Mimo upływu lat samochody kupowane bezpośrednio zza Odry są nadal najpopularniejsze na polskim rynku importowym. Świadczy o tym fakt, że z Niemiec trafia do Polski więcej aut niż w sumie z innych krajów Europy! Oczywiście z samym procesem zakupu auta wiąże się nie tylko ekscytacja nowym nabytkiem, ale też konkretne powinności administracyjne: opłaty, akcyzy, wypełnianie dokumentów. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat rejestracji samochodu sprowadzonego z Niemiec!  

Rejestracja samochodu osobowego a akcyza za pojazdu z Niemiec

rejestracja samochodu z niemiec - akcyza

Według nowych przepisów każdego, kto sprowadza pojazd z zagranicy, obowiązuje termin 30-dniowej rejestracji. Jeżeli w wyznaczonym czasie tego nie zrobisz, nałożona na ciebie zostanie kara administracyjna w wysokości nawet 1000 zł. Dlatego lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Najważniejsza jest akcyza za auto z Niemiec. Nie będziesz mógł wykonać kolejnych kroków do rejestracji pojazdu, jeżeli nie udokumentujesz opłacenia tego podatku. 

Dokumenty wymagane przy rejestracji auta z zagranicy 

Dokumenty, które będą ci potrzebne przy rejestrowaniu samochodu z Niemiec, to: 

 • wniosek o rejestrację;
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura za zakup pojazdu (obowiązuje tłumaczenie na j. polski);
 • oryginalny odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego i jego tłumaczenie na j. polski;
 • tablice rejestracyjne lub dokument poświadczający ich brak;
 • informacja o ważnym badaniu technicznym;
 • potwierdzenie wniesienia opłat;
 • aktualne badanie OC;
 • dokument potwierdzający tożsamość właściciela.

Czy rejestracja auta jest skomplikowana? 

Przebrnięcie przez proces rejestracji samochodu z zagranicy nie jest skomplikowanym zadaniem. Kluczowe jest posiadanie wszystkich dokumentów w odpowiednich wersjach językowych. Dodatkowo pamiętaj, że każda zwłoka czasowa będzie utrudnieniem, jeżeli wynikną problemy administracyjne. Ważne, żebyś zdążył z rejestracją auta z Niemiec w przedziale 30 dni od sprowadzenia pojazdu.

Opłaty za pojazd z Niemiec – ile trzeba zapłacić za sprowadzanie samochodu z zagranicy?

rejestracja samochodu z niemiec - opłaty, ile wynoszą

Zasadniczo istnieją dwie stawki podatku akcyzowego przy sprowadzaniu pojazdu zza zachodniej granicy:

 • 3,1 % kwoty zakupu pojazdu, przy pojemności skokowej silnika do 2000 cm3;
 • 18,6 % wartości pojazdu dla pojemności przekraczających 2000 cm3.

Dlaczego powinieneś w pierwszej kolejności uiścić akcyzę, zanim przystąpisz do rejestracji auta lub innego kraju? Ponieważ bez udokumentowania dokonania tej opłaty nie przejdziesz dalszych etapów czynności administracyjnych.

Koszt akcyzy za auto hybrydowe z Niemiec 

Nieco inaczej stawka wygląda w przypadku sprowadzenia nowego lub używanego auta hybrydowego. Wynosi ona połowę wysokości stawek obowiązujących auta z tradycyjnymi silnikami:

 • 1,55 % wartości pojazdu, który jest pełną lub miękką hybrydą, jeżeli silnik spalinowy nie przekracza 2000 cm3;
 • 9,3 % wartości auta HEV lub MHEV (pełna, miękka hybryda), gdy silnik spalinowy przekracza pojemność 2000 cm3.

Gdzie zapłacić akcyzę za auto z Niemic?

Opłatę akcyzową za samochód z Niemiec możesz uiścić przez Internet. Pamiętaj, że regulowaniem procedury zajmuje się Urząd Skarbowy, a nie Celny. Zmiana ta zaczęła obowiązywać od 2017 roku. Do wyboru masz osobistą wizytę w konkretnej placówce, lub załatwienie sprawy przez internet.

