Przeglądasz wiele ogłoszeń i ofert, umawiasz się na jazdy próbne, negocjujesz ceny, ale i tak z dobiciem targu spada na ciebie szereg obowiązków. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na samochód z salonu, komisu, od handlarza na giełdzie albo osoby prywatnej. Zgłoszenie nabycia pojazdu leży po twojej stronie. Wszystkie osoby i podmioty zaangażowane w transakcję lub umowę darowizny pojazdu mają obowiązek poinformowania właściwych urzędów o zmianie statusu własności. Z tego artykułu dowiesz się o wszystkim, co powinien zrobić nabywca.

Ile czasu masz na zgłoszenie nabycia pojazdu?

Ustawowy termin wynosi 30 dni kalendarzowych od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny. W wyjątkowych okolicznościach dopuszczalny czas na złożenie zgłoszenia o nabyciu pojazdu bywa przedłużany. Przykładowo, w pierwszym okresie pandemii COVID-19 było to aż 180 dni. Z kolei od 1 lipca 2021 r. do odwołania obowiązuje termin 60 dni na zgłoszenie nabycia pojazdu.

Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, czy wydłużone okienko czasowe nadal obowiązuje, sprawdź aktualne informacje w serwisie gov.pl. Znajdziesz je w kategoriach poświęconych popularnym usługom oraz sprawom dotyczącym kierowców i pojazdów.

Co się stanie, jeśli nie dotrzymasz ustawowego terminu zgłoszenia nabycia pojazdu?

Za niedopełnienie prawnego obowiązku czekają cię kary finansowe. Czy spóźnienie się z zawiadomieniem urzędu skarbowego o kupnie samochodu bardzo obciąży twój biznes? Jeżeli zgłoszenie o nabyciu pojazdu wpłynie po ustawowym terminie, zapłacisz od 200 do 1000 złotych kary. Może wydawać się, że to niewiele np. w porównaniu z nowym taryfikatorem mandatów za wykroczenia drogowe. Cały proces jest jednak tak prosty, że nie ma sensu czekać do ostatniej chwili. Jeśli natomiast kupiłeś pojazd, ale nie możesz zgłosić się osobiście w urzędzie i zawiadomić o jego nabyciu, napisz pełnomocnictwo, dla osoby, która zrobi to za ciebie.

Jakie dane są potrzebne do zgłoszenia zbycia i nabycia pojazdu i rejestracji?

Przed zgłoszeniem nabycia pojazdu miej pod ręką:

  • umowę kupna-sprzedaży, akt darowizny lub skan stosownego dokumentu;
  • dane zbywającego samochód;
  • dane nabytego pojazdu, czyli:
  • aktualny numer rejestracyjny;
  • numery identyfikacyjne auta – VIN albo oznaczenia ramy, podwozia, nadwozia (sekcja „E” w dowodzie rejestracyjnym);
  • nazwę marki, typu i modelu pojazdu (sekcje D.1 – D.3 dowodu rej.);
  • dowód tożsamości;
  • ważną, aktualną polisę OC.

Komplet danych na niewiele się zda, jeżeli nie wiesz, gdzie zgłosić nabycie pojazdu.

Gdzie zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu? Złóż dokument urzędzie lub online!

Zgłoszenie o nabyciu pojazdu złożysz jedną z dwóch podstawowych ścieżek:

  • tradycyjną, ze składaniem papierowych dokumentów;
  • internetową.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, nie uiszczasz żadnej opłaty. Zgłoszenie nabycia pojazdu należy do usług bezpłatnych i zostanie zarejestrowane od razu po wpłynięciu i przyjęciu odpowiedniego pisma. Nie ma też żadnego urzędowego dokumentu, który potwierdzałby skuteczną rejestrację zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu. 

Zgłoszenie o nabyciu pojazdu w starostwie, urzędzie miasta lub dzielnicy

Jak zgłosić nabycie pojazdu w tradycyjny sposób? To naprawdę bardzo proste! Ustal, gdzie znajduje się Wydział Komunikacji. Za jego obsługę odpowiadają struktury powiatowe, więc musisz udać się do starostwa lub urzędu miejskiego, jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu. 

