Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Samochody

Rejestracja samochodu z Niemiec – jak przebiega? Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec?

Sprowadzenie auta w dobrym stanie od naszych zachodnich sąsiadów wymaga trochę wysiłku. Po powrocie czeka cię rejestracja auta z Niemiec. O tym, jak przejść przez cały proces, ile mieć środków na procedury administracyjne i w jakim terminie je wykonać, przeczytasz poniżej.

Mimo upływu lat samochody kupowane bezpośrednio zza Odry są nadal najpopularniejsze na polskim rynku importowym. Świadczy o tym fakt, że z Niemiec trafia do Polski więcej aut niż w sumie z innych krajów Europy! Oczywiście z samym procesem zakupu auta wiąże się nie tylko ekscytacja nowym nabytkiem, ale też konkretne powinności administracyjne: opłaty, akcyzy, wypełnianie dokumentów. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat rejestracji samochodu z Niemiec!  

Rejestracja samochodu a akcyza za auto z Niemiec

Według nowych przepisów każdego, kto sprowadza pojazd z zagranicy, obowiązuje termin 30-dniowej rejestracji. Jeżeli w wyznaczonym czasie tego nie zrobisz, nałożona na ciebie zostanie kara administracyjna w wysokości nawet 1000 zł. Dlatego lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Najważniejsza jest akcyza za auto z Niemiec. Nie będziesz mógł wykonać kolejnych kroków do rejestracji pojazdu, jeżeli nie udokumentujesz opłacenia tego podatku. 

Dokumenty wymagane przy rejestracji auta z Niemiec 

Dokumenty, które będą ci potrzebne przy rejestrowaniu samochodu z Niemiec, to: 

 • wniosek o rejestrację;
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura za zakup pojazdu (obowiązuje tłumaczenie na j. polski);
 • oryginalny odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego i jego tłumaczenie na j. polski;
 • tablice rejestracyjne lub dokument poświadczający ich brak;
 • informacja o ważnym badaniu technicznym;
 • potwierdzenie wniesienia opłat;
 • aktualne badanie OC;
 • dokument potwierdzający tożsamość właściciela.

Czy rejestracja auta z Niemiec jest skomplikowana? 

Przebrnięcie przez proces rejestracji samochodu z Niemiec nie jest skomplikowanym zadaniem. Kluczowe jest posiadanie wszystkich dokumentów w odpowiednich wersjach językowych. Dodatkowo pamiętaj, że każda zwłoka czasowa będzie utrudnieniem, jeżeli wynikną problemy administracyjne. Ważne, żebyś zdążył z rejestracją auta z Niemiec w przedziale 30 dni od sprowadzenia pojazdu.

Opłaty za auto z Niemiec – ile wynoszą?

Zasadniczo istnieją dwie stawki podatku akcyzowego przy sprowadzaniu pojazdu zza zagranicy:

 • 3,1 % kwoty zakupu pojazdu, przy pojemności skokowej silnika do 2000 cm3;
 • 18,6 % wartości pojazdu dla pojemności przekraczających 2000 cm3.

Dlaczego powinieneś w pierwszej kolejności uiścić akcyzę, zanim przystąpisz do rejestracji auta z Niemiec lub innego kraju? Ponieważ bez udokumentowania dokonania tej opłaty nie przejdziesz dalszych etapów czynności administracyjnych.

Koszt akcyzy za auto hybrydowe z Niemiec 

Nieco inaczej stawka wygląda w przypadku sprowadzenia nowego lub używanego auta hybrydowego. Wynosi ona połowę wysokości stawek obowiązujących auta z tradycyjnymi silnikami:

 • 1,55 % wartości pojazdu, który jest pełną lub miękką hybrydą, jeżeli silnik spalinowy nie przekracza 2000 cm3;
 • 9,3 % wartości auta HEV lub MHEV (pełna, miękka hybryda), gdy silnik spalinowy przekracza pojemność 2000 cm3.

Gdzie zapłacić akcyzę za auto z Niemic?

Opłatę akcyzową za samochód z Niemiec możesz uiścić przez Internet. Pamiętaj, że regulowaniem procedury zajmuje się Urząd Skarbowy, a nie Celny. Zmiana ta zaczęła obowiązywać od 2017 roku. Do wyboru masz osobistą wizytę w konkretnej placówce,  lub załatwienie sprawy przez internet.

