Motor turystyczny – czyli jaki?

Maszyny produkowane z przeznaczeniem do dalekich podróży po drogach i bezdrożach na całym świecie mają nieco inny kształt i elementy wyposażenia niż klasyczne motory. Motocykle turystyczne są dostosowane do twoich potrzeb i wymagań, jeśli chodzi o turystykę motorową. Kategoria ta obejmuje duże, ciężkie, ale i wygodne w prowadzeniu maszyny. Mają powiększony bak i dużą liczbę toreb czy sakw, w których bez trudu spakujesz wszystkie najpotrzebniejsze dla siebie rzeczy na wyjazd.

Motocykle szosowo-turystyczne, enduro i jakie jeszcze? Poznaj rodzaje motocykli turystycznych

Istnieje kilka rodzaje motocykli turystycznych przeznaczonych do wyjazdów:

Motocykle szosowo-turystyczne

Typowe motocykle turystyczne, określane właściwie jako motory szosowo-turystyczne, są duże, ciężkie, o mocno rozbudowanej konstrukcji. Nie uzyskują takich osiągów jak motocykle sportowe, ale za to mogą mieć rozbudowane komputery z nawigacją, gniazda USB czy głośniki.

Motocykle sportowo-turystyczne

Motocykle sportowo-turystyczne są przeznaczone do odbywania dalekich podróży i bazują na modelach sportowych, a często na konstrukcji tzw. „ścigaczy”. Oferują jednak wygodniejsze siedzisko i pozycję za kierownicą. Motocykle turystyczno-sportowe mają kufry, ale i ich silnik zostaje przez producenta dostosowany do dłuższych podróży. Zachowują one świetne osiągi, dlatego zapewnią ci frajdę z jazdy.

Motocykle typu adventure

Na uwagę zasługują motory turystyczne typu adventure. Już sama ich nazwa wskazuje, że masz do czynienia z maszyną, która będzie ci towarzyszyć we wszystkich przygodach, na różnych drogach. Cechą charakterystyczną motorów turystycznych typu adventure jest wyższe zawieszenie niż w typowych turystykach, jak i węższe koła, które radzą sobie z jazdą po asfalcie, zniszczonych drogach, na szutrach czy też podczas jazdy off-roadowej. Jeśli chcesz wybrać się w podróż motorem po krajach, które mają gorzej rozwiniętą infrastrukturę drogową, wybierz motor turystyczny adventure.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu motocykli turystycznych

Zastanawiasz się, jaki motocykl turystyczny wybrać na daleką wyprawę jednośladem? Wybierz taki motor turystyczny, który zapewni, między innymi:

  • wygodę jazdy – pozycja kierowcy powinna być ergonomiczna na tyle, abyś przez wiele godzin jazdy nie odczuwał bólu pleców czy kończyn; najczęściej takie motocykle turystyczne są wyposażone w duże, komfortowe fotele, dzięki czemu odczujesz komfort nawet podczas wielu godzin jazdy motorem;
  • ochronę przed wiatrem – choć motor turystyczny nie rozwija tak wysokich prędkości jak motocykle stricte sportowe, to i tak wiejący wiatr w oczy może być problemem. Na szczęście motocykle turystyczne na ogół mają duże szyby, które przed tym chronią;
  • możliwość zapakowania bagażu – kufry, sakwy i schowki są na standardowym wyposażeniu motocykli turystycznych;
  • duży zasięg – zapewnia go powiększony bak w motorze turystycznym;
  • niezawodność działania – za co odpowiada mało awaryjny silnik i stabilna konstrukcja.

Jaki motocykl turystyczny wybrać? Dopilnuj, aby był dopasowany do twoich potrzeb

Przy wyborze motocykla turystycznego musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: po jakich drogach zamierzasz jeździć najczęściej? Czy będą to leśne i nieutwardzone trasy gdzieś na krańcu świata, czy na przykład zamierzasz podróżować po krajach europejskich i zwiedzać zabytki?