Wyjątkiem jest miasto stołeczne Warszawa. W stolicy Wydziały Komunikacji, do których możesz udać się z wypełnionym zgłoszeniem o nabyciu pojazdu, znajdują się w urzędach dzielnicowych. Teraz wiesz, gdzie zgłosić nabycie pojazdu.

Nie musisz iść do urzędu osobiście. Zgłoszenie nabycia pojazdu możesz przesłać pocztą. Jeżeli jednak wybierzesz wizytę w okienku, być może wcale nie musisz brać numerka i czekać w kolejce. Niektóre urzędy wystawiają specjalne urny na wypełnione zawiadomienia o zbyciu, kupnie lub sprzedaży samochodu.

Jak zgłosić nabycie pojazdu przez internet?

Dzięki tej instrukcji dowiesz się, jak zgłosić nabycie pojazdu tą drogą.

  1. Musisz mieć profil zaufany i konto w serwisie Mój GOV. Zaloguj się do usługi.
  2. Wejdź w „Usługi dla obywatela”, następnie sekcję „Kierowcy i pojazdy” i wybierz opcję „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)”.
  3. Dokładnie wypełnij formularz.
  4. Dołącz skany potrzebnych dokumentów.
  5. Wybierz urząd, do którego chcesz wysłać zgłoszenie o nabyciu pojazdu.
  6. Podpisz zawiadomienie o nabyciu przez profil zaufany lub elektroniczny certyfikat kwalifikowany.
  7. Wybierz „Wyślij”.
  8. Na skrzynkę ePUAP otrzymasz urzędowe poświadczenie przedłożenia zgłoszenia nabycia pojazdu.

Zgłoszenie nabycia pojazdu a rejestracja. Co zrobić z tablicami rejestracyjnymi?

Przerejestrowanie samochodu jest zupełnie inną czynnością. Wysyłając zawiadomienie o kupnie auta, wpisujesz jego aktualne numery. Nie ma większego znaczenia, czy zmienisz tablice rejestracyjne przed wysłaniem zgłoszenia o nabyciu pojazdu, czy już po nim. Czas na dokonanie obu czynności jest podobny i wynosi ustawowo 30 dni, z możliwością wydłużenia w wyjątkowych sytuacjach. 

Co się stanie, jeśli na zgłoszeniu nabycia pojazdu wpiszesz stare numery rejestracyjne? Do momentu przerejestrowania nie sprawdzisz historii przeglądów i szczegółów technicznych auta w zakładce „Sprawdź swój pojazd”, zlokalizowanej w serwisach gov.pl.

Czy możliwe jest zgłoszenie nabycia pojazdu bez przerejestrowywania?

Ostatnie nowelizacje w prawie o ruchu drogowym dążą do tego, by zminimalizować liczbę formalności przy zmianie właściciela pojazdu. Do tej pory możliwe było pozostawienie dotychczasowych numerów rejestracyjnych tylko w sytuacji, kiedy sprzedający i nabywca mieszkali w tym samym powiecie. Od 1 stycznia 2022 r. nie ma potrzeby zmiany rejestracji, jeżeli:

  • pojazd został wcześniej zarejestrowany w Polsce;
  • tablice rejestracyjne są zgodne z aktualnie obowiązującym wzorem;
  • stan tablic nie utrudnia ich prawidłowego odczytania, o czym decydują urzędnicy.

Podsumowując – w zgłoszeniu nabycia pojazdu bez przerejestrowania ma nic niezgodnego z prawem. Zmiana tablic będzie jednak dla ciebie opłacalna, choćby z uwagi na wspomnianą wcześniej dostępności historii pojazdu zarejestrowanego.

Unikaj kolejek i kar. Zgłoszenie nabycia pojazdu to twój obowiązek!

Formalności obowiązujące podczas zawiadomienia o kupnie lub otrzymaniu darowizny w postaci samochodu nie należą do najbardziej skomplikowanych. Dlatego nie ma sensu zwlekać ze zgłoszeniem nabycia pojazdu do odpowiednich organów. Tym bardziej że możesz to zrobić z domu w dogodnie wybranym momencie. Co więcej, zgłoszenie nabycia pojazdu bez przerejestrowania i zmiany numerów rejestracyjnych jest jak najbardziej dopuszczalne. I to przez internet!

Archiwum: styczeń 2022