Procedura uiszczenia opłaty za samochód z Niemiec

Jeżeli wybierasz formę online, wejdź na https://puesc.gov.pl/ i znajdź deklarację AKC-U/S. W niej wpisz odpowiednie dane dotyczące właściciela i pojazdu oraz wysokość składki. 

Jak ustalić wysokość tej opłaty za auto z Niemiec? 

Przede wszystkim powinieneś przeliczyć wartość euro na złotówki, z uwzględnieniem kursu w dniu przekraczania granicy. Najbardziej wiarygodne kursy możesz znaleźć na stronie Narodowego Banku Polskiego.

O czym jeszcze pamiętać przy rejestracji auta z Niemiec i uiszczaniu opłat?

Co bardzo istotne, deklaracja dotycząca podatku akcyzowego musi zostać złożona w terminie nieprzekraczającym 14 dni od momentu wejścia w życie obowiązku podatkowego. Chodzi o dzień przekroczenia granicy przez pojazd. Natomiast 30 dni od tego momentu obowiązuje na uiszczenie opłaty. Po złożeniu deklaracji w formie elektronicznej lub papierowej osobiście w urzędzie powinieneś dokonać opłaty i zgłosić się po potwierdzenie lub wydrukować je przez internet. Przy tej czynności pamiętaj o podaniu numeru VIN auta.

Rejestracja samochodu z Niemiec a tłumaczenie dokumentów

Warto, żebyś zwrócił uwagę na przepisy dotyczące wykonywania tłumaczeń. Dawniej musiał to zrobić tłumacz przysięgły, który zazwyczaj pobierał za to opłatę w wysokości nieprzekraczającej 200 zł. Obecnie rejestracja auta z Niemiec przebiega nieco inaczej. Już nie musisz mieć tłumaczenia dokumentów, dowodu i karty pojazdu, o ile nie ma w nich dodatkowych adnotacji i pieczątek i jeżeli posiadasz przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży lub fakturę. Nieuwaga może spowodować, że skorzystasz z usług tłumacza bez wyraźnej konieczności.

Auto z Niemiec – opłaty za przegląd

Jeżeli do tej pory nie posiadałeś pojazdu osobowego z instalacją gazową, za coroczny przegląd techniczny płaciłeś zapewne 99 zł. Sytuacja może się jednak zmienić w momencie sprowadzenia auta do Polski z Niemiec. Dotyczy to tzw. brakujących danych, do których należy, np. ustalenie wartości maksymalnego nacisku na osie w kN. Jeżeli diagnosta uzna, że takie informacje trzeba ustalić, może dodatkowo ponieść koszty w wysokości 60 zł. A więc, opłaty za auto z Niemiec rosną o kolejną sumę. Możesz jej uniknąć przy odrobinie szczęścia. Kupując auto kilkunastoletnie, zauważysz, że badanie techniczne obowiązuje u naszych zachodnich sąsiadów przez dwa lata. Urzędnik w Wydziale Komunikacji może uznać taki dokument sporządzony przez stronę niemiecką, jednak nie ma takiego obowiązku. Dlatego najlepiej jest, celem uniknięcia trudności administracyjnych, wybrać się na okręgową stację kontroli pojazdów i wykonać badanie techniczne.

Jak zarejestrować auto z Niemiec – ostatnie kroki

Na tym etapie pozostaje jedynie wizyta w wybranym organie administracyjnym odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania. Może to być starostwo powiatowe, urząd miasta (jeśli miasto ma prawa powiatowe) lub urząd dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie. W tym miejscu składasz wniosek o rejestrację samochodu z Niemiec i uiszczasz inne, niezbędne opłaty. Możesz wybrać zwykłe lub indywidualne tablice rejestracyjne. Na okres 30 dni otrzymujesz „miękki” dowód tymczasowy, które w późniejszym czasie zostanie zastąpiony „twardym” dowodem rejestracyjnym.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec?

