Ktoś mógłby pomyśleć, że przecież żaden to problem być wysokim motocyklistą. Przecież dzięki temu można dosiadać sporych jednośladów bez obaw o upadek. To prawda, jednak równie ważne, jak stabilne dosięganie do podłoża, jest podróżowanie w wygodnej pozycji przy właściwym położeniu kręgosłupa i kolan.

Wybór motocykla dla wysokich (podobnie, jak ten dla niskich) nie może być przypadkowy. Przedstawiamy więc kilka propozycji.

Motocykl 125 dla wysokiego – modele

Znasz małolata, który jest wyższy od ciebie, a na dobre nie przeszedł jeszcze mutacji? Wielu chłopców i dziewcząt też jest skazanych na motorowery lub maszyny o pojemności do 125 cm³, a przy tym musi dopasować je do słusznego wzrostu. Co w tej kategorii można zaproponować wśród motocykli dla wysokich? Proponujemy modele:

  • Derbi;
  • Junaka;
  • Hondy.

Derbi Terra 125

Jeśli chodzi o proporcje, jest to egzemplarz niemal idealny. Imponują tu konie mechaniczne, a wrażenie robi również stosunek mocy do masy. Jeśli chodzi o motocykl 125 dla wysokich, jest to bardzo wygodna i przede wszystkim niezawodna maszyna. Nic, tylko lać paliwo i jechać!

Junak RS 125 Pro

Jednocylindrowiec z Polski dysponuje silnikiem o mocy nieco ponad 12 KM, co jak na tę klasę jest całkiem solidnym wynikiem. Nowy Junak jest bardzo oszczędny, a jako motocykl dla wysokich w kategorii do 125 cm³ sprawuje się naprawdę nieźle.

Honda Varadero 125

Przedstawiciel Wielkiej Czwórki robi wrażenie większego, niż jest. W tej japońskiej maszynie 14,75 KM robi swoje i potrafi rozpędzić ją do ponad 100 km/h. Spory (ponad 17 l) zbiornik i spalanie na poziomie 3,7 l zapewniają niezły zasięg.

Motocykl turystyczny dla wysokich riderów

BMW F800 GS Adventure

Dla wysokich i dobrze zbudowanych miłośników motocykli to jedna z lepszych propozycji wśród popularnych turystyków. Niespełna 800 cm³ pojemności, 85 KM i 24 litry benzyny w zbiorniku powodują, że nieprędko z niego zejdziesz. A żeby to zrobić, musisz mieć nieco wzrostu, bo BMW ma kanapę na wysokości 860-890 mm.

Yamaha FJR 1300

Propozycja nie tylko dla wysokich, lecz również dla tych z naprawdę zasobnym portfelem. Sporo jest też mocy, bo mowa o silniku generującym 143 KM. W odczuciu motocyklistów jest to rewelacyjny przykład turystyka, który jest mało awaryjny, świetnie wygląda i zapewnia komfort w podróży.

Yamaha FZ6

Bardzo wygodny, bardzo mocny i niezwykle piękny motocykl dla wysokich. Ten wielozadaniowy jednoślad może odstraszyć jedynie ceną, bo cała reszta jest w nim na absolutnie najwyższym poziomie.

Sportowy motocykl dla wysokiego – wybór

Yamaha YZF 1000 Thunderace

W tym motocyklu dla wysokich 145 mało plastikowych i z pozoru ociężałych koni po przekręceniu manetki zamienia się w pocisk. Moc tego czterocylindrowego potwora z pewnością sprawi, że podczas jazdy będziesz miał na twarzy szeroki uśmiech.

Kawasaki Ninja ZX-6R

128 KM z tej sześćsetki to naprawdę niezły wynik. Trzeba powiedzieć też o bardzo dobrym rozmieszczeniu siedzenia. Nie będziesz musiał się kulić do pozycji embrionalnej, co w motocyklu dla wysokich jest niezwykle ważne. Na sportowym motorze nigdy nie siedzi się tak, jak na enduro czy motocyklu turystycznym, ale chyba nie tego oczekujesz, wybierając taki egzemplarz?

Jaki jeszcze motocykl dla wysokiego faceta – nieco amerykańskiej mocy

Oczywiście, powyżej wyszczególnione modele to nie wszystko. W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć klasyki, czyli HD-ków. To, że Harleye mają nisko osadzone siodło, nie oznacza, że nie nadają się dla wysokich riderów. Często mają też wychylone do przodu podnóżki, które pozwalają na komfortową jazdę w długiej trasie.

Przykładem niech będzie Harley-Davidson Heritage. Ten krążownik dysponuje nisko osadzoną kanapą. Jednak to właśnie wychylone do przodu miejsca na stopy sprawiają, że spisuje się rewelacyjnie jako motocykl dla wysokich.

Motocykle dla wysokich – stworzone specjalnie dla tej grupy

Jaką klasę motocykli można wskazać jako najlepszą dla wysokich riderów? To przede wszystkim:

  •  enduro;
  •  modele turystyczne;
  •  choppery. 

Rosły motocyklista dobrze odnajdzie się też w cruiserze.

Enduro Triumph Tiger 900 i jego warianty 

Nowością na rynku i świetnym egzemplarzem enduro jest Triumph Tiger 900. To prawie litrówka z trzema cylindrami i mocą 95 koni mechanicznych. Wysokość siedzenia ustawiona jest w nim na poziomie 810-830, w zależności od wersji. A tych na rynku pojawiło się dotąd aż 5. Jeśli interesuje cię nowe enduro dla wysokiego człowieka, śmiało wybierz któryś wariant.

Dlaczego motocykl musi być dopasowany do wzrostu?

To zasadniczo bardzo proste – chodzi o twój wizerunek, bezpieczeństwo i wygodę. Motocykl dla wysokich musi być dopasowany. Bardzo wysoki rider na małym skuterku wygląda co najmniej mało poważnie.

Nie jest to jednak tak kluczowa kwestia, bo o wiele ważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeśli podczas jazdy ciągle zmieniasz pozycję i nie wiesz, gdzie podziać stopy, a kolana o mało ci nie wystrzelą, oznacza to, że motocykl dobrałeś po prostu źle.

Wiesz już, jaki motocykl dla wysokiego faceta, może być dobrym wyborem. A co zrobić, jeśli żaden z powyższych motocykli dla wysokich przypadł ci do gustu? Możesz skorzystać z coraz popularniejszych kalkulatorów, które pokażą, jaką pozycję (orientacyjnie) zajmiesz na konkretnym modelu. W ten sposób będziesz mógł jeszcze lepiej zwizualizować sobie siebie na danej maszynie.

Archiwum: czerwiec 2021