Planujesz przewozić meble, materiały budowlane lub inne gabaryty niemieszczące się w bagażniku? Potrzebna ci będzie przyczepka samochodowa. W zasadzie są 3 sposoby na to, by z niej skorzystać:

  • zakup;
  • wypożyczenie przyczepki;
  • prośba o pomoc kogoś, kto już ją ma (wynajem od znajomego).

W tym artykule zajmiemy się oczywiście punktem drugim, czyli kwestią wypożyczenia przyczepy samochodowej. Zaczynamy!

Wynajem przyczep samochodowych – kto może skorzystać?

Skorzysta każdy, kto dysponuje pojazdem mogącym ciągnąć za sobą taki sprzęt. Co jest do tego potrzebne? Oczywiście, to hak holowniczy. To banał, ale warto o tym powiedzieć. Jeśli twój pojazd nie ma takiego haka, nie możesz sobie pozwolić na doczepienie przyczepki. I nie wchodzą tu w grę autorskie sposoby na stworzenie podobnego uchwytu.

Co jeszcze jest potrzebne do wynajęcia przyczepy?

Jako posiadacz prawa jazdy kat. B możesz kierować zestawem o DMC 4250 kg, jeśli planujesz wypożyczenie przyczepki o DMC 750 kg. Jeżeli jednak chcesz posłużyć się większą gabarytowo przyczepką, całość nie może mieć więcej niż 3,5 tony DMC. Ważna jest też inna kwestia – możliwości ciągnięcia ładunku przez samochód. Informację na ten temat znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Te oznaczenia to „O.2” (przyczepy lekkie) lub „O.1” (przyczepy ciężkie).

Wypożyczenie przyczepy niezgodnej z uprawnieniami lub DMC – konsekwencje

Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie, jakim zestawem ostatecznie możesz jechać. Firma, która udziela ci sprzętu na wynajem, nie zawsze kieruje się przepisami. Może się zdarzyć, że ktoś zaproponuje ci wypożyczenie przyczepki niepasującej do zestawu. Jeśli przekroczysz DMC, to podczas kontroli policyjnej zostaniesz ukarany mandatem i będziesz musiał odpiąć przyczepkę. Pamiętaj też o tym, że przeładowanie przyczepki może narazić cię na straty, a także konsekwencje ze strony firmy wypożyczającej, jeśli przekroczenie limitu przełoży się na uszkodzenie sprzętu.

Wypożyczalnia przyczep samochodowych – co wziąć pod uwagę?

Gdy zdecydujesz się na skorzystanie z oferty którejkolwiek z firm, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim – obliguje cię czas pracy takiej wypożyczalni. Jeśli z oddaniem sprzętu nie wyrobisz się w godzinach jej pracy, będziesz zmuszony do zapłacenia większej kwoty (zazwyczaj). Wypożyczenie przyczepy często też ma związek z wpłaceniem kaucji zwrotnej. Ta może wynosić nawet 1000 zł! Dobrze sprawdź również, na jakich zasadach wypożyczasz przyczepkę – czy jest to wynajem godzinowy, czy dobowy.

Przyczepy samochodowe – wynajem czy zakup?

Co przemawia za tym, by wypożyczyć przyczepę do przewożenia ładunku? To głównie mniejsza częstotliwość użytkowania. Jeśli taki sprzęt przydaje ci się okazjonalnie, np. raz czy dwa razy w roku, to wypożyczenie przyczepki będzie rozsądne. Opcja wynajęcia jest też bardzo dobra dla tych, którzy nie mają miejsca na jej przechowywanie, bo mieszkają np. pośród gęsto rozmieszczonych bloków. Gdy wypożyczasz sprzęt, nie interesują cię koszty napraw, ubezpieczenia ani przeglądów (w przypadku sprzętu o DMC 750 kg).

Co przemawia za zakupem własnej przyczepki samochodowej?

Są jednak sytuacje, w których wynajęcie przyczepki jest po prostu nieekonomiczne. Możesz sobie to przekalkulować, gdy uwzględnisz, jak często taki sprzęt jest ci potrzebny. Samo ubezpieczenie egzemplarza lekkiego (DMC do 750 kg) może kosztować jedynie 50 zł rocznie. Zarejestrowanie przyczepy to kwota 121,50 zł. Jak widać, całość nie powinna przekroczyć 200 zł i mowa tu oczywiście o zakupie nowego egzemplarza. Jeśli nadal się wahasz i nie wiesz, co ci się bardziej opłaci, przedstawiamy średnie koszty wynajmu określonych modeli.

Wypożyczenie przyczepki – cena różnych egzemplarzy

Najmniej zapłacisz za wypożyczenie przyczepki lekkiej jednoosiowej o DMC do 400 kg – 30-35 zł za dobę. Im większa ładowność, tym drożej. Okryty plandeką egzemplarz o DMC do 750 kg to zazwyczaj koszt dobowy w granicach 45-55 zł. Nieco więcej zapłacisz za opcje dwuosiowe, chociaż różnica nie powinna być większa niż 10-20%. Egzemplarze do transportu pojazdów są wyceniane na ponad 100 zł za dobę.

Przyczepka samochodowa jest przydatnym sprzętem. W przypadku najtańszych modeli do okazjonalnych wypadów opłacalne będzie wynajęcie przyczepki. Jeśli będziesz jej używać częściej, zdecyduj się na zakup. Nową przyczepkę o DMC do 750 kg kupisz już za nieco ponad 2 tysiące złotych.

Archiwum: lipiec 2021