Umowa kupna-sprzedaży samochodu – dlaczego najważniejsze są w niej szczegóły?

Sam zakup pojazdu używanego jest swego rodzaju zagadką. Często trzeba dokładnie go sprawdzić, np. na stacji diagnostycznej, by mieć pewność, z jakim egzemplarzem ma się do czynienia. Sama umowa kupna-sprzedaży samochodu również powinna zawierać niezbędne szczegóły dotyczące pojazdu, by można było w późniejszym czasie uwolnić się od roszczeń lub mieć podstawę do ich wniesienia.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Umowa kupno-sprzedaży auta – niezbędne dane

Treść takiej umowy nie jest objęta jakimś konkretnym wzorem ani formatem. Swego czasu w jednej z popularnych gazet z ogłoszeniami były nawet gotowe wzory do wycięcia, które mogły posłużyć jako gotowe dokumenty kupna-sprzedaży pojazdu. Teraz ogłoszeń aut używanych szuka się głównie w internecie i stał się on miejsce uzyskiwania wszelkich niezbędnych do tego procesu szczegółów. Co powinna zatem zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Oto najważniejsze dane:

  1. data i miejsce podpisania umowy (najlepiej z godziną);
  2. strony umowy kupna-sprzedaży pojazdu (dane osobowe stron – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu osobistego);
  3. przedmiot umowy – marka i model pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny, VIN, aktualny przebieg, uwagi dotyczące stanu pojazdu;
  4. oświadczenia sprzedającego, że auto jest jego własnością i nie ma do niego praw żadna osoba trzecia, a także jest wolne od zobowiązań finansowych;
  5. wartość przedmiotu umowy;
  6. oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego;
  7. adnotacja o nieujętych elementach umowy, które rozstrzyga Kodeks Cywilny;
  8. oświadczenie o skonstruowaniu umowy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Jeśli uwzględnisz powyższe dane, to możesz mieć pewność, że taka umowa kupna-sprzedaży samochodu będzie ważna i nie będzie podlegała zastrzeżeniom. Może być nawet spisana odręcznie, nie ma to żadnego znaczenia. Ważne jest, tylko by wszelkie dane nie budziły wątpliwości co do ich czytelności.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – współwłaściciele

Jak wygląda sporządzenie takiego dokumentu w przypadku, gdy auto ma więcej niż jednego właściciela? W sumie nie różni się ona niczym, poza obecnością kilku dodatkowych punktów związanych z obecnością takiej osoby. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że taki pojazd ma więcej niż jednego właściciela i obaj zgadzają się na zbycie go na rzecz nowe właściciela. Oczywiście, trzeba też wypisać wszystkie dane współwłaściciela tak jak w przypadku jednego właściciela. Jeśli masz wątpliwości co do brzmienia proponowanej umowy przez sprzedającego, możesz skorzystać z umowy kupna-sprzedaży samochodu do wydruku widocznej na naszej stronie.

Formularz kupna-sprzedaży samochodu – co jeszcze powinien zawierać?

Na samym początku zaznaczyliśmy, że bardzo ważne jest zaznaczenie godziny w umowie. Po o wykonuje się takie zapisy? Ma to związek z wykorzystaniem pojazdu. Czasem zdarza się, że nowy właściciel chce „przetestować” możliwości nowo zakupionego pojazdu. Robi to na tyle nierozsądnie, że otrzyma mandat, np. z fotoradaru. Godzina umieszczona na umowie spowoduje, że będziesz mógł swobodnie się odwołać od takiego mandatu. W odniesieniu do wpisania godziny można też odwrócić rolę. Jeśli jesteś kupującym, a sprzedający nalega na wpisanie nieco wcześniejszej pory zakupu, możesz się zastanawiać, czy tego nie zrobić. Przecież nie ma to żadnego znaczenia. Jednak nie wiesz, do czego pojazd był wykorzystywany jeszcze godzinę temu. Dlatego uważaj na takie sytuacje.

Druk umowy kupna-sprzedaży samochodu – jakie rzeczy w nim ująć?