Procedura uiszczenia opłaty za samochód z Niemiec

Jeżeli wybierasz formę online, wejdź na https://puesc.gov.pl/ i znajdź deklarację AKC-U/S. W niej wpisz odpowiednie dane dotyczące właściciela i pojazdu oraz wysokość składki. 

Jak ustalić wysokość tej opłaty za pojazd z Niemiec? 

Przede wszystkim powinieneś przeliczyć wartość euro na złotówki, z uwzględnieniem kursu w dniu przekraczania granicy. Najbardziej wiarygodne kursy możesz znaleźć na stronie Narodowego Banku Polskiego.

O czym jeszcze pamiętać przy rejestracji auta z Niemiec i uiszczaniu opłat?

rejestracja pojazdu z niemiec - o czym pamiętać

Nie wiesz, jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec? Co bardzo istotne, deklaracja dotycząca podatku akcyzowego musi zostać złożona w terminie nieprzekraczającym 14 dni od momentu wejścia w życie obowiązku podatkowego. Chodzi o dzień przekroczenia granicy przez pojazd. Natomiast 30 dni od tego momentu obowiązuje na uiszczenie opłaty. Po złożeniu deklaracji w formie elektronicznej lub papierowej osobiście w urzędzie powinieneś dokonać opłaty i zgłosić się po potwierdzenie lub wydrukować je przez internet. Przy tej czynności pamiętaj o podaniu numeru VIN auta.

Rejestracja samochodu z Niemiec a tłumaczenie dokumentów potrzebnych do rejestracji

Aby zarejestrować auto, warto, żebyś zwrócił uwagę na przepisy dotyczące wykonywania tłumaczeń. Dawniej musiał to zrobić tłumacz przysięgły, który zazwyczaj pobierał za to opłatę w wysokości nieprzekraczającej 200 zł. Obecnie rejestracja samochodu przebiega nieco inaczej. Już nie musisz mieć tłumaczenia dokumentów, dowodu i karty pojazdu, o ile nie ma w nich dodatkowych adnotacji i pieczątek i jeżeli posiadasz przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży lub fakturę. Nieuwaga może spowodować, że skorzystasz z usług tłumacza bez wyraźnej konieczności.

Pojazd z Niemiec – opłaty za przegląd

Jeżeli do tej pory nie posiadałeś pojazdu osobowego z instalacją gazową, za coroczny przegląd techniczny płaciłeś zapewne 99 zł. Sytuacja może się jednak zmienić w momencie sprowadzenia auta do Polski z Niemiec. Dotyczy to tzw. brakujących danych, do których należy, np. ustalenie wartości maksymalnego nacisku na osie w kN. Jeżeli diagnosta uzna, że takie informacje trzeba ustalić, może dodatkowo ponieść koszty w wysokości 60 zł. A więc, opłaty za pojazd z Niemiec rosną o kolejną sumę. Możesz jej uniknąć przy odrobinie szczęścia. Kupując auto kilkunastoletnie, zauważysz, że badanie techniczne obowiązuje u naszych zachodnich sąsiadów przez dwa lata. Urzędnik w Wydziale Komunikacji może uznać taki dokument sporządzony przez stronę niemiecką, jednak nie ma takiego obowiązku. Dlatego najlepiej jest, celem uniknięcia trudności administracyjnych, wybrać się na okręgową stację kontroli pojazdów i wykonać badanie techniczne.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec – ostatnie kroki

Na tym etapie pozostaje jedynie wizyta w wybranym organie administracyjnym odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania. Może to być starostwo powiatowe, urząd miasta (jeśli miasto ma prawa powiatowe) lub urząd dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie. W tym miejscu składasz wniosek o rejestrację samochodu i uiszczasz inne, niezbędne opłaty i formalności. Możesz wybrać zwykłe lub indywidualne tablice rejestracyjne. Na okres 30 dni otrzymujesz „miękki” dowód tymczasowy, które w późniejszym czasie zostanie zastąpiony „twardym” dowodem rejestracyjnym.

