Szukając sposobu na to, jak wybrać najtańszy SUV w utrzymaniu warto zwrócić uwagę na segment aut z tzw. drugiej ręki. Dobre używane SUV-y, czy crossovery, nazywane także kompaktowymi terenówkami, są dostępne już od kwot rzędu 20, 30, czy 50 tys. złotych. Dysponując większym budżetem, znalezienie SUV-ów i crossoverów w dobrym stanie nie powinno być problemem.

SUV a crossover – jaka właściwie jest różnica?

Na samym początku warto doprecyzować, na czym właściwie polegają różnice pomiędzy tymi odmianami pojazdów. Oba pojęcia nie są terminami technicznymi ani ogólnymi. To określenia, które powstały wskutek kampanii reklamowych. Pomimo braku oficjalnego rozdzielenia, czym charakteryzują się poszczególne odmiany, dość łatwo można zauważyć pewne różnice.

Pierwsze określenie jest przypisywane pojazdom bardziej komfortowym i luksusowym – najczęściej z napędem 4 × 4. Mogą to być prawdziwe samochody terenowe, czy pick-upy wykorzystywane w standardowych warunkach. Cechują się również większymi gabarytami.

Do tej grupy można zaliczyć pojazdy takie jak, na przykład, Toyota Landcruiser, Nissan Pathfinder, czy Ford Expedition. Są to auta z kategorii premium. 

Z kolei crossoverem określa się samochody osobowe, które są wyposażone w wyższe zawieszenie oraz napęd na cztery koła tzw. kompaktowe terenówki. Cechują się jednocześnie niedużymi gabarytami, co pozwala swobodnie przemieszczać się po mieście.

Specyfikacja sprawia, że zalicza się je raczej do kategorii samochodów klasy średniej, a nie premium. Mogą to być modele takie jak na przykład BMW X3, Skoda Yeti, czy Dacia Duster.

Używane SUV-y do 20 tys. Czy w tej cenie można znaleźć dobre auto?

Przedział cenowy, w którym można znaleźć ciekawe propozycje, to segment samochodów, których wartość to około 20 tys. złotych. Warto zauważyć, że są to pojazdy, których czas produkcji przypada na okres pomiędzy rokiem 2000 a 2010.

Hyundai Santa Fe – dobre auto za nieduże pieniądze

Samochodem z tego przedziału cenowego jest Hyundai Santa Fe pierwszej generacji. Produkowano go od 2000 do 2006 roku.

Większość modeli o pojemności 2,7 l, oprócz wariantu z silnikiem V6, ma napęd na przednie koła 2WD-TWO-Wheel-Drive. Na rynku można znaleźć jednak modele z napędem na cztery koła 4WD, ponieważ pierwotni kupujący mogli wybrać tę opcję wyposażenia podczas zamawiania pojazdu w salonie.

Auto można nabyć w wersji z silnikiem benzynowym 2,4-3,5 l (100-149 kW) lub diesel 2, l (83-107 kW). Pierwsza seria Hyundaia Santa Fe powinna mieć takie wyposażenie jak m.in. ABS, centralny zamek, ASR, czy poduszki powietrzne

Jak wybrać najtańszy SUV w utrzymaniu do 30 tys. zł? 

W tym przedziale cenowym nietrudno znaleźć samochód, który nie tylko będzie w dobrym stanie technicznym, ale także swoim wyglądem nie będzie zbytnio odbiegał od aktualnych trendów. Modelem, na który warto zwrócić uwagę, jest KIA Sportage.

KIA Sportage drugiej generacji

Druga generacja auta, w której dokonano lifting, jest dostępna od około 30 tys. złotych. Mowa tutaj o samochodach produkowanych po 2007 roku. Restylizacja względem wersji podstawowej obejmowała m.in. dodanie czarnych reflektorów i zastosowanie nowego designu atrapy chłodnicy.

W kolejnych modyfikacjach dodano światła przeciwmgielne, przeprojektowano zderzaki i kontur lamp. Pojawiła się też nowa wersja silnika diesla o mocy do 150 KM.

Wyposażenie obejmuje zazwyczaj – w zależności od wersji m.in. system ABS, ESP, poduszki powietrzne, klimatyzację manualną, radio CD/AUX/MP3, podgrzewane przednie fotele, czy czujniki cofania i alarm. Samochód jest dostępny na rynku w wersji z silnikami:

  • Benzynowe: 2,0 l o mocy 142 KM;
  • Wysokoprężne: 2.0 CRDi o mocy 112 KM i 140 KM.