Poniżej umieszczone zostały wszystkie konieczne do uiszczenia opłaty, wynikające z zarejestrowania sprowadzonego auta z Niemiec:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł, (indywidualne tablice – ok. 1000 zł!);
 • dowód rejestracyjny tymczasowy „miękki” – 13,50 zł;
 • dowód „twardy” – 54 zł;
 • karta pojazdu – 75 zł;
 • naklejka kontrolna – 18,50 zł;
 • naklejka legalizacyjna – 12,50 zł;
 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł.

Biorąc pod uwagę, że interesuje cię rejestracja auta z Niemiec na zwykłych tablicach, koszt takiej operacji administracyjnej będzie opiewał na 256 zł. Pamiętaj, że musisz też ubezpieczyć pojazd, więc powinieneś wziąć pod uwagę koszty związane z wykupieniem polisy. Do całej sumy dolicz także badanie techniczne w wysokości co najmniej 99 zł.

Czym jest kalkulator auta z Niemiec?

Jeżeli nie interesuje cię samodzielne wyszukiwanie informacji o wysokości opłat za rejestrację samochodu z Niemiec i liczenie wszystkiego po kolei, możesz skorzystać z ciekawego rozwiązania. Kalkulator kosztów auta z Niemiec jest świetnym rozwiązaniem dostępnym w Internecie. Możesz wpisać tam wiele zmiennych związanych z ceną pojazdu w euro, chęcią posiadania indywidualnych tablic czy zainstalowanej instalacji LPG. W ten sposób oszczędzisz czas i poznasz całkowite koszty związane z zakupem i przerejestrowaniem auta z Niemiec. Dla przykładu, jeżeli szukasz pojazdu z silnikiem mniejszym niż 2000 cm3 za 3500 € musisz mieć naszykowane według obecnego kursu 16 025 zł. 

Co jeszcze jest ważne przy zakupie auta z Niemiec?

Wiesz już, jak przebiega rejestracja samochodu z Niemiec. Aby jednak wykorzystać w praktyce zasady rejestracji auta z Niemiec musisz….najpierw je wybrać i kupić. Auta zza Odry są popularne w naszym kraju szczególnie ze względu na niską cenę. Nie wszystkie jednak są godne polecenia, a okazji można szukać ze świecą. Dlatego jeżeli nie znasz się zbytnio na samochodach pod względem technicznym, poproś o pomoc specjalistę, by za ciebie wyszukał pojazd i przeanalizował jego stan.

Możesz też skorzystać z rozwiązania, które pozwoli ci sprawdzić historię pojazdu. Na https://www.historiapojazdu.gov.pl/ znajdziesz platformę, dzięki której samochody z Europy, USA i Kanady nie będą miały dla ciebie tajemnic. Wystarczy uzupełnić trzy pozycje i zweryfikować to, co widzisz na ekranie z ofertą sprzedawcy. W dużej mierze dzięki temu narzędziu będziesz mógł uniknąć nietrafionego zakupu.

Zwróć też uwagę na stan wizualny pojazdu. Porównaj jego wyposażenie ze standardowo dostępnym w danym modelu. Jeśli różni się lampami, kierownicą lub innymi istotnymi elementami możesz mieć uzasadnione obawy, że w przeszłości zaliczył „dzwona”. Dokładne oględziny zdjęć pomogą zaoszczędzić sporo czasu na wykonanie telefonu do sprzedawcy lub ewentualną podróż.

Rejestracja samochodu z Niemiec nie jest skomplikowana, szczególnie jeśli dokładnie przeczytałeś nasz artykuł. Jej tryb jest uzależniony głównie od tego, jak bardzo przyłożyłeś się do skompletowania dokumentów. Jeżeli ze swojej strony zrobiłeś wszystko, co niezbędne do rejestracji auta z Niemiec, pozostaje ci jedynie odczekać swoje w kolejce w Wydziale Komunikacji i cieszyć się nowym nabytkiem. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi, wiesz już co zrobić po sprowadzeniu auta. Życzymy szerokiej drogi!

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

 1. Bronisław

  22 kwietnia 2021 at 22:39

  Zawsze zastanawiałem się, jak wygląda rejestracja samochodu, który sprowadzony był z Niemiec. Ostatnio rozważam wymianę samochodu, więc ciekawi mnie jak ten proces wygląd i co najważniejsze – czy w ogóle warto!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...