Gdy umiera bliska ci osoba, musisz zmierzyć się ze skrajnymi emocjami i mieć głowę do załatwienia licznych spraw w urzędach. Może chodzić między innymi o wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela czy chęć jego sprzedaży. Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby cały ten proces przejść jak najszybciej i w pełni legalnie.

Śmierć właściciela samochodu – co dalej?

Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela jest dużo prostsze, jeśli zostawił on po sobie testament. Wystarczy dokonać poświadczenia dziedziczenia u notariusza na podstawie ostatniej woli zmarłego. Śmierć właściciela samochodu często jednak następuje nagle i musisz zmagać się w ciężarem obowiązków bez wcześniejszego przygotowania do nich. Gdy bliska osoba nie pozostawiła po sobie testamentu, sprawa się nieco komplikuje. Nadal jednak można z niej wyjść obronną ręką. W jaki sposób?

Jak wyrejestrować samochód po zmarłej osobie?

Proces wyrejestrowania odbywa się w Wydziale Komunikacji. Jednak nie wystarczy przedłożyć w nim aktu zgonu. Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela jest możliwe, jeśli przeprowadzisz:

  • postępowanie sądowe;
  • dziedziczenie własności u notariusza.

Pierwsza z opcji jest zarezerwowana tylko dla tych, którym odmówiono powzięcia działań notarialnych. Czasem notariusz może odmówić przeprowadzenia dziedziczenia własności. Wtedy sam fakt tego, jak wyrejestrować samochód po zmarłej osobie, schodzi na dalszy plan. Najpierw musisz nabyć do niego prawa. A te zależne są od liczby osób w kolejce do spadku.

Przerejestrowanie samochodu po zmarłej osobie

Aby z powodzeniem przeprowadzić proces dziedziczenia, musisz zebrać u notariusza wszystkie osoby upoważnione do spadku. W pierwszej linii chodzi o:

  • współmałżonka;
  • dzieci;
  • rodzeństwo;
  • rodziców.

Aby wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela mogło dojść do skutku, nie mogą też istnieć inne otwarte wcześniej testamenty lub poświadczenia dziedziczenia. W przeciwnym wypadku przerejestrowanie samochodu po zmarłej osobie będzie niemożliwe bez sądowego udzielenia własności. A takie postępowanie może trwać miesiącami.

Sam proces załatwiania spraw w Wydziale Komunikacji jest raczej prosty. Musisz mieć ze sobą:

Złomowanie samochodu po śmierci męża lub innej bliskiej osoby

To etap niezbędny, jeśli interesuje cię wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela. Nie da się tego zrobić bez wcześniejszej wizyty na stacji demontażu. Złomowanie samochodu po śmierci męża lub żony powinno być przeprowadzone legalnie. W tym celu musisz zdobyć poświadczenie własności. Wykonaj jeden z wcześniej poruszonych kroków. Gdy już masz taki dokument w dłoni, nadszedł czas na przeprowadzenie złomowania samochodu. Weź ze sobą:

  • dowód rejestracyjny;
  • kartę pojazdu – jeśli została wydana;
  • dokument potwierdzający tożsamość;
  • potwierdzenie dziedziczenia pojazdu.

Śmierć męża to przykre przeżycie. Sprawdź, jak lepiej sobie z tym poradzić. Kliknij: https://memoriam.pl/zaloba-po-mezu/

Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela – jak to załatwić?

Posiadając poświadczenie od notariusza lub wydane przez sąd, udaj się do miejscowego Wydziału Komunikacji. Musi to być urząd odpowiedni dla miejsca zamieszkania zmarłego. Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela wymaga dodatkowo przygotowania:

  • dowodu tożsamości;
  • potwierdzenia ze stacji demontażu pojazdów o przyjęciu auta do złomowania;
  • wniosku o wyrejestrowanie samochodu;
  • tablic rejestracyjnych.

W ten sposób możesz skutecznie pozbyć się auta po osobie, która zmarła. Jednak nie zawsze proces ten jest tak przejrzysty i prosty. Co może go skomplikować? Dzielenie auta przez współwłaścicieli.

Śmierć właściciela samochodu a współwłaściciel

Nadal często spotyka się rozwiązanie dzielenia własności pojazdu na przynajmniej dwie osoby. W ten sposób młodszy kierowca nie musi płacić tak wysokiego OC i AC, jak w przypadku posiadania auta na własność. W takim przypadku wiele problemów wywołuje śmierć właściciela samochodu. Współwłaściciel ma wtedy dodatkowe formalności do załatwienia. W świetle prawa część własności zmarłego przechodzi na resztę spadkobierców.