Kia Sportage II może być wyposażona w dwie odmiany ręcznej przekładni biegów. To wersje mające 5 i 6 biegów. W przypadku automatu jest to skrzynia 4-biegowa.

Przedział cenowy powyżej 50 tys. złotych. Jakie modele są warte uwagi?

Pięćdziesiąt tysięcy złotych to granica, za którą znajdują się już naprawdę dobre samochody. Z tego powodu, jeżeli ktoś dysponuje większą kwotą pieniędzy, nie musi się martwić o znalezienie ciekawego modelu z wyposażeniem i komfortem na najwyższym poziomie – jednym z nich, jest Volvo XC 60 pierwszej generacji.

Volvo XC 60 – atrakcyjny design i wysoki komfort

Volvo XC 60 generacji I w pierwszych rocznikach jest dostępne już od pułapu 50 tys. złotych. Kwoty mogą być nieco wyższe w zależności od oglądanego modelu. Pojazd wyróżnia się bardzo opływową i dynamiczną linią karoserii. 

Dostępne są modele z napędem na cztery koła z układem wspomagania City Safety i na przednią oś – DRIVe. Na rynku można znaleźć XC 60 po liftingu, również w atrakcyjnej cenie. Samochody charakteryzują się nieco inną atrapą chłodnicy, odświeżonymi reflektorami przednimi, maską i zderzakiem. 

Samochód można nabyć w wersji z manualną skrzynią biegów z 6 biegami lub automatyczną – 6 lub 8 biegów. Dużym atutem jest to, że XC 60 to wyjątkowo bezpieczne auto – otrzymało pięć na pięć gwiazdek w testach Euro NCAP. 

Crossovery w dobrej cenie – auta BMW x3 i Dacia Duster to dobry wybór

Do dobrych, kompaktowych terenówek na pewno można zaliczyć BMW x3 pierwszej generacji. Jest dostępne w wersji z 6-biegową, ręczną skrzynią biegów, a także automatyczną z 5 i 6 biegami. Można je nabyć w wersji z napędem na wszystkie koła. 

Najtańsze w utrzymaniu może okazać się samochód taki, jak Dacia Duster. Pierwsza seria tego pojazdu ma charakterystyczną sylwetkę z masywnymi nadkolami i wyeksponowanym tyłem.

Samochody są wyposażone w system ESP, a także filtr cząstek stałych, który został zastosowany w modelach z silnikiem diesel. Chcąc korzystać z pojazdu o bardziej nowoczesnym wyglądzie, warto poszukać wersji poliftingowej, która była produkowana po 2013 roku.

Czy tanie SUV-y i crossovery są też niedrogie w eksploatacji?

Przedstawiona gama samochodów jest nie tylko relatywnie tania, jak na wyposażenie i standard wykonania, ale także niedroga w eksploatacji. Nieduży koszt jest związany również z długą obecnością wymienionych modeli na rynku. 

Dzięki temu bardzo łatwo znaleźć części do wspomnianych pojazdów, a warsztaty zaznajomione ze specyfiką wymienionych SUV-ów i crossoverów bez problemu poradzą sobie z ewentualnymi usterkami. Dlatego zastanawiając się nad tym, jak wybrać najtańszy SUV w utrzymaniu, warto sugerować się przedstawioną listą propozycji.

Na co zwrócić uwagę, kupując SUV-a i inne samochody używane?

Warto też pamiętać o podstawowych zasadach przy kupowaniu samochodów używanych. Należy zapoznać się z tym, jak prezentuje się szacowane zużycie paliwa, czy zamontowano instalację LPG, a także, w jakim stanie jest nadwozie oraz sprawdzić dokładny przebieg.

Kluczowym aspektem jest również sprawdzenie numeru VIN. W samochodach KIA, Suzuki, Renault, Volkswagen, czy innych marek, znajduje się on na tabliczce znamionowej, która jest zainstalowana na wewnętrznej stronie przedniej ściany pojazdu. Warto także odwiedzić znajomy warsztat, aby fachowcy potwierdzili brak usterek – tym sposobem można za nieduże pieniądze kupić SUV-a, który będzie tani w eksploatacji.

Archiwum: marzec 2022