Jaki jest koszt rejestracji pojazdu z Niemiec?

rejestracja samochodu z niemiec - ile kosztuje przerejestrowanie pojazdu

Poniżej umieszczone zostały wszystkie konieczne do uiszczenia opłaty, wynikające z zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z Niemiec:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł, (indywidualne – ok. 1000 zł!);
 • dowód rejestracyjny tymczasowy „miękki” – 13,50 zł;
 • dowód „twardy” – 54 zł;
 • karta pojazdu – 75 zł;
 • naklejka kontrolna – 18,50 zł;
 • naklejka legalizacyjna – 12,50 zł;
 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł.

Biorąc pod uwagę, że interesuje cię koszt rejestracji samochodu z Niemiec na zwykłych tablicach, wysokość takiej operacji administracyjnej będzie opiewała na 256 zł. Pamiętaj, że musisz też wykupić ubezpieczenie OC pojazdu, więc powinieneś wziąć pod uwagę koszty związane z wykupieniem zaświadczenia o polisie. Do całej sumy dolicz także badanie techniczne w wysokości co najmniej 99 zł.

Czym jest kalkulator pojazdu z Niemiec?

Jeżeli nie interesuje cię samodzielne wyszukiwanie informacji o wysokości opłat za rejestrację samochodu z Niemiec i liczenie wszystkiego po kolei, możesz skorzystać z ciekawego rozwiązania. Kalkulator kosztów pojazdu z Niemiec jest świetnym rozwiązaniem dostępnym w Internecie. Możesz wpisać tam wiele zmiennych związanych z ceną pojazdu w euro, chęcią posiadania indywidualnych tablic czy zainstalowanej instalacji LPG. W ten sposób oszczędzisz czas i poznasz całkowite koszty związane z zakupem i przerejestrowaniem pojazdem z Niemiec. Dla przykładu, jeżeli szukasz pojazdu z silnikiem mniejszym niż 2000 cm3 za 3500 € musisz mieć naszykowane według obecnego kursu 16 025 zł. 

Co jeszcze jest ważne przy zakupie pojazdu z Niemiec?

Wiesz już, jak przebiega rejestracja samochodu z Niemiec. Aby jednak wykorzystać w praktyce zasady rejestracji pojazdu z Niemiec musisz….najpierw je wybrać i kupić. Auta zza Odry są popularne w naszym kraju szczególnie ze względu na niską cenę. Nie wszystkie jednak są godne polecenia, a okazji można szukać ze świecą. Dlatego jeżeli nie znasz się zbytnio na samochodach pod względem technicznym, poproś o pomoc specjalistę, by za ciebie wyszukał pojazd i przeanalizował jego stan.

Możesz też skorzystać z rozwiązania, które pozwoli ci sprawdzić historię pojazdu. Na https://www.historiapojazdu.gov.pl/ znajdziesz platformę, dzięki której samochody z Europy, USA i Kanady nie będą miały dla ciebie tajemnic. Wystarczy uzupełnić trzy pozycje i zweryfikować to, co widzisz na ekranie z ofertą sprzedawcy. W dużej mierze dzięki temu narzędziu będziesz mógł uniknąć nietrafionego zakupu.

Zwróć też uwagę na stan wizualny pojazdu. Porównaj jego wyposażenie ze standardowo dostępnym w danym modelu. Jeśli różni się lampami, kierownicą lub innymi istotnymi elementami możesz mieć uzasadnione obawy, że w przeszłości zaliczył „dzwona”. Dokładne oględziny zdjęć pomogą zaoszczędzić sporo czasu na wykonanie telefonu do sprzedawcy lub ewentualną podróż.

Rejestracja samochodu z Niemiec nie jest skomplikowana, szczególnie jeśli dokładnie przeczytałeś nasz artykuł. Jej tryb jest uzależniony głównie od tego, jak bardzo przyłożyłeś się do skompletowania dokumentów. Jeżeli ze swojej strony zrobiłeś wszystko, co niezbędne do rejestracji pojazdu z Niemiec, pozostaje ci jedynie odczekać swoje w kolejce w Wydziale Komunikacji i cieszyć się nowym nabytkiem. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi, wiesz już co zrobić po sprowadzeniu auta. Życzymy szerokiej drogi!

Archiwum: marzec 2021