Umowa polsko-francuska nie różni się znacząco od dokumentów podpisywanych w trakcie dokonywania transakcji z podmiotami z Niemiec czy Holandii. Sprawdź, jak powinien wyglądać odpowiednio sporządzony dokument i dowiedz się więcej na temat zasad samej transakcji.

U nas znajdziesz gotowy wzór umowy kupna/sprzedaży auta. Wystarczy go wydrukować i wypełnić. Sprawdź, jakie formalności muszą zostać dopełnione oprócz zawarcia umowy sprzedaży auta. Przekonaj się, co warto wiedzieć o procedurach w przypadku zakupu używanego pojazdu z Francji.

Umowa polsko-francuska – wzór

Umowa polsko-francuska ma format przypominający dokumenty sporządzane dla transakcji w naszym kraju. Zawiera podpisy sprzedającego i kupującego, a także szczegółowe informacje na temat przedmiotu umowy. Pobierz gotowy wzór umowy kupna-sprzedaży, zapoznaj się z jego treścią, uzupełnij dane i podpisz. Tym samym w prosty sposób dokonasz transakcji!

Czy umowa kupna-sprzedaży to jedyny dokument, jaki trzeba mieć, by kupić samochód z Francji?

Jeżeli ktoś decyduje się sprowadzić samochód znad Sekwany, niezbędna jest nie tylko umowa polsko-francuska. Konieczne będą także inne dokumenty. Zalicza się do nich wniosek o rejestrację pojazdu, dowód własności w postaci umowy lub faktury, zagraniczny dowód rejestracyjny pojazdu, zagraniczne tablice, a także potwierdzenie wykonania badania technicznego.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu polsko-francuska to nie wszystko, o co musi zadbać kupujący. Powinien też przedstawić dokumenty zawierające dokładną translację zagranicznych dokumentów, która zostanie wykonana przez tłumacza przysięgłego. W urzędzie komunikacji trzeba również pokazać potwierdzenie opłacenia akcyzy.

Koszty związane z realizacją umowy kupna-sprzedaży samochodu z Francji

Opłata za rejestrację samochodu i koszt samego pojazdu to tylko dwa z kilku wydatków, jakie ponosi kupujący. Trzeba do tego doliczyć też należność za transport – za przejazd lawety z Francji do Polski usługodawca może pobrać od 800 do 1000 zł, w zależności od oferty przewoźnika i ceny aktualnej ceny benzyny.

Z kolei skorzystanie z usług u tłumacza przysięgłego to koszt od 100 do 300 zł. Za przegląd techniczny trzeba zapłacić 99 zł w przypadku jednostek benzynowych i silników Diesla lub 162 zł dla tych z instalacją LPG.

Całość uzupełniają koszty związane z obowiązkowym wykupieniem polisy OC, mniej więcej za 100 zł i akcyzą – od 3,1% dla samochodów z silnikiem do 2000 cm³ i 18,6% dla samochodów z silnikiem powyżej 2000 cm³. Z jakimi kosztami należy się jeszcze liczyć po podpisaniu umowy polsko-francuskiej?

Koszty rejestracji auta sprowadzonego z Francji

Dobrą wiadomością dla osób, które miały już okazję wcześniej sprowadzać auta z zagranicy, jest to, że procedura związana z kupnem samochodu z Francji jest taka sama, jak w przypadku innych krajów. Koszty rejestracji auta obejmują:

Jak przygotować się do kupna auta?

Osoby, które chcą kupić samochód z Francji, mogą skorzystać z bazy danych VIN. Trzeba wejść na stronę internetową CEPiK. Wybierz tam opcję Historia Pojazdu i wpisz numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. W ten sposób sprawdzisz szczegółowe informacje na temat samochodu.

System informatyczny CEPiK pokaże:

  • wiadomości o danych technicznych, terminach i aktualności badań;
  • liczbę właścicieli;
  • odczyt licznika z ostatniego badania;
  • status prawny właściciela.

Taki zestaw informacji jest dużym ułatwieniem w poszukiwaniu pewnego samochodu z Francji. Jeśli z tego skorzystasz i połączysz z bezpośrednią weryfikacją auta, wystarczy podpisać umowę polsko-francuską i nabyć pojazd.

Archiwum: sierpień 2022