Motor turystyczny idealny na autostrady

Jeśli uprawiać chcesz turystykę autostradową na jednośladzie, to wybierz taki model , który będzie miał wygodne siedzenie i pełną szybę, dobrze chroniącą przed wiatrem i niepogodą. Zdecyduj się na motocykl turystyczny z silnikiem co najmniej 600 ccm.

Motocykl turystyczny do jazdy off-roadowej

Przy częstej jeździe w terenie, choć nie w postaci off-roadowej, wykorzystaj pojazd o wyższym skoku zawieszenia i z większym prześwitem w porównaniu do maszyn typowo szosowych. Motor turystyczny do off-roadu powinien mieć mocne koła i większy zasięg, jak i wygodne siedzisko. Minimum silnikowe w jej przypadku to 400 ccm.

Jaki motor turystyczny do dalekich podróży?

Do dalekich podróży, przy ograniczonej prędkości, dobre będą wszelkiego rodzaju motocykle turystyczne typu cruiser i chopper. Nie są zbyt szybkie, nadają się głównie do jazdy po asfalcie, ale też pozwalają na wygodną jazdę i chronią przed wiatrem. Dzięki sakwom i schowkom pomieszczą sporo bagażu. To mocne, ciężkie maszyny, które powinny mieć co najmniej silniki 800 ccm.

Motor musi być dopasowany do twoich indywidualnych preferencji, umiejętności i możliwości. Jeśli jesteś kobietą czy niezbyt postawnym mężczyzną, trudno ci będzie podnieść motocykl turystyczny ważący kilkaset kilogramów.

Najlepsze turystyczne motocykle – jakie modele można zaliczyć do tej kategorii?

Jednymi z najbardziej znanych są motocykle turystyczne Honda, na czele z Hondą Gold Wing. Maszyna ta waży niemal 380 kg i stworzona została z myślą o turystyce motocyklowej. Ma sześciocylindrowy silnik o pojemności 1833 cm3 i wygodne siedziska. Możesz na niej pokonywać setki kilometrów tras i korzystać z licznych udogodnień, które mogą być potrzebne podczas podróży. Nieco lżejszy jest inny model motoru sportowo-turystycznego Hondy – VFR800F.

Do krótkich wypadów za miasto przydadzą ci się motocykle turystyczne typu adventure Hondy, jak CRF250 czy CB500X. Jednym z najbardziej uznanych modeli w swojej klasie jest Honda Africa Twin.

Motocykle sportowo-turystyczne Yamaha

Kolejnym producentem motocykli sportowo-turystycznych jest Yamaha. Najmniejszą tego typu maszyną jest model Tracer 700. Ciekawą konstrukcją charakteryzuje się trójkołowiec Yamaha Niken. Z przodu pojazd ma dwa koła, a z tyłu jedno. Zachowuje znakomitą przyczepność i właściwości jezdne, bez względu na warunki. Największym motocyklem sportowo-turystycznym jest zaś Yamaha FJR1300. Yamaha ma także motocykle adventure – mniejszy model Tenere 700 i większy Super Tenere 1200.

Motory BMW turystyczne

Motory BMW turystyczne

Nie sposób nie wspomnieć przy okazji omawiania najlepszych modeli motocykli turystycznych o marce BMW. Flagowy motor BMW turystyczny K1600 dostępny jest w kilku rodzajach, zwłaszcza w rozbudowanej wersji GLT. Mniejszym motocyklem jest zaś BMW 1250RT. W ofercie BMW są też motory adventure oznaczane symbolem GS, np. BMW G 310 GS.

Motory turystyczne KTM

Z motocyklami enduro i turystycznymi adventure kojarzona jest austriacka marka motoryzacyjna KTM, w której godnym przedstawicielem jest motocykl KTM 390 Adventure. Większy motor 790 Adventure pozwoli na wygodne pokonywanie nawet bardzo długich tras. Największą mocą charakteryzuje się zaś model 1290 Super Adventure.

Marki Suzuki czy Kawasaki to nie tylko sportowe ścigacze. Producenci przygotowali ofertę dla miłośników turystyki motocyklowej, dlatego masz wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór motorów sportowo-turystycznych i turystycznych, które spełnią wszystkie twoje oczekiwania.

Archiwum: luty 2021