Jakie jest najszybsze auto świata? – to pytanie zadaje sobie każdy wielbiciel motoryzacji. Odpowiedź na nie nie jest jednak wcale taka prosta, ponieważ technologia wykorzystywana do tworzenia pojazdów zmienia się i rozwija każdego dnia, pozwalając na bicie kolejnych rekordów. Niestety, z powodu ograniczeń prędkości, nie sprawdzisz takich pojazdów na polskich drogach, lecz nie raz można spotkać te perełki podczas spokojnej jazdy przez miasto! Wtedy nie jeden fan wyciąga telefon i szybko upamiętnia daną sytuację. W przypadku, gdy zrobiłeś zdjęcie samochodu, ale potem zauważyłeś, że na zdjęciu jest dużo niechcianych obiektów, nie denerwuj się. Możesz je łatwo usunąć za pomocą kilku kliknięć poprzez https://pl.depositphotos.com/bgremover.html.

Ile kosztuje najszybszy pojazd na świecie? Cena Bugatti Chiron

W 2019 roku tytuł najszybszego samochodu otrzymał model Bugatti Chiron Super Sport 300+, który osiągnął prędkość do 490 km/h. To do tej pory jedyny model samochodu, który był w stanie przekroczyć barierę 300 mil na godzinę. Ta granica nigdy wcześniej nie została jeszcze pobita. To zresztą stąd właśnie ta liczba znajduje się w nazwie pojazdu. Zostało stworzone tylko 30 egzemplarzy tego pojazdu, dlatego nie ma się co dziwić jego cenie. Możesz je nabyć za ponad 14 mln złotych. Czy warto? Bez wątpienia to przełomowy model, który zachwyca wszystkim – od wyglądu po moc silnika, czyli aż 1600 KM!

najszybszy samochód świata - ile kosztuje

Koenigsegg – nowy najszybszy samochód. To szwedzka produkcja

W 2020 roku swoją premierę miało kolejny pojazd, który może rozpędzać się do nadzwyczajnych prędkości. Koenigsegg Jesko Absolut został stworzony przez szwedzkiego producenta. Jego moc to 1600 koni mechanicznych. Pojazd ma rozpędzać się do 500 km/h, więc nieznacznie przewyższy model z 2019 roku. Twórcy zapowiadają, że szybszego auta po prostu nie będzie. Maksymalna prędkość, jaką będzie mógł osiągnąć, to według ich zapewnień aż 531 km/h. Na razie jednak to tylko obietnice producenta.

Jaki jest rekord prędkości samochodu na drodze? Jak szybko potrafi jechać Hennessey Venom a jak Koenigsegg Agera? Ile km/h?

Być może Jesko Absolut namiesza na rynku motoryzacyjnym, jednak to wciąż Bugatti Chiron Super Sport 300 z rekordem 490 km/h jest najszybszym seryjnym pojazdem świata. Za nim plasują się:

  • Koenigsegg One:1 z maksymalną prędkością 450 km/h;
  • Hennessey Venom GT (427 km/h);
  • Koenigsegg Agera RS (416 km/h);
  • Bugatti Veyron Super Sport (415 km/h). 
  • SSC Tuatara (450,1 km/h)

To właśnie takie pojazdy sprawiają, że serce każdego kierowcy zaczyna bić szybciej! Czy jednak jest możliwość, aby zobaczyć samochód osiągający podobne prędkości w Polsce?

najszybszy samochód świata - jaki jest rekord prędkości

Najszybsze auto w Polsce – jaki to samochód?

Stan polskich dróg w większości przypadków nie pozwala na rozwinięcie wyjątkowych prędkości. Z tego powodu sportowych pojazdów nie ma u nas zbyt wiele. Jednak na pojedynczych pokazach można spotkać supersamochody produkowane na rynki zagraniczne. Można znaleźć np. model Toyoty Supry, który osiąga prędkość do 363 km/h (według danych GPS Race Logic), choć jego licznik wskazuje nawet 400 km/h. Pojazd ten ma moc nawet 1500 KM. To jeden z najmocniejszych, (jeśli nie najmocniejszy) pojazdów tego typu w Polsce, dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, warto wybrać się, aby zobaczyć go w akcji!

Najszybsze Lamborghini – wcale nie jest tak doskonałe?

