Auto poddawane złomowaniu w Polsce ma średnio ponad 20 lat. Chociaż widoczny jest spadek liczby pojazdów oddawanych do kasacji, powodem tego nie musi być zmniejszenie liczby wraków na ulicach. Pandemia koronawirusa odbiła się na wielu branżach i specjaliści wnioskują, że również na tym sektorze motoryzacji. Jest też druga strona medalu – szacuje się, że nielegalne złomowanie obejmuje ponad 600 tysięcy aut, czyli o 200 tysięcy więcej od tych oficjalnie poddanych kasacji i wyrejestrowaniu. Polska stała się niechlubnym złomowiskiem Europy, a złomowanie auta jest w naszym kraju na porządku dziennym.

Złomowanie auta – jakie modele najczęściej podlegają kasacji w Polsce?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, samochody, które odwiedzają stacje demontażu i już tam pozostają, są już pełnoletnie. Gdyby nie ich fatalny stan, mogłyby w niedalekiej przyszłości zostać zarejestrowane jako zabytkowe. Złomowanie samochodów obejmuje głównie marki europejskie. W niechlubnym TOP 10 znajdują się głównie:

●    Volkswagen (45 918 sztuk);

●    Opel (57 071 sztuk);

●    Fiat (28 003 sztuki).

Dane te obejmują oczywiście tylko oficjalne informacje o autach legalnie poddanych demontażowi. Złomowanie auta którejś z tych trzech marek nie dziwi. Nie trzeba zbytnio znać się na motoryzacji, by zauważyć, że są to jednocześnie jedne z najchętniej kupowanych przez Polaków egzemplarzy samochodów. Do Polski sprowadza się mnóstwo aut i nadal ulubionym miejscem wyboru są Niemcy.

Jak wygląda kasacja samochodów?

Najwięcej uwagi warto poświęcić procesowi złomowania auta pod kątem formalnym, ponieważ sam demontaż pojazdu nie jest zbyt przyjemny dla jego właściciela. Konieczne jest w pierwszej kolejności udanie się do firmy, która ma odpowiednią zgodę na legalne złomowanie auta. Chodzi o zezwolenie Marszałka Województwa do prowadzenia działalności w zakresie zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Tylko taka firma ma możliwość wystawienia zaświadczenia o wykonaniu złomowania.

Kasacja pojazdu – kolejne kroki

W dalszym etapie to po prostu ciąg prac mechanicznych, które polegają na posegregowaniu odpowiednich elementów z pojazdów pod kątem surowców, z jakich zostały wykonane. Dzięki temu mogą one być ponownie wykorzystane. Złomowanie auta załatwia się w gruncie rzeczy bardzo szybko, ponieważ po stronie klienta (osoby oddającej pojazd) jest tylko dostarczenie wraku i dokumentów. A jakie są do tego potrzebne?

Złomowanie auta – dokumenty, które musisz mieć

Aby móc legalnie przystąpić do złomowania auta, przede wszystkim powinieneś być w posiadaniu:

  • karty pojazdu (jeśli została wydana);
  • dowodu rejestracyjnego;
  • dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Jeżeli nie jesteś właścicielem, oczywiście konieczne będzie posiadanie upoważnienia do przeprowadzenia złomowania. Z takim plikiem musisz udać się do dowolnej stacji demontażu pojazdów i po prostu wyrazić chęć jego zezłomowania. Tyle o wymagania formalnych. Co jeszcze musisz wiedzieć o auto-kasacji?

Kasacja samochodów a dostarczenie wraku na stację demontażu

Wszystko byłoby dobrze, gdyby samochodem można byłoby przyjechać i zwyczajnie go zostawić w auto-złomie. Tylko po co go złomować, skoro jeździ? Najczęściej więc złomowanie auta obejmuje takie modele, które nie są już „na chodzie”. Jest to całkowicie zrozumiałe. Aby dostarczyć taki egzemplarz w odpowiednie miejsce, poszukaj w swojej okolicy stacji demontażu, która jest w posiadaniu lawety. Nie będziesz miał problemu z transportem auta na złom, bo człowiek pracujący w tej firmie po prostu je zabierze.

Zapytaj o koszt złomowania samochodu i szczegóły

Oczywiście przed przyjazdem lawety koniecznie sprecyzuj wszelkie informacje dotyczące przekazania dokumentów, odbioru zaświadczenia i pieniędzy za auto. W sumie może być tak, że wszystkie niezbędne formalności załatwisz od ręki i nie będziesz musiał nawet jechać na stację demontażu. Aby to ustalić, wypytaj o wszystkie szczegóły przez telefon.

Auto na złom – i co dalej?

Jesteś w posiadaniu kilkuset złotych (zazwyczaj nie są to największe sumy, ale coś można za auto odzyskać), zaświadczenia o przeprowadzonej kasacji i tablic rejestracyjnych. Co dalej? Złomowanie auta to nie tylko oddanie pojazdu do odpowiedniego miejsca. Obejmuje ono też wizytę w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zarejestrowania pojazdu. Firma zajmująca się złomowaniem ze swojej strony przygotowuje dwie kopie dokumentu dla wydziału komunikacji, dla ciebie i dla siebie. Wyśle również elektronicznie potwierdzenie kasacji danego pojazdu.

Jak wyrejestrować zezłomowany samochód?

Gdy już będziesz na miejscu, powinieneś złożyć odpowiedni wniosek informujący o zezłomowaniu auta i chęci wyrejestrowania go. Jeżeli jesteś jedynym właścicielem, powinieneś pojawić się tam osobiście lub skorzystać z upoważnienia, by reprezentowała cię odpowiednia osoba. Złomowanie auta wymaga obecności wszystkich współwłaścicieli, jeśli auto było zarejestrowane na więcej niż jedną osobę. Oczywiście w tym przypadku też możesz posiłkować się upoważnieniem.

Demontaż pojazdu – ile płacą za wrak?

Ceny zależne są bardzo często od stanu pojazdu. Nie bez znaczenia jest także to, czy samochód jest kompletny. Głównym kryterium jest masa własna, która sprawdzana jest w dowodzie rejestracyjnym i porównywana z tym, co pokazuje odczyt z wagi. W niektórych miejscach kasacja samochodu odbywa się tak szczegółowo, że za każdy kilogram różnicy między wartościami stacja demontażu odlicza kolejne złotówki. Jeśli nie oddajesz na złom wraku po szkodzie całkowitej i w fatalnej kondycji, to jeszcze na nim zarobisz. Nie jest to nic wielkiego, bo zazwyczaj kilkaset złotych, ale lepsze to niż nic.

Sprzedaż samochodu na złom – dlaczego nie każdy to robi?

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Dlatego właśnie niektórzy decydują się na sprzedaż maksymalnej ilości części na rynku wtórnym samodzielnie i oddanie na złom jedynie karoserii. Dodatkowo szara strefa w Polsce ma się naprawdę bardzo dobrze i niekiedy pojazdy sprzedawane w ten sposób dają właścicielom większe zyski niż złomowanie auta. Nie jest to procedura legalna i warto o tym pamiętać.

Jeśli interesuje cię złomowanie auta, wybierz jedną ze stacji demontażu. Wiesz już, jakie dokumenty musisz posiadać, by oddać auto na złom. Demontażem pojazdu zajmą się osoby znające swój fach i przede wszystkim takie, które mają odpowiednie uprawnienia.

Archiwum: maj 2021