Fabryki samochodów w Polsce notują w tym roku bardzo dobre wyniki. To efekt niezwykle sprzyjających czynników sezonowych oraz lepszej koniunktury na rynku samochodowym w Europie. Polski przemysł motoryzacyjny ma duży udział w rynku sprzedażowym.

Nasz kraj jest jednym z największych producentów samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej. Dowiedz się więcej o fabrykach aut w Polsce!

Polskie firmy samochodowe – podstawowe dane

Polska w 2016 była na 21. miejscu wśród największych producentów aut na świecie. Polskie firmy samochodowe to jedne z najlepiej zorganizowanych w Europie. Co produkuje się w Polsce, jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną? Od niemal dwudziestu lat w kraju nie ma żadnego polskiego auta, które byłoby seryjnie produkowane.

Produkcję swojego kultowego samochodu, czyli nieśmiertelnego Poloneza, zakończyliśmy w roku 2002. W naszym państwie znajdują się jednak zakłady największych firm z branży automotive, a Polska uważana jest za jeden z najprężniej działających rynków w Europie.

Zwolnione tempo produkcji w 2020 roku

Przez panującą na całym świecie pandemię firmy samochodowe były zmuszone ograniczyć produkcję pojazdów. Fabryki samochodów w Polsce musiały zredukować produkcję aut o 192,2 tys. W Europie produkcja spadła aż o 4,24 mln sztuk.

Produkcję samochodów w Polsce w ubiegłym roku wstrzymano na aż 36 dni, a w Europie średnia wynosiła 30 dni. Najdłużej swoją produkcję zatrzymały Wielka Brytania i Włochy, bo aż do 41 dni.

Jakie auta tworzy przemysł samochodowy w Polsce?

Motoryzacja w Polsce opiera się na wytwarzaniu pojazdów użytkowych – samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów. Oto fabryki samochodów w Polsce. Lista obejmuje aż 9 zakładów:

  1.  Największą firmą, która produkuje samochody w Polsce, jest Fiat w Tychach, a właściwie Fiat-Chrysler Automobiles (FCA) – Zakład Tychy FCA Poland. Firma tworzy w naszym kraju auta:
  1. Fabryki samochodowe w Polsce są jednymi z lepszych fabryk w Europie. Drugie miejsce zajmuje zakład w Gliwicach, czyli General Motors Manufacturing Poland. Z gliwickiego przedsiębiorstwa wyjeżdżają modele Opel Astra oraz Opel Cascada.
  2. W Poznaniu siedzibę ma Volkswagen Poznań. Powstają tu VW Caddy i Caddy Maxi oraz VW Transporter. Firma zapowiada utworzenie nowej fabryki we Wrześni, w której ma produkować aż 100 tys. samochodów rocznie.
  3. Fabryki samochodów w Polsce to nie wszystko. W kraju są produkowane też autobusy miejskie niskopodłogowe i autobusy turystyczne Neoplan. Fabryki te należą do MAN Truck & Bus AG.
  4. W Bełchatowie swoją siedzibę ma Solaris Bus & Coach S.A. Jest to producent pojazdów komunikacji miejskiej. Pojazdy te powstają w czterech zakładach produkcyjnych, dwie fabryki znajdują się w Środzie Wielkopolskiej. Pozostałe to zakłady w Poznaniu i Bełchatowie
  5.  We Wrocławiu mieści się fabryka autobusów Volvo, która jest jednym z największych producentów tego typu pojazdów na świecie.
  6. Scania swoją siedzibę ma w Słupsku i również zajmuje się produkcją autobusów miejskich.
  7. We Włynkówku, czyli nieopodal, bo pod Słupskiem, produkowane są autobusy Kapena.
  8.  Ostatnia na liście jest jedna z najbardziej znanych fabryk samochodów w Polsce. Samochody ciężarowe produkowane są w Jelczu-Laskowicach na Dolnym Śląsku. Często są to pojazdy wojskowe. 

Jak widzisz, produkcja samochodów w Polsce idzie pełną parą. Nie tylko auta, lecz również autobusy, a nawet pojazdy wojskowe wypuszczane są na rynek właśnie z naszych fabryk.

Produkcja części i podzespołów w Polsce

Przemysł motoryzacyjny w Polsce to nie tylko produkcja aut od A do Z. Fabryki samochodów w Polsce zajmują się także wytwarzaniem części i podzespołów. Jedną z takich firm motoryzacyjnych w Polsce jest Toyota Motor Manufacturing Poland z siedzibą w Wałbrzychu, która zajmuje się produkcją silników i skrzyń biegów do Citroena i Peugeota.

Produkcja pojazdów elektrycznych w Polsce?

Czy jest szansa, że niedługo pojawi się fabryka samochodów elektrycznych w Polsce? Oczywiście, bo nowa fabryka samochodów w Polsce już powstaje! W Jaworznie będzie fabryka pojazdów elektrycznych, a produkcja ma ruszyć w roku 2024.

Izera to firma, która swoją siedzibę będzie miała w Jaworznie. Tę lokalizację wybrano ze względu na łatwy dostęp do mediów, infrastrukturę drogową, ukształtowania terenu oraz sposób jego użytkowania.

Znasz już samochody produkowane w Polsce, a także tworzone tu autobusy. Dowiedziałeś się także, gdzie znajdują się fabryki samochodów w Polsce. Czy również będziesz wraz z nami czekał np. na polskie auto elektryczne?

Archiwum: czerwiec 2021