Jedną z tych spraw, które często są kością niezgody między stronami, są pojawiające się po zakupie usterki. Niejednokrotnie zdarza się, że kupujący wraca do sprzedającego z umową i z widocznym zdenerwowaniem żąda zwrotu pieniędzy za auto, bo doszło do poważnej awarii. Aby uniknąć takiej sytuacji umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zawierać zapis, że kupujący jest świadomy stanu technicznego i usterek, które są w nim obecne. W jaki sposób możesz jeszcze bardziej się zabezpieczyć?

Jednym ze sposobów jest dokładne wypisanie wszystkich mankamentów, które dotknęły dany pojazd, a także usterek, jakie zostały wyeliminowane. Najlepiej też poprzeć je dokumentami za wykonaną usługę. Wypisanie wszystkich rzeczy, które warto byłoby w najbliższym czasie wykonać w pojeździe i umieszczenie informacji, że kupujący jest tego wszystkiego świadomy, pomaga uchronić się od ewentualnych roszczeń.

Jak wypełnić umowę kupna-sprzedaży samochodu – tego unikaj

Podczas wypełniania umowy kupna-sprzedaży jest jeszcze kilka rzeczy, na które powinieneś uważać. Przede wszystkim, jeśli jesteś kupującym i masz poważne zastrzeżenia do obecnego właściciela, to nie decyduj się na ten krok. O jakie znaki zapytania może chodzić. Powiedzmy, że przekonuje cię o tym, że nie ma karty pojazdu, bo gdzieś tam się zagubiła, ale to nie ma żadnego znaczenia i wyrobisz sobie duplikat. To typowy zabieg mający na celu zakamuflowanie historii auta. Podobnie jest z numerem VIN, który możesz teraz sprawdzić bezpłatnie przez rządowe narzędzie.

Co robić, gdy sprzedający nie jest właścicielem?

Inna sprawa to moment, gdy osoba sprzedająca pojazd nie jest jej właścicielem. Co w takiej sytuacji zrobić? Zanim umowa kupna-sprzedaży samochodu zostanie przez ciebie podpisana, sprawdź, kto widnieje w dowodzie rejestracyjnym i poproś o pisemne upoważnienie do zbycia pojazdu przez tę osobę. Pamiętaj, że jeśli obecny właściciel nie zdążył zarejestrować auta i już go sprzedaje, to powinieneś żądać oryginału umowy kupna-sprzedaży między nim a poprzednim właścicielem. Brak ciągłości sprawi ci spore trudności podczas wizyty w wydziale komunikacji.

Odstąpienie od umowy kupna samochodu

Jeśli okaże się, że kupione przez ciebie auto jest zwyczajną „miną”, masz możliwość je zwrócić i żądać zwrotu pieniędzy, nawet jeśli zaznaczyłeś, że jesteś świadomy jego wad. Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest obarczona rękojmią, nawet mimo braku takiego zapisu w jej treści. Warunkiem uzyskania odpowiedniej kwoty jest oczywiście wpisanie rzeczywistej wartości w umowie (niektórzy nadal ją zaniżają, by zapłacić ciut mniejszy podatek), a także uszkodzenie w aucie, o którym nie było mowy w chwili podpisywania treści.

Czasem będzie też potrzebne pismo od rzeczoznawcy, który oceni rodzaj uszkodzenia w pojeździe. Dzięki temu będzie jeszcze większe prawdopodobieństwo, że odstąpienie od umowy się powiedzie.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór

Przygotowaliśmy dla ciebie wzór umowy, który możesz wykorzystać, do dopełnienia wszelkich formalności podczas zakupu pojazdu. Nie musisz dziękować.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Jak widzisz, umowa-kupna sprzedaży to dokument niezwykle istotny i pomimo powszechnego zawierania tego typu porozumień warto zagłębić się w szczegóły. Bardzo ważne, aby wiedzieć, jakie sytuacje są niepożądane i jak można się przed nimi uchronić.

Archiwum: maj 2021