Jednym z najpopularniejszych sposobów, by zdobyć upragnione auto, które np. niełatwo znaleźć w Polsce, jest jego sprowadzenie. Od lat popularnym kierunkiem są Niemcy. Jeśli transakcja ma dojść do skutku, zgodnie z przepisami, musi zostać podpisana umowa polsko-niemiecka.

Od nas dowiesz się, jak sporządzić dokument, a także sprawdzisz, na co uważać. Pobierz gotowy wzór i przeczytaj nasz poradnik!

Umowa polsko-niemiecka – wzór

Sporządzeniem umowy polsko-niemieckiej przy zakupie pojazdu nie musisz zajmować się samodzielnie. Sprawdź nasz gotowy wzór umowy kupna-sprzedaży Kaufvertrag do pobrania. W załączonym pliku z umową sprzedaży znajdziesz wszystkie najważniejsze elementy takiego dokumentu. Wystarczy go wydrukować i wypełnić wolne pola odpowiednimi danymi.

Dokumenty, które po realizacji umowy kupna samochodu otrzymuje nabywca 

Jeżeli kupujący zdecyduje się na skorzystanie z usług komisu, wówczas otrzyma rachunek lub fakturę. Sprawa wygląda inaczej, gdy pojazd jest kupowany od osoby prywatnej. W takiej sytuacji potrzebna będzie umowa kupna-sprzedaży pojazdu.

Kiedy zostanie już podpisana umowa polsko-niemiecka kupna-sprzedaży samochodu, nabywca pojazdu powinien otrzymać stosowne dokumenty. Zalicza się do nich:

Dobrym pomysłem będzie wyrobienie ich w dwóch językach. Skorzystanie z takiej możliwości wpłynie na obniżenie kosztów związanych z usługami tłumacza przysięgłego.

W jaki sposób auto można sprowadzić do Polski?

Zazwyczaj umowa kupna samochodu polsko-niemiecka nie uwzględnia kosztów związanych z transportem pojazdu. Z jakich opcji może skorzystać kupujący?

Jeżeli pojazd nie został wyrejestrowany w Niemczech i ma jednocześnie ważny przegląd i aktywną polisę OC, to zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, można się nim poruszać na terenie Polski jeszcze przez kolejne 30 dni.

Jakie jeszcze są możliwości?

Niestety, zwykle w momencie zmiany właściciela auto jest już wyrejestrowane. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z usług firm, które zapewniają transport samochodu lawetą. Cena nie powinna przekroczyć 1000 złotych.

Innym rozwiązaniem jest przyjazd autem prosto do Polski po realizacji umowy polsko-niemieckiej kupna-sprzedaży. W takim przypadku pojazd musi mieć tablice rejestracyjne tymczasowe wywozowe, a także krótkoterminowe OC. Ich ważność to najczęściej od 5 do 30 dni.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec – jak to zrobić?

Kiedy już polsko-niemiecka umowa kupna-sprzedaży samochodu zostanie podpisana, można zająć się zarejestrowaniem pojazdu z zagranicy w Polsce. Aby było to możliwe, musisz mieć przetłumaczone dokumenty, a także opłaconą akcyzę. 

Jej koszt zależy od pojemności jednostki napędowej zamontowanej w aucie. Może to być:

  • 3,1% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności do 2000 cm³;
  • 18,6% podstawy opodatkowania dla jednostek o pojemności powyżej 2000 cm³.

Podstawę opodatkowania? Jest to cena pojazdu.

Oprócz tego nowy właściciel musi udowodnić optymalny stan techniczny samochodu. Dlatego trzeba przedstawić ważny przegląd pojazdu.

Całość uzupełniają koszty związane z należnością za dowód rejestracyjny, nalepki kontrolne, tablice rejestracyjne, kartę pojazdu oraz pozwolenie czasowe. Nie można też zapomnieć o wykupieniu polisy OC (i opcjonalnie AC).

Umowa Kaufvertrag – zestawienie najważniejszych informacji

Dokument jest niezbędny do sfinalizowania transakcji kupna lub sprzedaży samochodu w momencie, gdy auto jest zarejestrowane w Niemczech. Formularz umowy polsko-niemieckiej może być też potrzebny, gdy druga strona potrzebuje kopii w języku niemieckim.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu polsko-niemiecka powinna zawierać dane sprzedającego i kupującego. W formularzu trzeba też umieścić informacje na temat pojazdu wraz z opisem. Mają uwzględniać:

  • markę;
  • typ maszyny;
  • nr identyfikacyjny pojazdu i jego karty;
  • datę pierwszej rejestracji;
  • pojemność skokową ccm;
  • rok produkcji;
  • szczególne wyposażenia.

W umowie musi widnieć oczywiście cena zakupu – przedstawiona za pomocą liczb i słownie. Dokument ma też uwzględniać miejscowość, datę oraz podpisy sprzedającego i kupującego. Nie musisz sam sporządzać formularza, możesz pobrać gotowy wzór umowy, który umieściliśmy powyżej.

Umowa polsko niemiecka – na co zwrócić uwagę?

Zakup samochodu bezpośrednio powinien być przemyślaną operacją, szczególnie gdy go sprowadzasz. Wybierając się do Niemiec, warto zabrać ze sobą drugą osobę, na przykład mechanika lub przyjaciela. Zaufane osoby mogą pomóc w wyborze odpowiedniej oferty i zwrócić uwagę na ewentualne słabe strony oferty sprzedaży auta lub wątpliwą rzetelność sprzedawcy.

Trzeba mieć też restrykcyjne podejście do spraw związanych z dokumentami. Należy podpisywać w pełni zrozumiałe formularze, w urzędzie przedstawić wyłącznie oryginalne egzemplarze umowy polsko-niemieckiej i nie zgadzać się na ewentualne dosyłanie dokumentów. Dzięki temu będzie można uniknąć komplikacji związanych z całą transakcją.

Archiwum: sierpień 2022