Niewielki samochód miejski jest często najwygodniejszy, jeśli chcesz dojeżdżać jedynie do pracy. Jednak dopiero samochody klasy D pozwalają na naprawdę komfortowy wyjazd w trasę czy też na podróże z całą rodziną. Te pełne klasy limuzyny wzbudzają emocje także dlatego, że często są również pojazdami sportowymi.

Co sprawia, że D klasa jest tak charakterystyczna? Poznaj ciekawe modele pojazdów i wybierz odpowiedni dla ciebie. Sprawdź, jakie są ceny nowych aut z tego segmentu i dowiedz się ile będziesz musiał zapłacić za relatywnie nowe, ale używane auto w wieku ok. 2-3 lat. Odpowiadamy na te pytania!

Co charakteryzuje samochody segmentu D?

samochody klasy d - co charakteryzuje

To stosunkowo duże pojazdy, które sprawdzą się w przypadku pięcioosobowych rodzin. To właśnie one pozwalają na wygodną podróż przy maksymalnej liczbie pasażerów. Mają też większy bagażnik niż tzw. samochody kompaktowe.

Bez problemu wybierzesz się takim autem na dłuższe wakacje. Samochody segmentu D będą więc doskonałym wyborem dla osób, które lubią podróżować. Świetnie sprawdzą się też, jeśli mieszkasz na wsi i codziennie dowozisz swoje dzieci do szkoły.

Samochody klasy D są jednak gorzej wyposażone, niż pojazdy z segmentu E. Zazwyczaj wśród nich znajdziesz m.in. kombi czy sedany.

Segment D – samochody, które się w nim znajdują

Samochody klasy D to spora kategoria pojazdów. Znajdziesz wśród nich naprawdę wiele ciekawych modeli. Wśród nich jest produkowany od 2008 roku Opel Insignia. Aktualna generacja ma moc nawet do 260 KM.

Innym przykładem jest Alfa Romeo Giulia, czyli model dostępny na rynku od 2016 roku. Co ciekawe, w tym przypadku najsilniejszy silnik miał aż 560 KM i został stworzony przez Ferrari. Pojazdy segmentu D to także:

Jeśli chcesz kupić tego typu pojazd, będziesz miał naprawdę duży wybór!

D klasa to często samochody kombi

samochody klasy d - kombi

Samochody klasy D bardzo często mają nadwozie typu kombi. Jest bardzo pojemne, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku rodzin. Będzie też wręcz obowiązkowym wyborem, jeśli wozisz zwierzęta.

Dlaczego? To właśnie kombi pozwoli ci na wygodny transport klatki kennelowej, dzięki której twój pies będzie mógł bezpiecznie jeździć z tobą nawet na długie wyjazdy. D klasa nie jest już jednak aż tak popularna, jak dawniej.

To w latach 50. XX wieku nadwozie kombi osiągnęło szczyt popularności. Wszystko zaczęło się od USA, gdzie duże pojazdy zawsze były w modzie. Mimo to, nadal będzie to ciekawa opcja.

Klasa D – jakie są obecnie najbardziej popularne pojazdy?

Dzięki temu, że obecnie wszystkie pojazdy są rejestrowane w CEPiK-u, można bez najmniejszego problemu sprawdzić, jakie modele są w tej chwili najczęściej wybierane. Samochody klasy D, które są lubiane przez Polaków, to Skoda Superb czy Volkswagen Passat.

Popularnością cieszy się także Mazda 6, choć nie jest aż tak często wybierana. Te pojazdy klasy D to dynamiczne pojazdy, które korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych.

Ile kosztuje autosegment D?

Za nową Mazdę 6 zapłacisz co najmniej 130 tys. złotych. Z kolei używane auto z rocznika 2017 będzie kosztowało już ok. 90 tys. złotych, ale tutaj oczywiście znaczącą rolę odgrywa wyposażenie. Jednak i z mniejszym budżetem będziesz w stanie kupić pojazd z tego segmentu.

Opel Insignia, który ma ok. 11-14 lat, będzie kosztował do 15 tys. złotych. Musisz jednak liczyć się z tym, że tego typu pojazdy często mają droższe opłaty ubezpieczeniowe, dlatego w niektórych przypadkach znacznie bardziej opłaca się kupić droższy samochód. Auto segment D na szczęście jest szeroki i masz wybór spośród wielu różnych pojazdów.

Klasa D – samochody, na które warto zwrócić uwagę

samochody klasy d - na które warto zwrócić uwagę

Jakie samochody klasy średniej warto brać jeszcze pod uwagę przy planowaniu zakupów? Możesz zwrócić uwagę na Citroena C5. Ten pojazd wyróżnia dość przestronna kabina, a bagażnik kombi mieści nawet 505 litrów i jest wyposażony w czujniki parkowania.

Klasa średnia D to także Ford Mondeo o pojemności bagażnika 500 litrów. Jego wyróżniającą cechą są charakterystyczne reflektory, które będą zwracać uwagę innych, gdy zobaczą takie auto.

D segment – auto, którego nie warto kupować

samochody klasy d - nie warto kupować

Używane samochody klasy D nie zawsze są warte zakupu. O jakich modelach mowa? Volkswagen Passat należy do bardzo popularnych aut, ale jest też pojazdem bardzo awaryjnym. Jego indeks niezawodności wynosi ok. 58%. Najczęściej miewa problemy z zawieszeniem, hamulcami czy nadwoziem.

Jeśli nie chcesz regularnie odwiedzać mechanika, lepiej zdecyduj się na inny model. Zawsze pytaj też specjalistę o to, jakie używane pojazdy w tej chwili warto kupować. Zazwyczaj mechanicy dobrze orientują się w trendach na rynku samochodowym.

Samochody klasy D są bez wątpienia bardzo ciekawą opcją dla rodzin, miłośników zwierząt i osób, które lubią podróżować. Przedstawione przez nas modele są popularne nie bez przyczyny, ale jeśli chcesz, możesz poszukać jeszcze innych aut tej klasy. Będziesz miał w czym wybierać, bo wachlarz opcji do wyboru jest naprawdę szeroki.

Archiwum: sierpień 2021