaje! Przeczytaj nasz artykuł...

Zobacz także

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Wiadomości

Dacia 2021 rok niewątpliwie zaliczy do udanych. Producent ten sprzedał w sumie 537 095 egzemplarzy co jest rekordowym rezultatem w historii marki. To z...

Samochody

Zmiana samochodu stanowi dla każdego kierowcy duże wydarzenie. Zgłoszenie nabycia pojazdu to procedura, którą musi przejść każdy kupujący. Poniższy poradnik sprawi, że wszystkie formalności...

Samochody

Przestronny, komfortowy, bezpieczny – idealny dla licznej, wielopokoleniowej rodziny. Kiedyś samochód 7-osobowy pozostawał w sferze marzeń, dziś coraz więcej producentów oferuje realną, ciekawą alternatywę...

Wiadomości

Valentino Rossi zakończył karierę w MotoGP, jednak pozostanie w sportach motorowych jako czynny zawodnik. Włoch podpisał 13 stycznia kontrakt z belgijskim zespołem WRT. 42-latek...

Samochody

Mało kto zwraca uwagę na słupki drogowe w trakcie jazdy samochodem. Tymczasem pełnią one znacznie więcej funkcji niż tylko ostrzeganie przed skrajem jezdni. Co...

Wiadomości

Lamborghini ma powody do radości. Mimo panującej pandemii ostatnie 12 miesięcy były udane dla włoskiej marki jeśli chodzi o sprzedaż. Lambo w sumie dostarczyło...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....