Z tego powodu wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela części pojazdu nie może się odbyć bez zgody reszty spadkobierców. Muszą oni zrzec się własności, co zwykle wiąże się ze spłatą z twojej strony. Złomowanie samochodu, gdy współwłaściciel nie żyje, wiąże się z tym samym – uzyskaniem zrzeczenia się własności przez spadkobierców.

Przerejestrowanie samochodu po śmierci współwłaściciela – jak ułatwić sprawę?

Pewną formą wyjścia z sytuacji jest spisanie oświadczenia, które nie traci swojej mocy po śmierci jednego ze współwłaścicieli pojazdu. Należy zawrzeć w nim zapis mówiący o przejściu własności części samochodu na drugiego ze współwłaścicieli. W takim przypadku Wydział Komunikacji nie będzie wymagał od ciebie poświadczenia własności – notarialnego lub sądowego. Przerejestrowanie samochodu po śmierci współwłaściciela będzie prostsze. W praktyce jednak mało kto decyduje się lub w ogóle pamięta, by taki dokument sporządzić.

Sprzedaż samochodu po śmierci właściciela – kiedy możliwa

Aby sprzedaż samochodu po śmierci właściciela była możliwa, musisz przerejestrować go na siebie. Nie możesz przeprowadzić transakcji, której przedmiotem jest samochód, jeśli właściciel auta nie może jej potwierdzić. Niektórzy stosują przy tym różne sztuczki, np. umowę darowizny z datą wsteczną i podrobionym podpisem zmarłego. Nie poleca się jednak tej metody. 

Pamiętaj też, że wcześniejsze wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela nie jest potrzebne, jeśli chcesz go sprzedać. Wykonuje się go jedynie, gdy chcesz się pozbyć ruchomości.

Sprzedaż samochodu po śmierci współmałżonka

Jako współmałżonek znajdujesz się w pierwszej linii spadkobierców pojazdu. Dlatego w postępowaniu notarialnym lub sądowym zapewne zostaniesz uznany za osobę upoważnioną do przyjęcia spadku. Pamiętaj jednak, że zanim postępowanie spadkowe nie zostanie zakończone, wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela czy sprzedaż pojazdu nie są możliwe. Dopiero po uzyskaniu potwierdzenia posiadania własności możesz przystąpić do tych czynności. 

Niekiedy sprzedaż samochodu po śmierci męża czy żony wiąże się jeszcze z innymi niedogodnościami. Jakimi?

Współwłaściciel samochodu zmarł – co z ubezpieczeniem?

Tutaj mogą zacząć się schody. Dlaczego? O ile w przypadku ubezpieczenia AC, NNW czy Assistance polisy po przekroczeniu terminu wygasną, to OC przedłuży się automatycznie. Kto wtedy musi za nie płacić? Według prawa spadkobiercy przejmują na siebie odpowiedzialność majątkową za zobowiązania nieżyjącej osoby. Dlatego, gdy nie nastąpi jeszcze wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela, nie możesz rozwiązać umowy OC. Musisz ją opłacić. Gdy polisa będzie nadal trwała, a ty staniesz się właścicielem auta, możesz z niej zrezygnować i wybrać nową ofertę.

Śmierć właściciela pojazdu a OC – czy przedłuży się samo?

Niestety, nie. Polisa OC może zostać automatycznie przedłużona, gdy osoba, na którą jest zapisana, żyje. Dlatego po zakończeniu jej obowiązywania auto nie będzie ubezpieczone. Pamiętaj, że jest to karane grzywną za każdy dzień braku ubezpieczenia. Dlatego podpisz nową umowę najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem starej polisy. Nie licz na to, że unikniesz kary, bo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma wgląd w ciągłość polis OC.

Stres po śmierci kogoś bliskiego może przytłoczyć, jednak nie można zapominać o formalnościach. Czasem się one dłużą, ale zapewne ich załatwianie zakończy się powodzeniem. Dlatego, jeśli stoisz w obliczu osobistej tragedii i musisz dodatkowo myśleć o sprawach urzędowych, nie załamuj się. Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela to tylko jedna z opcji. Użytkowanie samochodu po śmierci właściciela również jest możliwe.

Archiwum: październik 2021