Najszybszy samochód świata zwykle kojarzy się z popularnymi producentami, takimi jak Lamborghini. To jednak nie oznacza, że te pojazdy naprawdę można do takowych zaliczyć. Najszybszy pojazd tej marki, czyli Lamborghini Murcielago LP640, osiągnął prędkość 346 km/h. To naprawdę bardzo dobry wynik, ale jednocześnie daleko mu do aktualnie najszybszych i najmocniejszych pojazdów. Szczególnie że także ten egzemplarz został poddany kilku modyfikacjom. Używany egzemplarz będziesz mógł kupić już za ok. 150 tys. euro.

To może najszybsze Ferrari? Sprawdź najlepsze modele

Czerwony kolor kojarzy się z dużymi prędkościami właśnie dzięki Ferrari. Niestety, tak jak w przypadku Lamborghini, najszybsze super samochody właśnie tego producenta nie są wcale tymi najszybszymi na świecie. Model 599 GTO osiąga prędkości do 335 km/h, czyli nawet mniej niż w wspomniane Lamborghini. Nie jest to może najszybszy pojazd świata, ale drzemie w nim 670 KM, a do 100 km przyspiesza w zaledwie 3,3 sekundy! Innym bardzo szybkim modelem rozwijającym taką samą prędkość maksymalną jest Ferrari FF, które zostało zaprezentowane po raz pierwszy na targach w 2011 roku.

Najszybszy samochód świata – podróż przed dekady XX wieku

Każda dekada XX wieku oznaczała kolejne osiągnięcia coraz to mocniejsze pojazdy. Dlatego też warto sobie o nich przypomnieć i sprawdzić, jak rozwijały się samochody. Oto najszybsze modele i osiągane przez nie prędkości:

najszybszy samochód świata - podróż przez dekady

●   1900-1909: Mercedes-Simplex 60HP (117 km/h);

●   1910-1919: Austro-Daimler Prince Henry (136 km/h);

●   lata 20. XX wieku: Duesenberg Model J (191 km/h);

●   lata 30. XX wieku: Duesenberg Model SJ (225 km/h);

●   lata 40. XX wieku: Jaguar XK 120 (215 km/h);

●   lata 50. XX wieku: Mercedes-Benz 300SL (246 km/h);

●   lata 60. XX wieku: Lamborghini Miura (280 km/h);

●   lata 70. XX wieku: Ferrari 512 Berlinetta Boxer (303 km/h);

●   lata 80. XX wieku: Ferrari F40 (325 km/h);

●   lata 90. XX wieku: McLaren F1 (386 km/h).

Wzrost prędkości pojazdów jest olbrzymi – w ciągu 100 lat pojazdy przyspieszyły o 269 km/h i nie zamierzają na tym poprzestać. Niestety, tak wysokie prędkości na drogach mogą doprowadzić do śmiertelnych wypadków, dlatego powinny być rozwijane tylko przez profesjonalnych kierowców, w przeznaczonych do tego miejscach.

Najszybsze wypadki na europejskich drogach

Najszybszy samochód na świecie już znasz, podobnie jak najlepsze pod względem prędkości historyczne konstrukcje. Ale szybka jazda to też ryzyko wypadków. We Francji doszło do wypadku z udziałem modelu Ferrari Modena. Właściciel samochodu próbował zaimponować dziewczynie, rozpędzając się do 210 km/h. Pojazd przełamał się na pół. Na szczęście, nikomu nie stała się krzywda. W Polsce dzieją się podobne wypadki. W okolicy Wrocławia kobieta rozpędziła BMW do ponad 200 km/h. Trafiła do szpitala, jednak na szczęście przeżyła dzięki odpowiedniej konstrukcji pojazdu.

najszybszy samochód świata - wypadki na europejskich drogach

Jak widzisz, najszybsze pojazdy świata muszą być prowadzone przez naprawdę znakomitych kierowców, by takie wypadki się nie zdarzały. Jako zwykli zjadacze chleba możemy raczej tylko pomarzyć o takich potężnych maszynach, ale może to nawet lepiej?

Źródło zdjęcia:

Fot. Corbin Harder via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

https://pl.wikipedia.org/wiki/SSC_Tuatara#/media/Plik:2019_SSC_Tuatara_at_Pebble_Beach_Press_Conference.jpg

Archiwum: czerwiec 2021