Jak odpalać auto na popych? Jak zrobić to w nowszych samochodach? Uruchamianie na pych wymaga nieco wiedzy i wyczucia, by nie uszkodzić pojazdu. Sprawdź, jak to sprawnie zrobić.

Dobrym miejscem do rozruchu samochodu jest górka, z której mógłby powoli zjechać i się rozpędzić. Trudniej będzie wspomóc auto, jeżeli stoi pod górkę. Zdecydowanie będzie ci potrzebna pomoc drugiej osoby, bo odpalanie samochodu na pych w pojedynkę jest niemożliwe. Dowiedz się, jak odpalić samochód na pych w kilku etapach. Jak działa ten sposób uruchamiania silnika?

Odpalanie na pych – jakie ma skutki dla części auta?

Uruchamianie samochodu na pych powinno być ostatnią możliwością, która może uratować samochód. Czasem trudno jest wychwycić usterkę, przez którą pojazd nie chce ruszyć. Dlaczego jednak nie powinno się odpalać samochodu na popych? Jest kilka wrażliwych elementów.

Pasek rozrządu

Jest to elastyczna część w aucie. Podczas uruchamiania silnika przez rozrusznik kręci on się ze stałą, równą siłą. Wówczas trudno dopasować prędkość wału oraz ruchu sprzęgła, aby kręcić wałem.

Zbyt gwałtowne poruszanie może doprowadzić do zerwania paska rozrządu. W wyniku takiej awarii mogą się zderzyć zawory z tłokami i konieczna będzie naprawa głowicy, a to jest bardzo kosztowne. Jak zacząć samochód na popych? Ostrożność to podstawa.

Akumulator

Może rozładować się samoczynnie, przez np. pozostawienie włączonych świateł. Pchanie samochodu w takim przypadku będzie skuteczne.

Problemy z silnikiem

Jeśli samochód jest zabytkowy, możesz mieć problemy z jego uruchomieniem. Jak odpalić na popych starszy samochód? Rozwiązaniem będzie całkowite wyłączenie „ssania” oraz wciśnięcie pedału gazu do oporu. Taki sposób uruchamiania samochodu może również okazać się zgubne dla katalizatora.

Inne awarie

Brak reakcji przy próbie uruchomienia samochodu może być spowodowany również innymi awariami. Najczęstsze to:

 • brak dopływu paliwa;
 • awaria układu zapłonu;
 • problem z urządzeniami wtryskowymi. 

Przy tych usterkach uruchomienie samochodu na pych będzie bezowocne, aż do momentu naprawienia samochodu.

Kiedy i jak odpalać auto na popych?

Przechodzimy do najważniejszej kwestii, czyli tego, jak odpalać pojazd na popych. Do odpalania na popych potrzebna będzie większa liczba osób. W chwili, gdy pomocników jest dużo, kierowca może od razu wsiąść do samochodu. Od razu włączy stacyjkę, następnie wciśnie pedał sprzęgła i wrzuci bieg.

Jeśli to ty będziesz tym kierowcą, możesz dać wtedy sygnał, żeby pomocnicy zaczęli pchać pojazd. Jak odpalić samochód na popych, bez konieczności użycia kabli?

Instrukcja krok po kroku jak odpalać na popych

 •  krok 1. – kierowca zasiada za kierownicą, musi włożyć i przekręcić kluczyk w stacyjce. Następnie wciska sprzęgło i je przytrzymuje;
 • krok 2. – uruchamianie na pych, z którego biegu będzie najlepsze? Kierowca musi więcej niż 1 i cały czas trzymać wciśnięte sprzęgło;
 • krok 3. – osoby zebrane wokół pojazdu zaczynają jego odpychanie, aby rozpędzić się go do minimum 5 km/h;
 • krok 4. – kierowca musi powoli i starannie puszczać sprzęgło.
 • krok 5. – gdy samochód już jedzie, kierowca może go nieco rozpędzić lub zatrzymać się po stopniowym zbijaniu biegu.

Sytuacja wygląda inaczej w chwili, gdy pomocników jest mniej i osoba, która jest kierowcą, musi również pchać samochód. Jak postępować w tej sytuacji?

 • krok 1. – na samym początku kierowca musi przekręcić kluczyk w stacyjne i wrzucić luz;
 • krok 2. – kierowca lewą ręką trzyma pojazd, pchając go, a prawą rękę ma na kierownicy. Należy rozpędzić się w miarę możliwości;
 • krok 3. – gdy samochód samoistnie jedzie, należy wskoczyć do niego, wcisnąć sprzęgło i wrzucić drugi bieg lub wyższy;
 • krok 4. – należy wolno puścić sprzęgło, wtedy samochód powinien odpalić prawidłowo;
 • krok 5. – kierowcy pozostaje już tylko jazda przed siebie lub postój na niskim biegu.

Kiedy ten sposób nie zadziała?

Ten awaryjny sposób na uruchomienie samochodu nie zawsze będzie w ogóle możliwy. Nie zadziała na przykład wtedy, kiedy w szczególnie mroźny dzień padnie nam diesel.

Podstawowe informacje przy odpalaniu samochodu na pych

Uruchamianie diesla na pych jest teoretycznie możliwe, jednak może to spowodować wiele kosztownych uszkodzeń, takich jak przestawienie faz rozrządu. Dla silnika wysokoprężnego ten rodzaj odpalania samochodu może być niebezpieczny. Jest to jednak możliwe.

Jak odpalać pojazd na popych, gdy ma silnik diesla? Tak samo, jak każdy inny samochód i należy pamiętać, aby rozpędził się on do minimum 5 km/h.

Wiele osób zastanawia się, jak odpalić silnik automatu na popych. Niestety, przy automacie, odpalanie pojazdu na pych jest niemożliwe, ponieważ to silnik napędza skrzynię.

Wiesz już, jak uruchomić samochód z popychu. Wykonując tę czynność, trzeba być bardzo ostrożnym. Warto zainteresować się wcześniej, co jest przyczyną nieprawidłowej pracy silnika.

Dzięki naszym poradom wiesz, jak odpalać pojazd na popych, a kiedy nie wolno tego robić. Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów oraz silnikiem diesla nie są przystosowane do takiego odpalania.

Archiwum: czerwiec 2021